Bronisze: bogata oferta owocowa na Walentynki
r e k l a m a
Partnerzy portalu
WAŻNE
Muszki owocowe w sadachJakie znaczenie gospodarcze dla sadownictwa mają muszki owocowe, zwłaszcza Drosophila suzukii. Jakie są możliwości ich zwalczania?

Bronisze: bogata oferta owocowa na Walentynki

09.02.2021

Zima to czas, gdy na rynku hurtowym w Broniszach królują owoce i warzywa z importu. Obecnie dostępna jest bogata oferta malin czy truskawek, a także egzotycznych owoców jak ananas czy pomelo. - Warto sięgnąć po te produkty i z okazji zbliżających się Walentynek wyczarować pyszne i zdrowe desery dla ukochanej osoby - zachęca Anna Kaszewiak z Rynku w Broniszach.

W ofercie importerów sprzedających na Rynku w Broniszach dostępne są różne gatunki owoców egzotycznych. Dostaniemy m.in. ananasy w cenie od 7 do 8 zł za sztukę, mandarynki po 3-8 zł/kg czy pomelo za 3,50-4,50 zł za sztukę. Są także awokado (średnio 4,65 za sztukę) i granaty (średni 3,30 zł/sztuka).

Poza egzotyką, na Rynku w Broniszach można kupić owoce, które w okresie letnim mamy z produkcji krajowej, a zimą pochodzą z cieplejszych krajów. To na przykład truskawki z Grecji. 

- Mają wyjątkowo dobry smak i aromat, zbliżony do polskich – wyjaśnia Maciej Kmera, ekspert Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach.

Są jednak dość drogie – pięciokilogramowe opakowanie w zależności od odmiany kosztuje 90-100 zł.

- Cena ta nie odstrasza kupujących, chociaż myślę, że byłoby ich dużo więcej, gdyby nie zamknięcie gastronomii i hoteli – podkreśla jeden ze sprzedających greckie truskawki odmiany Victory.

Dostaniemy też importowaną borówkę amerykańską, maliny, brzoskwinie czy nektarynki.

- Te wszystkie owoce to ciekawa propozycja do wykorzystania na Walentynki. Można z nich wyczarować pyszny deser lub kolację dla dwojga i zaskoczyć najbliższą osobę. A ceny są w miarę przystępne - wyjaśnia Anna Kaszewiak, ekspert Rynku w Broniszach

Oglądaj wypowiedź Anny Kaszewiak poniżej!
CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.sadnowoczesny.pl
r e k l a m a

Laboratorium na czterech kołach

17.04.2021


Holenderska firma Kaweco pochwaliła się dostarczeniem beczki Double Twin Shift z systemem ważenia i analizy gnojowicy.

W nowej Beczce Kaweco między zbiornikiem a ramą zamontowano sześć czujników, które określają aktualną masę gnojowicy. Drugą funkcjonalnością wozu Kaweco jest pobieranie próbek gnojowicy. Pobieranie odbywa się po stronie tłocznej pompy, a dane są analizowane przez czujnik NIR pod kątem zawartości składników nawozowych, a następnie rejestrowane w systemie operacyjnym. Firma spodziewa się wzrostu podobnych zamówień, co wymuszą przepisy dotyczące stosowania nawozów organicznych.

Warto podkreślić, że w beczce Kaweco, której dystrybutorem na polskim rynku jest firma FarmTrade, można zwiększyć rozstaw osi o 50 cm z każdej strony, co ogranicza ugniatanie gleby. Cysterna jest przystosowana do montażu 4 opon o wysokości do 2,07 metra. W zależności od pojemności cena takiej beczki wynosi od 350 do 800 tys. zł netto.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Muszki owocowe w sadach

17.04.2021

Jakie znaczenie gospodarcze dla sadownictwa mają muszki owocowe, zwłaszcza Drosophila suzukii. Jakie są możliwości ich zwalczania?

Większość gatunków muszek owocowych z rodzaju Drosophila nie jest szkodnikami roślin sadowniczych, ponieważ atakują one przejrzałe, opadłe na ziemię, popękane, uszkodzone, gnijące czy fermentujące owoce. Najbardziej wszędobylskim gatunkiem jest wywilżna karłowata, Drosophila melanogaster. Spotkać ją można nie tylko w uprawach polowych czy tunelowych, lecz także w domach, gdzie pojawia się nie wiadomo skąd, gdy tylko wyczuje zapach resztek owocowych.
Oprócz D. melanogaster w sadach czy na plantacjach od 2014 r. spotkać można inny gatunek muszki owocowej – muszkę plamoskrzydłą (Drosophila suzukii). Niestety, ta jest dużo bardziej groźna, gdyż jej samice składają jaja w nieuszkodzone, dojrzewające, dojrzałe, przejrzałe owoce, a wylęgłe larwy rozwijają się w miąższu i powodują, że owoce te stają się miękkie, wycieka z nich sok i nie nadają się do sprzedaży. Choć w latach 2014–2019 D. suzukii odławiała się w niewielkich ilościach (<10 osobników/pułapka/tydzień) głównie w okresie od września do listopada i stanowiła niskie zagrożenie, to w roku 2020 muszka ta wystąpiła na skalę masową. 

fot. W. Piotrowski. Pułapka do monitoringu Drosophila suzukii zawieszona na terenie sąsiadującym z uprawą
CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.sadnowoczesny.pl

Pomidor doświetlany w sezonie 2020/2021

17.04.2021

W połowie marca firma De Ruiter Seeds i Delphy zorganizowały webinarium dla producentów uprawiających doświetlane pomidory malinowe odmiany Tomimaru Muchoo.

W tym roku jest 85 ha upraw pomidorów doświetlanych. Terminy sadzenia przypadają na lipiec oraz połowę października. Do doświetlania najczęściej stosowane są systemy HPS – 95%, LED – 5% (aktualnie około 6 ha) lub LED + HPS.

Lampy HPS są najczęściej używane. Standardem jest stosowanie 4 lamp o mocy 1000 W na 8-metrowej nawie. Lampy 1000-watowe dają 180–210 mikromoli, w zależności od odległości pomiędzy słupami. Lampy sodowe wytwarzają dużo ciepła i przy natężeniu 130 mikromoli podnoszą temperaturę w szklarni o 3–4°C, a przy 210 mikromolach o 6–8°C.

Początek sezonu

– W połowie marca jesteśmy w 2. części sezonu doświetlania – mówiła Marta Repelewicz-Szybkowska z Delphy. – Początek uprawy doświetlanej był łaskawy. Do gospodarstw trafiła rozsada dobrej jakości. W 1., 2. i 3. gronie były po 4 kwiaty. Pogoda sprzyjała – nie było bardzo ciemno, co pozwoliło szybko budować obciążenie roślin owocami. Na początku sezonu tempo kwitnienia wynosiło 1,2 grona na tydzień, a w połowie marca – 0,7–0,8. Taka jest różnica pomiędzy początkiem z wystarczającą ilością światła a środkiem sezonu. Obecnie plony są dobre i stabilne. Cena giełdowa od początku grudnia do marca wynosiła powyżej 100 zł za karton.

Trudności

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.warzywaiowoce.pl

Przeczytaj także

Nowe odmiany roślin sadowniczych w krajowym rejestrze

Krajowy Rejestr wzbogaci się o 9 nowych odmian roślin sadowniczych.

czytaj więcej

Wielkopolska: ćwierć tony narkotyków ukryte pod ogórkami

Pomysłowość przestępców na ukrycie nielegalnego towaru nie zna granic. Tym razem dwóch mężczyzn przemycało narkotyki w samochodzie wyładowanym świeżymi ogórkami. Policjanci okazali się jednak sprytniejsi i skonfiskowali ćwierć tony marihuany wartej ponad 10 mln zł. Winowajcom grozi im do 12 lat więzienia.

czytaj więcej

Bronisze: bardzo słaby handel jabłkami

Handel jabłkami na Rynku w Broniszach jest mocno ograniczony. Wczoraj w sektorze jabłkowym alejki świeciły pustkami. - Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek wcześniej było aż tak mało kupujących - żalił nam się jeden ze sprzedawców. Winna jest nie tylko pogoda, ale i pandemia, która zamknęła branżę HoReCa. Zobacz w filmie pod artykułem, co mówili sadownicy i ekspert Rynku w Broniszach!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.agrarlex.pl jest zabronione.