Uwaga! Strefa ASF w Wielkopolsce i Lubuskim została zwiększona
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uwaga! Strefa ASF w Wielkopolsce i Lubuskim została zwiększona

26.11.2019autor: Paweł Mikos

Służby podejrzewają, że wirus ASF przenoszony przez dziki w strefie lubuskiej i wielkopolskiej może przemieszczać się w kierunku północno-zachodnim. Z tego też powodu została powiększona strefa żółta ASF, która objęła nawet Zbąszyń i Świebodzin oraz autostradę A2. 

Znacznie powiększenie strefy ASF w woj. wielkopolskim, lubuskim i dolnośląskim

Na podstawie decyzji Komisji Europejskiej z poniedziałku 25 listopada 2019 roku została powiększona strefa żółta ASF w woj. wielkopolskim i lubuskim oraz dolnośląskim.
Obecnie strefa rozciąga się m.in. aż po gminy Wielichowo, Rakoniewice, Włoszakowice i Zbąszyń w woj. wielkopolskim, po Świebodzin w lubuskim i obejmuje Głogów w dolnośląskim.
Sięga już niemalże do Nowego Tomyśla i Grodziska Wielkopolskiego oraz obejmuje fragmenty autostrad A2, w tym węzeł Jordanowo. 

r e k l a m a
Poniżej aktualna mapa stref ASF w Polsce

Znacznie powiększenie strefy ASF w woj. wielkopolskim, lubuskim i dolnośląskim 

Jakie dokumenty są konieczne przy sprzedaży świń z żółtej strefy ASF? 

Również 25 listopada w Poznaniu odbyło się spotkanie zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej m.in. z Tomaszem Wielichem, Zastępcą Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z Poznania.

Tomasz Wielich przekazał rolnikom, że przy sprzedaży trzody chlewnej na rynek krajowy przez gospodarstwa znajdujące się w żółtej strefie ASF, nie są potrzebne badania na obecność wirusa ASF. Wystarczającym dokumentem będzie zmodyfikowane świadectwa weterynaryjne wystawione przez lekarza weterynarii na 24 godziny przed odstawą.

 

Ważne jest przestrzeganie bioasekuracji przez rolników, lekarzy weterynarii czy leśników

Wielkopolska Izba Rolnicza apelują zarówno do rolników, jak lekarzy weterynarii o stosowanie wszystkich zasad bioasekuracji. Warto pamiętać, że rolnik może nie wpuścić przedstawiciela Inspekcji Weterynaryjnej do gospodarstwa, jeśli gospodarz ma uzasadnione obawy, że nie zostały zachowane zasady bioasekuracji. Taki przypadek należy także powiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii. 

WIR apeluje, aby zasad bioasekuracji zaczęli przestrzegać wszyscy pracownicy firm i instytucji odpowiedzialnych za gospodarkę leśną, gdyż w trakcie wycinania lasów może łatwo dojść do przeniesienia wirusa ASF na butach, ubraniu czy maszynach i urządzeniach wykorzystywanych przez leśników. 

Izba zwraca uwagę na ogromne zagrożenie rozprzestrzenienia się wirusa afrykańskiego pomoru świń przez dziki w obszarach, które nie są obwodami łowieckimi zarządzanymi przez Polski Związek Łowiecki. Mowa tu przede wszystkim o terenach Ośrodków Hodowli Zarodowej oraz lasach prywatnych. 

WIR opowiada się również za likwidowaniem dzików odławianych w miastach, a nie wypuszczaniu ich w lesie, gdyż niesie to ogromne ryzyko zawleczenia ASF w nowe regiony. 

 

Paweł Mikos
Fot. Unsplash

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wirus ASF pod Głogowem! A ceny świń bija rekordy... w Niemczech

Służby weterynaryjne potwierdziły nowy przypadek ASF u dzików. Tym razem pod Głogowem. Oznacza to, że strefa ASF na zachodzie Polski znacznie się rozszerzy. A tymczasem w Niemczech ceny świń rosną do rekordowych poziomów. Czy i polski rolnik na tym zyska? 

czytaj więcej
Ceny tuczników

Gigantyczne ceny prosiąt

Tak wysokich cen duńskich warchlaków jeszcze nie było. Obecne ceny są nawet wyższe niż w czasie poprzedniego szczytu, który był  w maju i czerwcu bieżącego roku.

czytaj więcej

Armia i 60-kilometrowy płot mają pomóc zwalczać ASF

Nadleśnictwo ze Sławy pod Wschową kończy budowę płotu o długości 40 km, który ma być barierą dla dzików, aby nie przechodziły ze strefy skażonej ASF do Wielkopolski. Podobny płot ma stanąć w Wielkopolsce. Do walki z ASF będzie zaangażowane wojsko. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)