Spis stada zwierząt gospodarskich. Kto i kiedy musi go wykonać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Spis stada zwierząt gospodarskich. Kto i kiedy musi go wykonać?

16.12.2019autor: Paweł Mikos

Część rolników utrzymujących zwierzęta gospodarskie jest zobowiązana przynajmniej raz w roku dokonać spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada. Taki spis musi powstać najpóźniej 31 grudnia. Kto musi wykonać spis stanu stada zwierząt? 

Kto musi sporządzić spis stanu stada zwierząt gospodarskich?

Rolnicy muszą przeprowadzić spis stada zwierząt gospodarskich, które przebywają w gospodarstwie w ciągu 12 miesięcy od dnia wykonania spisu w poprzednim roku. Zatem jeżeli rolnik w 2018 roku spis przeprowadził 21 grudnia, to teraz również najpóźniej musi go przeprowadzić do 21 grudnia 2019 roku.   

Do sporządzenia spisu stanu stada zwierząt gospodarskich są zobligowani właściciele gospodarstw, w których są chowane lub hodowane:

  • świnie, 
  • owce, 
  • kozy

Liczbę owiec, kóz lub świń ustaloną podczas spisu należy wpisać do księgi rejestracji. 

 

r e k l a m a

Informacje o spisie świń trzeba przezać do ARiMR

Dodatkowo informacje o liczbie świń ustalonych w trakcie spisu należy przekazać do biura powiatowego ARiMR. Rolnik ma na to tylko 7 dni, jednak hodowcy trzody chlewnej mogą złożyć do ARiMR spis stada świń za pośrednictwem portalu IRZplus.

 

Czy trzeba dokonać spisu krów?

Z obowiązku dokonania spisu stanu stada są zwolnieni posiadacze bydła.
Jednak wszyscy rolnicy utrzymujący zarówno krowy, jak i owce oraz kozy są zobowiązani na bieżąco prowadzić księgi rejestracji, w których umieszcza się m.in. numer siedziby stada oraz liczbę zwierząt gospodarskich. 

Prowadzenie jej na bieżąco oznacza, że w ciągu 7 dni od zmian w stadzie należy taki fakt odnotować w księdze rejestracji. Dotyczy to m.in. zakupu zwierząt, ich sprzedaży, padnięcia, uboju, jak również oznakowania zwierząt urodzonych.

 

Jeszcze więcej obowiązków dla hodowców świń w strefie ASF

Warto także pamiętać, że w przypadku gdy stado świń znajduje się w obszarze zapowietrzonym, zagrożonym lub podlegającym ograniczeniom w związku z zagrożeniem wystąpienia choroby zakaźnej, np. w jednej ze stref ASF, rolnik ma zaledwie 2 dni na poinformowanie ARiMR o zwiększeniu lub zmniejszeniu liczebności stada. W ciągu 2 dni rolnik musi też zgłosić fakt oznakowania świni. 

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

467 mln euro więcej na dopłaty bezpośrednie za 2019 rok

Komisja Europejska zdecydowała, że do rolników trafi dodatkowe 467 mln euro na dopłaty bezpośrednie. Jest to kwota, która wcześniej została potrącona na tegoroczną rezerwę na kryzys rolny. Mimo ogromnej suszy, rezerwa nie została wykorzystana.

czytaj więcej

Rekordowe ceny świń w Niemczech! A jak w Polsce?

Z czego wynikają rekordowo wysokie ceny świń w Niemczech w drugiej połowie listopada? Jak sytuacja na rynku unijnym i chińskim wpływa na ceny skupu żywca wieprzowego w Polsce?

czytaj więcej

Do 100 tys. złotych dotacji dla rolników utrzymujących świnie

Do 22 listopada rolnicy mogą składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)