467 mln euro więcej na dopłaty bezpośrednie za 2019 rok
r e k l a m a
Partnerzy portalu

467 mln euro więcej na dopłaty bezpośrednie za 2019 rok

29.11.2019autor: Paweł Mikos

Komisja Europejska zdecydowała, że do rolników trafi dodatkowe 467 mln euro na dopłaty bezpośrednie. Jest to kwota, która wcześniej została potrącona na tegoroczną rezerwę na kryzys rolny. Mimo ogromnej suszy, rezerwa nie została wykorzystana.

Komisja Europejska oddaje pieniądze na dopłaty bezpośrednie 

W środę 27 listopada 2019 roku został opublikowane rozporządzenie Komisji Europejskiej o przekazaniu na dopłaty bezpośrednie za 2019 rok kwoty 467 milionów euro. Pieniądze te wcześniej zostały przesunięte z budżetu na dopłaty bezpośrednie i były przeznaczone na stworzenie rezerwy na wypadek wystąpienia poważnego kryzysu na rynku rolnym. Taka procedura jest co roku powtarzana począwszy od 2014 roku.  

Jednak w tym roku Komisja Europejska nie wykorzystała nawet jednego euro z rezerwy kryzysowej, więc cała kwota zostanie zwrócona rolnikom w postaci dopłat bezpośrednich. I to pomimo suszy w Polsce i innych państwach UE. 

 

r e k l a m a

Zwrócone środki na dopłaty bezpośrednie otrzymają większe gospodarstwa 

Te dodatkowe pieniądze będą zwracane rolnikom przez państwa członkowskie od 1 grudnia 2019 roku do 30 czerwca 2020 roku, czyli w czasie kiedy agencje płatnicze (w Polsce ARiMR – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa). 

Jednak nie wszyscy rolnicy skorzystają z tych pieniędzy zwróconych właśnie przez KE. Zgodnie z procedura uzgodnioną przez państwa członkowskie jeszcze w 2013 roku na rezerwę kryzysową potrącane są częściowo środki na dopłaty bezpośrednie dla tych bogatszych rolników – dotyczy to dotacji powyżej 2000 euro. Zatem najmniejsze gospodarstwa nie mają potrącanych dotacji, ale także nie dostaną teraz tych oddanych przez KE środków. 
 

Paweł Mikos
Fot. unsplash

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy polscy rolnicy dostaną wyższe dopłaty bezpośrednie?

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, prowadzi rozmowy dotyczące zrównania dopłat bezpośrednich dla polskich rolników z płatnościami dla farmerów z innych państw UE. Ostatnio takie rozmowy minister rolnictwa prowadził w Parlamencie Europejskim.

czytaj więcej

Dotacje, innowacje i klimat na Europejskim Forum Rolniczym

Kto i na co otrzyma dotacje w ramach nowej Wspólnej Polityki Rolnej? Jak nowe technologie mogą ułatwiać pracę rolnika? W jaki sposób ochrona środowiska i walka ze zmianami klimatycznymi będzie połączona z WPR? To główne tematy Europejskiego Forum Rolniczego 2020.

czytaj więcej

Spis stada zwierząt gospodarskich. Kto i kiedy musi go wykonać?

Część rolników utrzymujących zwierzęta gospodarskie jest zobowiązana przynajmniej raz w roku dokonać spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada. Taki spis musi powstać najpóźniej 31 grudnia. Kto musi wykonać spis stanu stada zwierząt? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)