Rok 2020 był rekordowy pod względem eksportu wieprzowiny
Ssanie Azji na produkty wieprzowe trwa. Rok 2020 był jednym z bardziej dynamicznych w kontekście światowego eksportu tego gatunku mięsa. Sprawdź kto na tym zyskuje, a kto traci.
Spadek eksportu wieprzowiny dotyczył głównie Hongkongu, Kolumbii, Peru, Korei Płd., Wielkiej Brytanii, a także Unii Europejskiej, w tym głównie Niemiec.
Wzrost eksportu nastąpił przede wszystkim w odniesieniu do Chin, Wietnamu, Rosji i na Ukrainę. Wystarczy wspomnieć, że w okresie od stycznia do końca sierpnia 2020 roku eksport produktów wieprzowych do Chin wyniósł 710 tys. ton i był o 140% wyższy niż rok wcześniej. W sierpniu wyniósł 60 tys. ton.
Pomimo, że Chiny tymczasowo przyznały pewne ulgi celne, większość produktów wieprzowych pochodzących z USA nadal podlega dodatkowym cłom odwetowym. USDA przewiduje, że wysoka dynamika ogólnego eksportu utrzyma się minimum do końca roku. W III kwartale eksport produktów wieprzowych z USA na inne rynki może być większy niż rok wcześniej o ok. 16%, a w IV kwartale o ok. 10%.
Z krótkoterminowej prognozy Komisji Europejskiej wynika, że eksport wieprzowiny z UE do krajów trzecich, w 2020 roku może być większy niż rok wcześniej o ok. 2% (z 4,17 mln ton do 4,25 mln ton). USDA ocenia jednak ten wzrost nawet na 8,5%. Przypomnijmy, że największymi europejskimi eksporterami wieprzowiny do krajów trzecich były Hiszpania, Niemcy, Dania, Niderlandy i Polska. W porównaniu z okresem I–VIII 2019 roku eksport wieprzowiny z Hiszpanii zwiększył się o 46,4%, z Niemiec o 5,4%, a z Dani o 17,3%. Z Polski natomiast zmniejszył się o 13%.
Źródło: Rynek mięsa