ASF: Co rolnikom da regionalizacja rynku trzody?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ASF: Co rolnikom da regionalizacja rynku trzody?

30.09.2020autor: Magdalena Szymańska

Wybuch ASF w Niemczech i utrata przez ten kraj azjatyckich rynków zbytu, w tym głównie chińskiego, zatrząsnął unijnym rynkiem  wieprzowiny. Niestety ze względu na powiązania handlowe i kapitałowe tracą na tym polscy rolnicy. Niemcy zdecydowały się jednak na utrzymanie ceny skupu żywca wieprzowego na poziomie jaki ustaliły w momencie wybuchu ASF.

Z artykułu dowiesz się

  • kto może stracić na ASF w Niemczech?
  • co blokadą na import wieprzowiny z Europy?
  • ASF dotknie niemiecką branżę wieprzowiny?

ASF dotknie niemiecką branżę wieprzowiny?

Rekomendowane przez VEZG ceny skupu żywca wieprzowego w Niemczech między 23 a 30 września pozostały na poziomie 1,27 euro/kg, czyli z momentu ogłoszenia wybuchu tam ASF.

Rabobank w swojej ostatniej ocenie stwierdził, że skutki wystąpienia ASF w Niemczech, mogą nie być tak dotkliwe dla tamtejszej branży, jak oczekiwano. Optymizm Rabobanku jest częściowo oparty na fakcie, że pojawienie się tej choroby nie było zaskoczeniem. Niemcy były na to przygotowane, a jeśli okaże się, że kraj opanował wirusa i zablokował zainfekowane obszary, partnerzy handlowi będą otwarci na regionalizację. Chodzi o Chiny, Japonię, Korę Południową, Brazylię, Argentynę, Meksyk i Filipiny, którzy zamknęli swoje granice dla wieprzowiny z Niemiec.

Jeśli jednak kraje spoza UE nadal będą popierać zakazy importu, to saldo handlowe Niemiec będzie mocno zaburzone. Po USA, Hiszpanii i Kanadzie, Niemcy są bowiem największym na świecie eksporterem wieprzowiny. Rabobank nie widzi innego kraju, który w krótkim okresie mógłby zapełnić lukę spowodowana blokadą importu niemieckiej wieprzowiny.

r e k l a m a

ASF to problem europejski

Po opanowaniu afrykańskiego pomoru świń, ze swoją wieprzowiną udało się wrócić na rynki azjatyckie Belgii. Od września br. Belgia odzyskała dostęp do rynków Singapuru i Wietnamu, ale eksportowane ilości, w porównaniu ze stanem sprzed dwóch lat, są niskie. Belgowie nadal zabiegają o powrót na rynek chiński, który jest zdecydowanie najbardziej intratny dla eksporterów wieprzowiny. Niemieccy hodowcy trzody chlewnej będą mogli liczyć na krajowe wsparcie, aby poradzić sobie ze skutkami ASF. Jednym z nich mają być dopłaty do prywatnego przechowywania mięsa, którego nie można sprzedać. Uruchomienie tego mechanizmu potwierdziła Julia Klöckner, tamtejsza minister rolnictwa. Będzie on uruchomiony, jak tylko będzie dostępna wystarczająca powierzchnia magazynowa.

Co blokadą na import wieprzowiny z Europy?

Widmo kryzysu na unijnym rynku wieprzowiny zdaje się obecnie dostrzegać również Bruksela. Janusz Wojciechowski, unijny Komisarz ds. Rolnictwa skomentował, że ASF to problem europejski, nie tylko zainteresowanych krajów. Powiedział, że UE zrobi wszystko, aby zapobiec blokowaniu importu wieprzowiny z Europy.

Wojciechowski zaniepokojony jest tym, iż spada liczba producentów trzody chlewnej, w tym głównie mniejszych. W jego opinii dużym problemem dla Unii jest to, że produkcja trzody chlewnej w coraz większym stopniu jest kwestią „niewielkiej liczby dużych gospodarstw”. W opinii unijnego komisarza ds. rolnictwa nie jest to właściwe rozwiązanie.

Pogłowie wewnątrz Unii rośnie

Patrząc na dane dotyczące pogłowia świń w Unii, w porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku wzrosło ono o 1,3%, osiągając ponad 131 mln sztuk, w tym 10,06 mln sztuk loch.

Co prawda Niemcy mają 1,8 % świń mniej, w tym o 1,6% mniej loch, ale trzeba mieć na uwadze, iż kraj ten pomimo tego spadku jest potęgą w produkcji trzody chlewnej w Unii, a zapotrzebowanie na rynku krajowym na to mięso spada.

W pierwszym półroczu br. pogłowie świń wynosiło w Niemczech 25,5 mln sztuk, w tym loch prawie 1,8 mln sztuk. Wyniki te stawiają je na drugim miejscu wśród unijnych producentów świń. Od ubiegłego roku na pierwszym miejscu są Hiszpanie z produkcją na poziomie 31,4 mln sztuk, w tym 2,5 mln sztuk macior. W porównaniu do ubiegłego roku, Hiszpanie zwiększyli produkcję świń ogółem o 3%, a loch o 0,7%. Kraj ten jest największym eksporterem mięsa wieprzowego w Unii, a w obecnej sytuacji, umocni tylko swoją pozycję. 

Kto może stracić na ASF w Niemczech?

Z niemieckim rynkiem trzody chlewnej oprócz oczywiście Polski, powiązana jest Dania oraz Holandia. Niemcy kupują bowiem normalnie więcej prosiąt i warchlaków od tamtejszych producentów niż Polacy. W porównaniu do pierwszego półrocza ubiegłego roku, od stycznia do czerwca bieżącego roku, Duńczycy zwiększyli pogłowie świń o 4,9% do 13,16 mln sztuk, w tym o 1,9% do 1,23 mln sztuk pogłowie loch. Więcej loch, ale nieznacznie, utrzymują też Holendrzy, którzy zwiększyli ich stado w ciągu roku o 3 tys. sztuk do 1, 0140 mln sztuk. Aczkolwiek pogłowie świń ogółem w tym kraju spadło o 1,5% do 12,03 mln sztuk.

W Polsce pogłowie również wzrosło

Wśród unijnych krajów, w których w pierwszym półroczu bieżącego roku w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. wzrosło pogłowie znajduje się Polska. Tak dużego wzrostu pogłowia świń (o 6%) oraz loch ( o 5,3%) nie zanotował w tym okresie żaden unijny kraj. Na ten czas w Polsce było 11,43 mln świń, w tym 790 tys. loch.

Jeśli spojrzymy na dane dotyczące sprzedaży wieprzowiny przez Niemcy, to oprócz Chin, czołowymi partnerami handlowymi są tutaj kolejno Włosi, Niderlandczycy oraz Polacy. W tym handlu liczą się także dla Niemców: Brytyjczycy, Austriacy, Duńczycy oraz Czesi. W 2019 r. kupiliśmy od Niemców 163 tys. t wieprzowiny. Można się spodziewać, iż w obecnej sytuacji, nasi zachodni sąsiedzi będą intensyfikować dostawy na te rynki.

Magdalena Szymańska
Fot.archiwum red.

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kolejne ogniska ASF na Mazowszu, Wielkopolsce, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu

W ostatnim czasie Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 5 nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). Najnowsze z nich znalazło się w gospodarstwie w powiecie lipskim na Mazowszu. Ogniska ASF stwierdzono też w woj. lubelskim, podkarpackim i wielkopolskim. Łącznie jest już 99 ognisk ASF.

czytaj więcej

ASF w kolejnych regionach Wielkopolski

Kolejne złe wieści dla producentów trzody chlewnej, zwłaszcza w Wielkopolsce. W dotychczas wolnym od wirusa ASF powiecie obornickim potwierdzono pierwszy przypadek choroby u dzika. Ponadto główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnym ognisku w stadzie w powiecie kaliskim.

czytaj więcej

10 tys. rolników strajkowało w Warszawie przeciwko Piątce dla zwierząt

W środę 7 października tysiące ciągników wyjedzie na drogi. Rolnicy chcą w ten sposób protestować przeciwko przepisom tzw. Piątki dla zwierząt. Niedawno odbył się też strajk 10 tys. rolników w Warszawie. Czego żądają właściciele gospodarstw rolnych?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)