Czy polscy rolnicy dostaną wyższe dopłaty bezpośrednie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy polscy rolnicy dostaną wyższe dopłaty bezpośrednie?

02.02.2020autor: Paweł Mikos

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, prowadzi rozmowy dotyczące zrównania dopłat bezpośrednich dla polskich rolników z płatnościami dla farmerów z innych państw UE. Ostatnio takie rozmowy minister rolnictwa prowadził w Parlamencie Europejskim.

Zielony Ład możliwy do spełniania przy większych nakładach na rolnictwo

W środę 29 stycznia 2020 roku Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, rozmawiała w Parlamencie Europejskim z europosłami odpowiedzialnymi za kształt przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej. Spotkał się m.in. z Norbertem Linsem, przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego. 

Bez zwiększenia środków na budżet Wspólnej Polityki Rolnej cele Europejskiego Zielonego Ładu, w tym działania na rzecz środowiska i klimatu nie zostaną zrealizowane – przekonywał minister Ardanowski.

Szef komisji rolnictwa w PE przyznał, że rzeczywiście forsowanie większej opieki nad środowiskiem przez rolników przy zmniejszonych środkach będzie trudne. Jednak Norbert Lins zwrócił uwagę, że również dotacje na rozwój obszarów wiejskich mogą pomagać w celach ochrony klimatu. 

– Dla Polski ważna jest też elastyczność w przenoszeniu środków pomiędzy filarami, ale ostatecznie najważniejsze jest ile tych środków będzie po 2020 roku  – ripostował szef polskiego resortu rolnictwa.

Również podczas rozmowy z Johanem Van Overtveldtem, przewodniczącym Komisji Budżetu Parlamentu Europejskiego Ardanowski przekonywał, że dodatkowe cele związane z ochroną środowiska muszą oznaczać dodatkowe pieniądze na te cele. 

– Wszyscy oczekują, że rolnictwo będzie przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Rolnictwo i leśnictwo mogą być odpowiedzią na zmiany klimatu, mogą być pochłaniaczem CO2. Rolnictwo może przyjąć na siebie nowe zadania ale nie bez środków – mówił minister Ardanowski. 

– Ważna rola sektora rolnego w wyżywieniu, utrzymaniu żywotności obszarów wiejskich oraz środowiska nie jest kwestionowana – zapewnił Johan Van Overtveldt. 

Tylko czy to oznacza, że rolnicy dostaną większe dotacje na ochronę środowiska? 

Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się m.in. z Norbertem Linsem, przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego (Fot. MRiRW) 

Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się m.in. z Norbertem Linsem, przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego (Fot. MRiRW)

 

r e k l a m a

Ardanowski: koniecznie trzeba zrównać dopłaty bezpośrednie

Minister Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z Norbertem Linsem zwrócił uwagę, że zaproponowana przez Komisję Europejską podział dopłat bezpośrednich na lata 2021-2027 wciąż zakłada duże zróżnicowanie pomiędzy krajami człnkowskimi. 

– Nie ma merytorycznego ani politycznego uzasadnienia dla utrzymywania kopert płatności bezpośrednich dla państw członkowskich opartych na parametrach z okresów historycznych, takich jak plon referencyjny czy obsada bydła – podkreślił minister Ardanowski. 

O konieczności zrównania dopłat bezpośrednich oraz jakie argumenty za tym przemawiają Ardanowski rozmawiał także z częścią polskich europosłów. Wskazywał również potrzebę większych pieniędzy przeznaczanych na badania rolnicze w budżecie unijnym. 

Prośba do komisarza rolnictwa o elastyczne podejście do prac polowych, w tym nawożenia

Jan Krzysztof Ardanowski rozmawiał również z Januszem Wojciechowskim, unijnym komisarzem ds. rolnictwa.
Polski minister rolnictwa apelował, aby Komisja Europejska elastycznie podchodziła do prac polowych w Polsce, zwłaszcza ze względu na anomalie pogodowe, w tym suszę czy brak zimy. Polskim rolnikom zależy m.in. na złagodzeniu prawa w kwestii nawożenia upraw. Obecnie rolnicy najwcześniej mogą rozpocząć nawożenie pól nawozami od 1 marca, a przy obecnej pogodzie może to być zdecydowanie za późno.

 

Paweł Mikos
Fot. Pexles 

 

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty bezpośrednie 2020: kiedy rolnik złoży oświadczenie?

Od 2 marca do 15 kwietnia rolnicy mogą składać oświadczenie w sprawie dopłat bezpośrednich za 2020 rok? Na jakich zasadach rolnicy mogą składać oświadczenie o braku zmian w dopłatach? Jakich stawek dopłat bezpośrednich można się spodziewać?

czytaj więcej

Rolnicy czekają na dopłaty i pomoc suszową

Już za kilkanaście dni rozpocznie się przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2020 rok. Jednak wielu rolników skarży się, że wciąż nie otrzymało dopłat za 2019 rok. Wskazują także, że wypłata zaliczek dopłat była znacznie niższa niż się spodziewali. Wiele gospodarstw też czeka na pomoc suszową.

czytaj więcej

Stypendia dla najzdolniejszych od Procam

Program Stypendialny Procam jest wynikiem aktywności sportowo-charytatywnej pracowników firmy, którzy podczas spotkania w 2019 roku z okazji 15-lecia firmy uczestniczyli w rywalizacjach sportowych, których celem było zebranie jak największej liczby punktów finalnie zamienionych na złotówki z przeznaczeniem na stypendium na wsparcie dzieci z terenów wiejskich.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)