Rolnik broniąc gospodarstwa zabił wilka gołymi rękami! [FILM]
r e k l a m a
Partnerzy portalu
WAŻNE
Jak rozwiązać umowę dzierżawy obwodu łowieckiego?Już dłużej nie wytrzymam z arogancją myśliwych z naszego koła łowieckiego. Zamiast współpracy i dbałości o odstrzał zwierzyny, myśliwi urządzają sobie podchody na moich polach i libacje. A stada jeleni i tabuny dzików tratują moją pszenicę i rzepak. Jak doprowadzić do rozwiązania koła łowieckiego – pyta redakcję Agrarlex rolnik spod Raciborza.

Rolnik broniąc gospodarstwa zabił wilka gołymi rękami! [FILM]

08.01.2021

W jednym z gospodarstw w Rosji rozegrały się dramatyczne sceny. Wilk najpierw rozszarpał dwa psy i zaatakował konia, a później rzucił się na rolnika. Ten postanowił z nim walczyć i gołymi rękoma zabił bestię.

Rolnik gołymi pięściami powalił wilka, aby obronić swoje zwierzęta

We wsi Novotroitskoye w republice Baszkirii w Rosji wilk wdarł się do jednego z gospodarstw rolnych. Tam rozszarpał dwa psy i zaatakował konia. Kiedy gospodarz chciał odgonić drapieżnika, wilk rzucił się na niego i zaczął go gryźć.

Rolnik nie miał przy sobie żadnej broni i zaczął walczyć z wilkiem. Po dość długich zmaganiach udało mu się gołymi rękami udusić agresywne zwierzę

Walka rolnika z wilkiem nagrane przez kamerę

Całe zajście zarejestrowała kamera przemysłowa. Już po powaleniu wilka, gospodarz zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie z pokonanym drapieżnikiem.

Mieszkańcy wsi i okolic twierdzą, że ataki wilków na psy i zwierzęta gospodarskie stają się coraz bardziej powszechne.

Lasy są niszczone i palone, więc wilki tracą swoje pożywienie. To całkowicie wina człowieka. To tak, jakby wilki zostały bez dachu nad głową, dlatego właśnie wychodzą z lasu – skomentował jeden z mieszkańców.Dominika Mulak
oprac. M. Czubak
Źródło: polsatnews.pl
fot. kadr filmu YouTube

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.tygodnik-rolniczy.pl
r e k l a m a

Spadkobiercy przejmują dzierżawę: komu płacić czynsz?

27.02.2021

Zmarł wieloletni właściciel, od którego dzierżawiłem grunty. Obawiam się, że stracę dzierżawę, bo jego spadkobierców jest kilku. Czy prawo chroni dzierżawcę takiego jak ja? – pyta w Agrarlex rolnik spod Obornik Wielkopolskich.

Zgodnie z prawem, śmierć osoby oddającej nieruchomość rolną w dzierżawę nie powoduje rozwiązania umowy. Mowa jest o sytuacji, w której umowa:
  • jest zawarta na czas oznaczony (np. 10 lat), 
  • bez możliwości jej wcześniejszego rozwiązania z przyczyn przewidzianych w umowie, 
  • posiada datę pewną oraz 
  • przedmiot dzierżawy został już wydany i jest we władaniu dzierżawcy. 
W tym stanie rzeczy spadkobiercy zmarłej wydzierżawiającej osoby nie mają podstaw prawnych do wypowiedzenia umowy. Sam zgon osoby wydzierżawiającej nie powoduje wygaśnięcia dzierżawy. 
Dzierżawa jako stosunek zobowiązaniowy wchodzi w skład spadku i wiąże spadkobierców. Innymi słowy, spadkobiercy wchodząc na miejsce zmarłego właściciela nabywają te same prawa i obowiązki z tytułu umowy dzierżawy, co osoba zmarła.

Kilku spadkobierców – komu płacić czynsz?

Problem może pojawić się, gdy jest kilku spadkobierców i nie wiadomo komu uiszczać czynsz dzierżawny. W tym celu warto wysłać pismo do znanych spadkobierców, aby w określonym terminie podali, kto jest uprawniony do spadku i ewentualnie przedłożyli kopię postanowienia sądu o dziedziczeniu lub odpowiednie zaświadczenie od notariusza. 
Jeżeli sprawa spadkowa jest w toku i nie ma pewności, komu należy się czynsz dzierżawny, to wówczas dzierżawca winien wystąpić do sądu o umożliwienie złożenia czynszu do depozytu sądowego.

Wojciech Lignowski
Radca prawny
Wielkopolska Izba Rolnicza
Podstawa prawna: Kodeks cywilny – ustawa z 23 kwietnia 1964 r.
Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Darowizna: lepiej w naturze czy gotówce?

26.02.2021

Mój ojciec chrzestny, a w rzeczywistości daleki wuj – kuzyn od strony matki – chce mi darować siedlisko z 3 ha ziemi. On sam ze względu na wiek nie ma siły gospodarzyć. Jestem młodym rolnikiem, każdy hektar się przyda. Redakcjo Agrarlex, jakie koszty będę musiał ponieść? 

Darowizna to niekiedy duże i miłe zaskoczenie. Zazwyczaj się z niej cieszymy, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że uzyskanie pieniędzy, drogocennych przedmiotów lub nieruchomości nakłada na nas konieczność rozliczania się z Urzędem Skarbowym. 
Wielkość obowiązku podatkowego zależy od wysokości darowizny, jak i od stopnia pokrewieństwa darczyńcy i obdarowanego. 

Lepiej wpierw do notariusza

Zgodnie z art. 890 Kodeksu cywilnego (kc) umowa darowizny powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Ale uwaga: umowa zawarta bez zachowania tej formy staje się jednak ważna.
W momencie przekazania przedmiotu darowizny oraz przeniesienia prawa własności na obdarowanego, nawet bez umowy notarialnej, darowizna staje się wiążąca. Pójście do notariusza nie jest obligatoryjne, ale wiąże się z kosztami.
Jest taka możliwość, że umowa darowizny sporządzona bez obecności notariusza będzie uznana za ważną. Zawarta ustnie umowa oraz wydanie rzeczy zostanie uznawane za ważne i obdarowany będzie musiał zgłosić darowiznę do Urzędu Skarbowego. 
Darując kombajn lub ciągnik, czyli ruchomość, powinno sporządzić się akt notarialny, ale nie jest to regułą. 

Grupy podatkowe i zwolnienia od podatku

CZYTAJ ARTYKUŁ

Żądanie zakazu polowania – porada od Agrarlex

25.02.2021

Stop! Nie chcę już więcej, by na moim terenie polowali myśliwi. Robią więcej szkód, niż zwierzyna, której mają pilnować – i takie głosy spływają do redakcji Agrarlex. A zatem, jak przygotować zakaz polowania na swym gruncie?

Żądanie zakazu polowania może złożyć wyłącznie osoba fizyczna – właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości wchodzącej w skład obwodu łowieckiego. Zatem każdy rolnik, który nie życzy sobie wizyt myśliwych na swych polach, może taki zakaz ogłosić.

Zakaz wykonywania polowania na danej nieruchomości:
  • jest prawem osobistym właściciela albo użytkownika wieczystego nieruchomości, który złożył oświadczenie, 
  • wygasa najpóźniej z chwilą jego śmierci,
  • składa się w formie pisemnego oświadczenia,
  • zakaz może być cofnąć, w formie pisemnej, jednak nie wcześniej niż po zakończeniu łowieckiego roku gospodarczego, w którym zostało złożone oświadczenie o zakazie wykonywania polowania. 

Oświadczenie do starosty

Oświadczenie o zakazie wykonywania polowania lub cofnięcie oświadczenia o zakazie wykonywania polowania składa się przed swoim starostą. 

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Bronisze: importowane owoce smaczną propozycją na Walentynki

Zima to czas, gdy na rynku hurtowym w Broniszach królują owoce i warzywa z importu. Obecnie dostępna jest bogata oferta malin czy truskawek, a także egzotycznych owoców jak ananas czy pomelo. - Warto sięgnąć po te produkty i z okazji zbliżających się Walentynek wyczarować pyszne i zdrowe desery dla ukochanej osoby - zachęca Anna Kaszewiak z Rynku w Broniszach.

czytaj więcej

Bronisze: bogata oferta owocowa na Walentynki

Zima to czas, gdy na rynku hurtowym w Broniszach królują owoce i warzywa z importu. Obecnie dostępna jest bogata oferta malin czy truskawek, a także egzotycznych owoców jak ananas czy pomelo. - Warto sięgnąć po te produkty i z okazji zbliżających się Walentynek wyczarować pyszne i zdrowe desery dla ukochanej osoby - zachęca Anna Kaszewiak z Rynku w Broniszach.

czytaj więcej

Chodzież ostrzega: Uwaga na wilki we wsiach! Podchodzą do gospodarstw

Wilki w Wielkopolsce podchodzą coraz bliżej zabudowań. Po Pniewach teraz władze gminy Chodzież wystosowały ostrzeżenie dla swoich mieszkańców.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.agrarlex.pl jest zabronione.