Amerykanie dopuszczają modyfikację genetyczną świń. Po co?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Amerykanie dopuszczają modyfikację genetyczną świń. Po co?

04.02.2021autor: Michał Czubak

Amerykański Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (FDA) dał zielone światło do modyfikacji genetycznej świń. W jaki sposób kod genetyczny tych zwierząt ma być zmieniony? Po co Amerykanie chcą modyfikować świnie?

Genetycznie zmodyfikowane świnie

FDA podaje, że chodzi o świnie, których kod genetyczny został zmodyfikowany w taki sposób, aby komórki świnie nie przenosiły tak zwanego cukru alfa-gal. Oznacza to, że mięso tych świń może być spożywane przez osoby cierpiące na zespół alfa-gal i są uczulone na cukier alfa-gal. Z tego powodu nie mogą spożywać czerwonego mięsa.

Świnie tzw. GalSafe mogą być również wykorzystywane do celów medycznych takich jak lek rozrzedzający krew czy heparyna wolna od cukru alfa-gal. Natomiast organy od tych zwierząt mogą być wykorzystywane w transplantologii.

r e k l a m a

Świnie bez wpływu na środowisko

Genetycznie modyfikowane świnie, zdaniem FDA, nie będą miały jakakolwiek wpływ na środowisko naturalne poza wpływem analogicznym jak tradycyjne świnie hodowanych bez stosowania inżynierii genetycznej.

Michał Czubak
Fot. Pixabay
źródło: The Scientist

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

ANALIZA: Świnie tanieją, a pasze drożeją

Pomimo że ceny tuczników w Polsce oraz na innych unijnych rynkach przestały spadać, trudno o optymizm. Kryzys związany z koronawirusem uderza w hodowców świń i rzeźnie bardziej niż w jakikolwiek inny sektor rolnictwa. Walczy on bowiem również z ograniczeniami eksportu do Chin spowodowanymi przez ASF. Poza tym hodowcy muszą spełniać rosnące wymogi związane z dobrostanem, a do tego dochodzą drożejące pasze.

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Wypadek ciężarówki na A1. Świnie wybiegły na jezdnię

Do groźnego wypadku doszło dziś ok. godz. 12.00 na autostradzie A1 w powiecie kutnowskim. Przewróciła się ciężarówka przewożąca trzodę chlewną. Zwierzęta, które się z niej wydostały, biegały po drodze. Droga nadal jest zablokowana. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Pamiętaj! Trzeba spisać świnie!

Przypominamy o corocznym obowiązku przeprowadzenia spisu świń przebywających w siedzibie stada oraz przekazaniu tych informacji do ARiMR. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)