Dotacje, innowacje i klimat na Europejskim Forum Rolniczym
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dotacje, innowacje i klimat na Europejskim Forum Rolniczym

30.12.2019autor: Paweł Mikos

Kto i na co otrzyma dotacje w ramach nowej Wspólnej Polityki Rolnej? Jak nowe technologie mogą ułatwiać pracę rolnika? W jaki sposób ochrona środowiska i walka ze zmianami klimatycznymi będzie połączona z WPR? To główne tematy Europejskiego Forum Rolniczego 2020.

Europejskie Forum Rolnicze 2020 startuje 20 marca w Jasionce pod Rzeszowem

Będzie to już trzecia edycja Europejskiego Forum Rolniczego – jednego z najważniejszych wydarzeń w branży rolno-spożywczej w Polsce i Europie. Odbędzie się ono 20 i 21 marca 2020 roku w Jasionce koło Rzeszowa. W poprzedniej edycji udział wzięło niemal 3 tys. uczestników – rolników, przetwórców, przedstawicieli organizacji rolniczych, samorządowców, polityków i naukowców. 

Rok 2020 to ostatni etap przygotowań do wdrożenia nowej perspektywy budżetowej w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Bez wątpienia wpłynie ona na kształt europejskiego rolnictwa w najbliższych latach. Z kolei w Polsce borykamy się z konsekwencjami zmian klimatycznych oraz zagrożeniem klęskami żywiołowymi, w tym długotrwałymi i coraz częstszymi okresami suszy. Te dwa tematy będą jednymi z najistotniejszych kwestii poruszanych podczas Forum w 2020 roku – mówi Krzysztof Podhajski, prezes fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, współorganizatora wydarzenia.

 

r e k l a m a

Jakie tematy będą poruszane podczas Europejskiego Forum Rolniczego?

Głównymi blokami tematycznymi Europejskiego Forum Rolniczego w 2020 roku będą: 

  • Wspólna Polityka Rolna w nowej perspektywie budżetowej,
  • Cyfryzacja rolnictwa i obszarów wiejskich,
  • Dbałość o środowisko i klimat w ramach Wspólnej Polityki Rolnej,
  • Rynki pozaeuropejskie jako szansa na rozwój polskiego przemysłu rolno-spożywczego.

Podczas Forum będzie można również zobaczyć nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania dla rolnictwa, w tym te z zakresu jakości produkcji rolnej, obniżania kosztów produkcji oraz przyjazne dla środowiska. 

 Podczas drugiej edycji Europejskiego Forum Rolniczego o rolnictwie dyskutowali m.in. Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa i premier Mateusz Morawiecki

  • Podczas drugiej edycji Europejskiego Forum Rolniczego o rolnictwie dyskutowali m.in. Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa i premier Mateusz Morawiecki

  

Nagroda im. Józefa Ślisza i nagroda dla Innowacyjnego rolnika

Podczas Europejskiego Forum Rolniczego odbędą się również dwa inne ważne wydarzenia. Już po raz czwarty zostanie wręczona Nagroda im. Józefa Ślisza. Jest to specjalne wyróżnienie, które ma na celu uhonorowanie organizacji i osób zaangażowanych w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz rozwój obszarów wiejskich. 

Drugim wydarzeniem będzie rozstrzygnięcie konkursu „Innowacyjny rolnik” (więcej na ten temat w artykule "Zostań „Innowacyjnym rolnikiem” i wygraj super nagrody" ). 

 

Okazja do podsumowania 30-lecia zmian w polskim rolnictwie i wsi

– Podczas Forum w Jasionce możemy wspólnie rozmawiać o tym, co najlepsze dla polskiego rolnictwa i polskiej wsi – w międzynarodowym gronie tworzonym przez reprezentantów różnych stron sceny politycznej, ekspertów, naukowców oraz przedstawicieli producentów i firm, które działają w branży rolno-spożywczej. Rok 2020 będzie pod tym względem szczególny – w ramach forum będziemy obchodzić jubileusz 30-lecia działalności naszej fundacji. Będzie to okazja do tego, aby wspólnie podsumować zmiany, jakie zaszły na polskiej wsi przez ostatnie trzy dekady – mówi Artur Balazs, prezes kapituły fundacji EFRWP i były minister rolnictwa.

 

Gdzie można się zarejestrować, aby wziąć udział w Europejskim Forum Rolniczym? 

Już w styczniu rozpocznie się rejestracja uczestników Europejskiego Forum Rolniczego.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.forum-jasionka.pl.


„Tygodnik Poradnik Rolniczy” jest patronem medialnym Europejskiego Forum Rolniczego. 


Paweł Mikos
Fot. Archiwum Tygodnika Poradnika Rolniczego

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czym jest Grainer i jakie korzyści daje?

Poddanie nasion wpływowi warunków wytworzonych w urządzeniu nazwanym Grainerem ma skutkować szybszym wzrostem roślin i mniejszym zużyciem środków ochrony roślin – zapewnia Hubert Mrozek, pomysłodawca i szef projektu.

czytaj więcej

Weź udział w Europejskim Forum Rolniczym

Debata z komisarzem ds. rolnictwa, zmiany klimatyczne, zarządzenia zasobami wodnymi w rolnictwie i wiele innych ważnych tematów będzie podejmowanych na Europejskim Forum Rolniczym w Jasionce pod Rzeszowem. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Zapisy już trwają.

czytaj więcej

Jak rolnicy z Mazowsza wykorzystali dotacje unijne na modernizację gospodarstwa mlecznego?

Blisko 3 lata temu Mariusz Steć rozbudował oborę. W nowej części mieszczą się zarówno krowy, jak i większość jałówek. Obecnie hodowca nie planuje inwestować w budynki inwentarskie, ale chce skorzystać z funduszy unijnych przeznaczonych na zakup maszyn. W pierwszej kolejności postanowił udoskonalić zbiór zielonki na sianokiszonkę.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)