„Od pola do stołu” uderzy w branżę mleczarską
r e k l a m a
Partnerzy portalu

„Od pola do stołu” uderzy w branżę mleczarską

17.08.2020autor: Dorota Kolasińska

W ramach strategii „od pola do stołu” i propozycji wprowadzania obowiązkowego oznaczenia kraju pochodzenia mleka Związek Polskich Przetwórców Mleka wyraża swój niepokój w piśmie do ministra rolnictwa, który prosił o przedstawienie stanowiska ZPPM na ten temat. 

30 lipca br. ZPPM otrzymał pismo dotyczące obowiązkowego znakowania pochodzenia mleka oraz mleka i mięsa jako składnika produktów spożywczych krajem pochodzenia. W odpowiedzi do Ministra Związek wyraził swoją dezaprobatę związaną z podjętymi pracami związanymi ze strategią „od pola do stołu” przez KE. 

– Opowiadamy się za utrzymaniem obowiązkowego znakowania pochodzenia podstawowego składnika produktu, wyłącznie zgodnie z zasadami wynikającymi z dotychczasowego brzmienia art. 26 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności oraz za utrzymaniem możliwości dobrowolnego znakowania pochodzenia produktu lub surowca w przypadkach, gdy nie jest ono wymagane – podkreśla Związek, którego przedstawiciele twierdzą, że informacja o pochodzeniu surowca umieszczona na opakowaniu np. mleka w proszku wyprodukowanego z polskiego mleka, ale sprzedawanego na rynkach zagranicznych np. pod holenderską marką nie będzie miała pozytywnego wpływu na wyniki polskiego eksportu mleczarskiego. Sytuacja może spowodować ograniczenie rynków zbytu dla produktów z Polski i zmarnowanie wielu lat pracy polskiej branży mleczarskiej, poświęconej ich zdobyciu. 

Bardzo dużym problemem może okazać się etykietowanie przetworzonego w danym dniu mleka, które jest skupowane nie tylko z polskich gospodarstw, a trafia zapewne do jednego zbiornika. Zmiany etykiet będą bardzo kosztowne.

r e k l a m a
– Nierozwiązana pozostaje również kwestia mieszania mleka pochodzącego z różnych krajów. Obowiązkowe znakowanie kraju pochodzenia surowca w tym przypadku wymusi segregację mleka w czasie lub w linii, ale w wielu przypadkach (zwłaszcza mniejszych zakładów) będzie to niemożliwe lub nieopłacalne. Warto również wspomnieć o innych surowcach stosowanych do produkcji przetworów mlecznych – np. masło i sery stosowane przy produkcji serów topionych – dostawcy tych składników również mogą się zmieniać, co również będzie wymagało każdorazowej wymiany etykiet, a ilość możliwych kombinacji krajów pochodzenia składników produktu nawet o stosunkowo prostym składzie czyni to zadanie praktycznie niemożliwym – komentuje sprawę ZPPM. Ponadto w uzasadnieniu podaje, że skutkiem wprowadzenia obowiązkowego znakowania kraju pochodzenia produktu mlecznego lub samego surowca będzie wzrost kosztów przetwórstwa, obniżenie konkurencyjności (zwłaszcza polskich produktów), a w konsekwencji być może również upadek mniejszych przedsiębiorstw.

oprac. dkol na podst. portalmleczarski.pl
fot. Kolasińska

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Reforma WPR i Strategia "Od pola do stołu". Niemiecka prezydencja przedstawiła priorytety

Niemiecka prezydencja przedstawiła program prac w zakresie unijnego rolnictwa i rybołówstwa. Przez najbliższe pół roku ministrowie skupią się przede wszystkim na reformie WPR, strategii „Od pola do stołu” i dobrostanie zwierząt. Obecny na spotkaniu komisarz Janusz Wojciechowski  ocenił, że skrócenie drogi od pola do stołu to właściwa droga, by wzmocnić rolnictwo europejskie.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ardanowski: będzie mocne stanowisko Polski wobec strategii "Od pola do stołu"

- Będzie dobre, mocne stanowisko Polski wobec przyjętych przez Komisję Europejską strategii „Od pola do stołu” i „Na rzecz bioróżnorodności” – powiedział nam minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Poinformował też, że zobowiązał zespoły Porozumienia Rolniczego, by pilnie rozpoczęły prace nad sformułowaniem wniosków potrzebnych do wypracowania tego stanowiska.

czytaj więcej
Aktualności

Od pola do stołu: unijny pomysł na zielone rolnictwo

W nowej unijnej strategii rolnik ma produkować zdrową, bezpieczną i tanią żywność zrównoważonymi metodami przy uwzględnieniu ochrony środowiska i klimatu. Czy da się to wszystko połączyć?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)