Chodzież ostrzega: Uwaga na wilki we wsiach! Podchodzą do gospodarstw
r e k l a m a
Partnerzy portalu
WAŻNE
Muszki owocowe w sadachJakie znaczenie gospodarcze dla sadownictwa mają muszki owocowe, zwłaszcza Drosophila suzukii. Jakie są możliwości ich zwalczania?

Chodzież ostrzega: Uwaga na wilki we wsiach! Podchodzą do gospodarstw

20.01.2021

Wilki w Wielkopolsce podchodzą coraz bliżej zabudowań. Po Pniewach teraz władze gminy Chodzież wystosowały ostrzeżenie dla swoich mieszkańców.

Wilki podchodzą pod gospodarstwa

Mieszkańcy wsi Rataje i Pietronki (woj. wielkopolskie) nękani są przez wilki pojawiające się w okolicy zabudowań i domów. Sprawa jest o tyle poważna, że ze stosownym komunikatem do mieszkańców gminy wyszły władze Chodzieży.

Apel o zamykanie gospodarstw

Władze Chodzieży w apelu do mieszkańców zwracają uwagę na zachowanie szczególnego nadzoru nad zwierzętami oraz jeżeli to możliwe proszę także o unikanie spacerów do okolicznych lasów oraz w ich sąsiedztwie.

W komunikacie możemy także przeczytać, żeby mieszkańcy odpowiednio zabezpieczyli pojemniki na odpady komunalne. Zapach śmieci, resztek jedzenia, może przyciągnąć wilki, które skuszone łatwym dostępem do pożywienia mogą niebezpiecznie zbliżyć się do gospodarstw.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.tygodnik-rolniczy.pl
r e k l a m a

Muszki owocowe w sadach

17.04.2021

Jakie znaczenie gospodarcze dla sadownictwa mają muszki owocowe, zwłaszcza Drosophila suzukii. Jakie są możliwości ich zwalczania?

Większość gatunków muszek owocowych z rodzaju Drosophila nie jest szkodnikami roślin sadowniczych, ponieważ atakują one przejrzałe, opadłe na ziemię, popękane, uszkodzone, gnijące czy fermentujące owoce. Najbardziej wszędobylskim gatunkiem jest wywilżna karłowata, Drosophila melanogaster. Spotkać ją można nie tylko w uprawach polowych czy tunelowych, lecz także w domach, gdzie pojawia się nie wiadomo skąd, gdy tylko wyczuje zapach resztek owocowych.
Oprócz D. melanogaster w sadach czy na plantacjach od 2014 r. spotkać można inny gatunek muszki owocowej – muszkę plamoskrzydłą (Drosophila suzukii). Niestety, ta jest dużo bardziej groźna, gdyż jej samice składają jaja w nieuszkodzone, dojrzewające, dojrzałe, przejrzałe owoce, a wylęgłe larwy rozwijają się w miąższu i powodują, że owoce te stają się miękkie, wycieka z nich sok i nie nadają się do sprzedaży. Choć w latach 2014–2019 D. suzukii odławiała się w niewielkich ilościach (<10 osobników/pułapka/tydzień) głównie w okresie od września do listopada i stanowiła niskie zagrożenie, to w roku 2020 muszka ta wystąpiła na skalę masową. 

fot. W. Piotrowski. Pułapka do monitoringu Drosophila suzukii zawieszona na terenie sąsiadującym z uprawą
CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.sadnowoczesny.pl
r e k l a m a

Pomidor doświetlany w sezonie 2020/2021

17.04.2021

W połowie marca firma De Ruiter Seeds i Delphy zorganizowały webinarium dla producentów uprawiających doświetlane pomidory malinowe odmiany Tomimaru Muchoo.

W tym roku jest 85 ha upraw pomidorów doświetlanych. Terminy sadzenia przypadają na lipiec oraz połowę października. Do doświetlania najczęściej stosowane są systemy HPS – 95%, LED – 5% (aktualnie około 6 ha) lub LED + HPS.

Lampy HPS są najczęściej używane. Standardem jest stosowanie 4 lamp o mocy 1000 W na 8-metrowej nawie. Lampy 1000-watowe dają 180–210 mikromoli, w zależności od odległości pomiędzy słupami. Lampy sodowe wytwarzają dużo ciepła i przy natężeniu 130 mikromoli podnoszą temperaturę w szklarni o 3–4°C, a przy 210 mikromolach o 6–8°C.

Początek sezonu

– W połowie marca jesteśmy w 2. części sezonu doświetlania – mówiła Marta Repelewicz-Szybkowska z Delphy. – Początek uprawy doświetlanej był łaskawy. Do gospodarstw trafiła rozsada dobrej jakości. W 1., 2. i 3. gronie były po 4 kwiaty. Pogoda sprzyjała – nie było bardzo ciemno, co pozwoliło szybko budować obciążenie roślin owocami. Na początku sezonu tempo kwitnienia wynosiło 1,2 grona na tydzień, a w połowie marca – 0,7–0,8. Taka jest różnica pomiędzy początkiem z wystarczającą ilością światła a środkiem sezonu. Obecnie plony są dobre i stabilne. Cena giełdowa od początku grudnia do marca wynosiła powyżej 100 zł za karton.

Trudności

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.warzywaiowoce.pl

Czy rolnik na kwarantannie może pracować w polu oddalonym od gospodarstwa?

16.04.2021

Moja rodzina jest na kwarantannie. Zaczynają się teraz prace wiosenne. Czy mój tata może dojeżdżać do pól oddalonych od gospodarstwa rodzinnego? Czy trzeba pisać podanie do sanepidu w tej sprawie? – dopytuje się Robert, rolnik z spod Skierniewic w woj. łódzkim.

Rolnik może prowadzić prace w gospodarstwie, nawet w trakcie kwarantanny

Chociaż pandemia trwa już ponad rok, wielu rolników, którzy zostali zmuszeni do odbycia kwarantanny, ciągle nie wie, czy i w jakim zakresie może pracować na swoich polach. Interpretacje przepisów w tym zakresie były bowiem różne.

Najnowsze stanowisko resortu rolnictwa i GIS jest w tym względzie jednoznaczne – rolnik, który jest objęty obowiązkową kwarantanną, może prowadzić prace w obrębie gospodarstwa rolnego.

 

Czy mimo kwarantanny rolnik może poruszać się po drodze, aby dojechać na pole?

Urzędy powołują się tutaj na definicję gospodarstwa w rozumieniu Kodeksu cywilnego, która prowadzi do wniosku, iż nie jest to również zabronione, jeśli pola należące do gospodarstwa są oddalone od siebie i trzeba do nich dojechać po drogach publicznych.

Według bowiem Kodeksu cywilnego, za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą.

Resort rolnictwa oraz GIS tłumaczą, iż dla przyjęcia, że poszczególne grunty stanowią jedno gospodarstwo rolne, nie ma decydującego znaczenia ich wzajemne położenie, a więc to, czy tworzą zwarty kompleks, czy też są rozproszone, lub czy znajdują się w granicach administracyjnych jednej, czy też kilku gmin. Istotne jest ich funkcjonalne powiązanie, które pozwala na stwierdzenie, że stanowią zorganizowaną całość gospodarczą.

Tak więc możliwe jest prowadzenie prac przez rolnika będącego na kwarantannie na oddalonej działce, nawet jeśli musi on dojechać na to pole, poruszając się po drogach wspólnych.

 

Jakich zasad musi przestrzegać rolnik na kwarantannie, który chce pracować w gospodarstwie?

Rolnik musi jednak przestrzegać reguł dystansu fizycznego od innych osób, a do miejsca wykonywania pracy może dojechać tylko własnym środkiem transportu – samodzielnie lub w towarzystwie osób, które razem z nim odbywają kwarantannę w jednym gospodarstwie.

Osoby będące w izolacji (potwierdzono u nich laboratoryjnie zakażenie SARS-CoV-2) nie mogą jednak wykonywać prac polowych.


Magdalena Szymańska
Fot. pixabay.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.tygodnik-rolniczy.pl

Przeczytaj także

Na Podlasiu żubry niszczą uprawy i zjadają pasze krowom. Rolnicy czują się bezsilni

Żubry z Puszczy Augustowskiej zamiast żerować w lesie, przeniosły się na pola i w okolice gospodarstw. Tracą rolnicy i ich bydło, którym pasza miała wystarczyć na kilka miesięcy. Żubry pochłonęły ją w kilka dni. Rolnicy są bezradni i czekają na pomoc.

czytaj więcej
Aktualności

Rośnie populacja wilka, a razem z nią problemy

W Polsce systematycznie rośnie populacja wilków. Zdaniem rządu są regiony w kraju, w których jest ich zdecydowanie zbyt dużo. Jednocześnie coraz więcej rolników i samorządów zgłasza, że liczba tych zwierząt jest rosnącym problemem. 

czytaj więcej

Policja rozbiła grupę przestępczą handlującą olejem rzepakowym. 61 mln złotych strat

CBŚP i poznańska prokuratura okręgowa rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, która mogła narazić Skarb Państwa na straty w wysokości 61 mln zł. Członkowie grupy mieli nie odprowadzać należności m.in. z obrotu olejem rzepakowym.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.agrarlex.pl jest zabronione.