Reforma WPR i Strategia "Od pola do stołu". Niemiecka prezydencja przedstawiła priorytety
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Reforma WPR i Strategia "Od pola do stołu". Niemiecka prezydencja przedstawiła priorytety

22.07.2020

Niemiecka prezydencja przedstawiła program prac w zakresie unijnego rolnictwa i rybołówstwa. Przez najbliższe pół roku ministrowie skupią się przede wszystkim na reformie WPR, strategii „Od pola do stołu” i dobrostanie zwierząt. Obecny na spotkaniu komisarz Janusz Wojciechowski  ocenił, że skrócenie drogi od pola do stołu to właściwa droga, by wzmocnić rolnictwo europejskie.

20 lipca podczas posiedzenia nieformalnej Rady Ministrów Rolnictwa UE AGRIFISH prezydencja niemiecka przedstawiła swój program prac na najbliższe pół roku w zakresie unijnego rolnictwa i rybołówstwa.

- Agendę kolejnych posiedzeń Rady zdominują: reforma WPR, strategia „Od pola do stołu”, dobrostan zwierząt, etykietowanie żywności i ustalenie kwot połowowych na 2021 rok - zapowiedziała minister rolnictwa Niemiec Julia Klockner. I dodała, że przedstawiła ambitny, ale możliwy do osiągnięcia program.

- Dzisiejsze dyskusje pokazały, że możemy działać szybko, aby zapewnić rolnikom stabilną przyszłość, a jednocześnie sprostać naszym ekologicznym ambicjom – zaznaczyła.

Zielony Ład wspierany przez rządy krajów UE

Część z powyższych tematów została poruszona od razu po wystąpieniu niemieckiej polityk. Najwięcej uwagi poświęcono strategii „Od pola do stołu” (będącej częścią Zielonego Ładu), która budzi obawy wielu unijnych rolników i rolniczych organizacji. Podczas posiedzenia okazało się, że zieloną transformację w mniejszym lub większym stopniu wspierają rządy wszystkich państw członkowskich.

- Oczywiście ministrowie wyrazili swoje obawy w zakresie Zielonego Ładu i wpływu jego składowych polityk na rolnictwo. Ale jednocześnie zapewnili o woli kompromisu. Jestem więc przekonany, że mimo trudności dojdziemy do porozumienia w kwestii planów strategicznych – powiedział Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa, który wziął udział w posiedzeniu.

Do planów strategicznych odniósł się także polski minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. W jego ocenie kluczową sprawą dla Polski jest jak najszybsze wydanie rekomendacji Komisji Europejskiej.

– Jesteśmy ministrami rolnictwa odpowiedzialnymi za WPR, której podstawowymi celami są: zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, konkurencyjności rolnictwa europejskiego oraz osiąganie dochodów rolniczych. Musimy o to dbać, ponieważ występuje sprzeczność pomiędzy strategią „Od pola do stołu”, a tymi podstawowymi celami WPR, które były u podstaw wspólnoty europejskiej – powiedział minister Ardanowski i zaznaczył, że w kontekście strategii „Od pola do stołu” cały czas bez odpowiedzi pozostaje szereg pytań dotyczących polityki handlowej UE.

Znakowanie żywności w zakresie dobrostanu zwierząt

Ministrowie opowiedzieli się także za znakowaniem żywności, w tym etykietowaniem produktów informacjami dotyczącymi dobrostanu zwierząt. Ardanowski ocenił, że należy zsynchronizować znakowanie na poziomie europejskim, ponieważ „proste etykiety nie są wystarczające”. Rację przyznał mu komisarz Wojciechowski.

- To jest bardzo dobry kierunek, by promować żywność europejską jako tą, która spełnia najwyższe wymogi w zakresie dobrostanu zwierząt. Tu jest pełne poparcie Komisji Europejskiej - zaznaczył polityk i dodał, że dobrostan zwierząt „bardzo leży mu na sercu”.

Skrócić drogę od pola do stołu

Zapowiedź Julii Klockner w sprawie zacieśniania związków między rolnikami a rynkami lokalnymi również została dobrze oceniona przez Wojciechowskiego. Jego zdaniem, skrócenie drogi od pola do stołu to właściwa droga, by wzmocnić rolnictwo europejskie.

- Powinniśmy budować szersze związki rolników z lokalnym rynkiem i lokalnym przetwórstwem. Bo wtedy konsumenci będą lepiej zabezpieczeni pod kątem żywnościowym, a rolnicy – jeszcze bardziej odporni na sytuacje kryzysowe – ocenił Wojciechowski.

Rolnictwo sprostało kryzysowi

Ministrowie omówili również sytuację rynkową i wyzwania w kontekście pandemii COVID-19. Rada i Komisja Europejska zgodziły się, że w tych trudnych miesiącach sektor rolniczy wykazał się stabilnością.

- Cieszę się że większość krajów oceniła działania Komisji Europejskiej pozytywnie. Trzeba przyznać, że działaliśmy na zasadzie straży pożarnej. Ciągle wybuchały jakieś kryzysy, pożary, które trzeba było gasić, ale poradziliśmy sobie z tym. Wystarczy przypomnieć początkowe problemy z transportem zwierząt, gdzie utworzyliśmy zielone korytarze czy brak rąk do pracy spowodowany zamknięciem granic m.in. dla pracowników sezonowych, gdzie szybko umożliwiliśmy migracje zarobkową- zaznaczył Wojciechowski.

Przyznał, że podczas posiedzenia ze strony ministrów rolnictwa pojawiły się sygnały o trudnościach, z którymi boryka się jeszcze kilka rynków, np. buraków cukrowych, drobiu czy wieprzowiny.

- KE wie o tym, analizujemy te wszystkie kwestie i będziemy podejmować decyzje o ewentualnej pomocy i jej kształcie – powiedział komisarz.

Polska zawnioskowała o ponowną analizę możliwości wprowadzania interwencji na najbardziej zagrożonych rynkach.

Terminarz posiedzeń

Kolejne nieformalne spotkanie ministrów rolnictwa AGRIFISH odbędzie się w dniach 30 sierpnia - 1 września. Następne posiedzenia zaplanowane są na 21-22 września, 19-20 października, 16-17 listopada i 15-16 grudnia. Klockner zapowiedziała również organizację międzynarodowej konferencji na temat konieczności cyfryzacji rolnictwa. W jej ocenie to klucz do pogodzenia celów zielonej transformacji rolnictwa z opłacalnością produkcji rolnej.

ksz, fot. KE
CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

„Od pola do stołu” uderzy w branżę mleczarską

W ramach strategii „od pola do stołu” i propozycji wprowadzania obowiązkowego oznaczenia kraju pochodzenia mleka Związek Polskich Przetwórców Mleka wyraża swój niepokój w piśmie do ministra rolnictwa, który prosił o przedstawienie stanowiska ZPPM na ten temat. 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Jest porozumienie ws. budżetu UE. Jednak mniej na rolnictwo

Jest kompromis w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy Europy. Ich wysokość pozostanie na wcześniej proponowanym poziomie, ale zmieni się struktura wydatków. Rolnictwu obcięto 7,5 mld euro z wcześniej proponowanych 15 mld euro na odbudowę po pandemii.

czytaj więcej
Aktualności

Wojciechowski – UE powinna zakończyć import produktów rolnych uprawianych z wykorzystaniem zakazanych pestycydów

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski uważa, że Unia Europejska powinna przestać importować produkty rolne wyprodukowane przy użyciu pestycydów, które są zakazane w obrębie bloku. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)