Kolejne ogniska ASF na Mazowszu, Wielkopolsce, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kolejne ogniska ASF na Mazowszu, Wielkopolsce, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu

09.10.2020autor: Paweł Mikos

W ostatnim czasie Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 5 nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). Najnowsze z nich znalazło się w gospodarstwie w powiecie lipskim na Mazowszu. Ogniska ASF stwierdzono też w woj. lubelskim, podkarpackim i wielkopolskim. Łącznie jest już 99 ognisk ASF.

Już 99 ognisk ASF w Polsce

W czwartek 8 października 2020 roku Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu już 99. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń na terenie Polski w tym roku. Tym razem śmiertelnego dla świń wirusa wykryto w gospodarstwie rolnym położonym we wsi Czerwona, gmina Ciepielów, powiat lipski, województwo mazowieckie. Było tu utrzymywanych łącznie 5 świń.

Wcześniej, 2 października Inspekcja Weterynaryjna poinformowała, że w gospodarstwie w miejscowości Wola Buchowska w powiecie jarosławskim w woj. podkarpackim zostało ustanowione 98. ognisko ASF u świń. Tutaj padło lub zostało zutylizowanych 27 świń.

Ze względu na wykrycie ASF najwięcej świń padło lub zostało w zutylizowanych w gospodarstwie w Wielkopolsce, gdzie wyznaczono 97 ognisko. Wirusa wykryto w chlewni położonej we wsi Janków Pierwszy, gmina Blizanów w powiecie kaliskim. Tutaj było utrzymywanych 74 świnie. Jak wskazuje Inspekcja Weterynaryjna, było to gospodarstwo kontaktowe wobec ogniska nr 93.

Z kolei 96 ognisko ASF u świń zostało wyznaczone w chlewni w miejscowości Jeziorzany w powiecie lubartowskim na Lubelszczyźnie. Było tu utrzymywanych 29 świń. Ono również było gospodarstwem kontaktowym wobec ogniska nr 93.

W tym samym powiecie (lubartowski) zostało stwierdzone 95 ognisko ASF w Polsce. Tym razem w gospodarstwie, które utrzymywało 2 świnie i jest zlokalizowane we wsi Anielówka w gminie Michów.

 

r e k l a m a

Kolejne ograniczenia w eksporcie polskiej wieprzowiny

W związki z rozszerzaniem się wirusa ASF Ukraina wprowadziła kolejne restrykcje na polskie mięso wieprzowe i żywiec wieprzowy. Nowe obostrzenia zostały wprowadzone na woj. dolnośląskie. Oznacza to, że na Ukrainę nie możemy eksportować wieprzowiny z woj.  dolnośląskiego, lubelskiego, lubuskiego, mazowieckiego, podlaskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego.

Obostrzenia dotyczą sprzedaży na Ukrainę żywych zwierząt z rodziny świniowatych i ich materiału genetycznego, produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego, pasz, siana, słomy, ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego oraz produktów pochodnych.

 

Paweł Mikos

Fot. Barbara Barbosa z Pexels

 

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie narzędzia można wykorzystywać w walce z ASF?

System cyfrowy zarządzania środkami jako narzędzie w zwalczaniu ASF przy użyciu dronów, został wdrożony w Rosji w regionie Biełgorodu, charakteryzującego się dużym zagęszczeniem chlewni wielkotowarowych. Jak przekonują autorzy systemu, pozwala on na skrócenie czasu podejmowania decyzji związanych ze zwalczaniem epidemii i przyczynia się do szybszego wdrażania postępowania w całym regionie.

czytaj więcej

Czy Polska ma szansę na zwycięstwo w walce z ASF?

Systematyczne wyszukiwanie i usuwanie padłych dzików powinno stanowić podstawowe, obok redukcji populacji tych zwierząt, narzędzie w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń. Dotyczy to zwłaszcza obszarów zakażonych, gdzie śmiertelność z powodu ASF jest wysoka, a liczba padłych dzików duża. To jeden z wniosków badań przeprowadzonych przez Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży we współpracy z Państwowym Instytutem Weterynaryjnym w Puławach.

czytaj więcej

ASF w kolejnych regionach Wielkopolski

Kolejne złe wieści dla producentów trzody chlewnej, zwłaszcza w Wielkopolsce. W dotychczas wolnym od wirusa ASF powiecie obornickim potwierdzono pierwszy przypadek choroby u dzika. Ponadto główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnym ognisku w stadzie w powiecie kaliskim.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)