Wóz paszowy powinien służyć krowom, a nie hodowcy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wóz paszowy powinien służyć krowom, a nie hodowcy

29.03.2020

I chociaż stwierdzenie to, u niektórych budzić może lekkie zdziwienie, to ma ono jednak mocne uzasadnienie.  Sporządzona w wozie paszowym  mieszanina  musi jak  najlepiej spełniać wymagania mikroflory żwacza, która preferuje jednostajny dopływ składników pokarmowych, odpowiednią strukturę dostarczanej paszy oraz jej stabilność.

I właśnie spełnienie wszystkich tych wymagań wraz z dążeniem do uzyskania właściwej struktury fizycznej gotowego TMR-u, w gospodarstwie Leszka Marciniszyna z Jakubowic ( gm. Byczyna, powiat kluczborski ) stało się motywacją do zmiany użytkowanego dotychczas wozu paszowego.  

Leszek Marciniszyn prowadzi jedną z największych w swoim regionie mlecznych farm,  która współpracuje z OSM Włoszczowa. 4 lata temu właściciel zdecydował się na wymianę wozu pionowego na poziomy wóz paszowy Blattin King 20NT.

W swojej pracy zawodowej miałem do czynienia  z różnymi typami wozów paszowych dostępnych na polskim rynku i  muszę przyznać, że nie spotkałem lepiej tnącego wozu niż obecnie przez nas wykorzystywany Blattin King o pojemności  20 m3  – potwierdził Marcin Niezgódka – zootechnik  farmy w Jakubowicach.  – Urządzenie swoje zadanie wykonuje doskonale. Po pierwsze bardzo dobrze rozdrabnia pasze, po drugie zapewnia homogenność  sporządzanego w nim TMR-u. 

r e k l a m a

Jest struktura, jest wydajność

Pogłowie bydła liczy tutaj 1200 sztuk, w tym  stado podstawowe 520 krów, o średniej wydajności za 2018 rok  na poziomie 10 100 kg mleka.

W kwestii produkcyjności stada gospodarstwo odnotowuje szybki postęp – podkreślił Marcin Niezgódka – a świadczyć o tym może chociażby wydajność za ostatnie 12 miesięcy, która wynosi 10  570 kg mleka.

Gdzie tkwi sukces tak szybkiego wzrostu mleczności zapytaliśmy głównego hodowcę.

– Czynników na nią wpływających jest wiele, jednak zgodnie  z powiedzeniem, że „krowa pyskiem doi”,  podstawą jest niewątpliwie dobre żywienie uwzględniające precyzyjnie zbilansowane dawki pokarmowe i  wysokiej jakości kiszonki.  Jeśli dodamy do tego odpowiednie wymieszanie i bardzo dobrą strukturę TMR-u to znamy już główną odpowiedź na pytanie co zapewnia rosnącą wydajność i zdrowie zwierząt.  Efekty wykorzystania poziomego wozu paszowego są więc u nas  wyraźnie widoczne, niemniej trzeba  podkreślić, że bardzo istotna przy tym jest również umiejętność dobrego wykorzystania maszyny. Jednak obiektywnie rzecz ujmując, przyznam że nie jestem zwolennikiem wozów pionowych, bowiem na bazie własnych doświadczeń przekonałem się że słabiej mieszają on pasze, i gorzej ją rozdrabniają.  W czasie  ostatnich kilkunastu lat, nastąpiła  diametralna zmiana podejścia do żywienia bydła. Kiedy w 2003 roku zaczynałem pracę w Kombinacie Rolnym Kietrz, była presja na maksymalne skracanie długości mieszania w paszowozie, tak by mieszanie jednej dawki trwało nie dłużej niż 7 minut. Dziś  zasady te zupełnie już nie obowiązują.

Dobry wóz paszowy, to taki, który zapewnia dobrą strukturę TMR-u. A o tym, że TMR jest dobry najlepiej  mówią nam krowy. Gdy są zdrowe, mają sterczące uszy, dobrze przeżuwają i dają coraz więcej mleka o dobrych parametrach, to znak, że  pasza zaspokaja wszystkie ich potrzeby – mówi Marcin Niezgódka – zootechnik gospodarstwa w Jakubowicach
  • Dobry wóz paszowy, to taki, który zapewnia dobrą strukturę TMR-u. A o tym, że TMR jest dobry najlepiej  mówią nam krowy. Gdy są zdrowe, mają sterczące uszy, dobrze przeżuwają i dają coraz więcej mleka o dobrych parametrach, to znak, że  pasza zaspokaja wszystkie ich potrzeby – mówi Marcin Niezgódka – zootechnik gospodarstwa w Jakubowicach
 

Wóz paszowy Blattin King  20NT każdego dnia wykonuje na farmie 9 odrębnych TMR-ów

  • Wóz paszowy Blattin King  20NT każdego dnia wykonuje na farmie 9 odrębnych TMR-ów


Dobrze wymieszana pasza, o odpowiedniej strukturze minimalizuje sortowanie i ogranicza ilość niedojadów. W oborze w Jakubowicach , na godzinę przed porannym zadaniem paszy na stole paszowym praktycznie nie było żadnych pozostałości

  • Dobrze wymieszana pasza, o odpowiedniej strukturze minimalizuje sortowanie i ogranicza ilość niedojadów. W oborze w Jakubowicach , na godzinę przed porannym zadaniem paszy na stole paszowym praktycznie nie było żadnych pozostałości

Czy TMR może być zbyt mocno przemieszany?

Marcin Niezgódka przyznał, że często spotyka się z zarzutem, że  skarmiany na farmie TMR jest zbyt mocno przemieszany.

To nic bardziej mylnego – podkreśla hodowca. – Pomimo, że dawki wyglądają na drobno pocięte to nasze krowy czują  się bardzo dobrze. A dla mnie jednym z wyznaczników dobrej zdrowotności zwierząt jest fakt, że po dwóch godzinach od pobrania paszy 50% krów leży i przeżuwa. Gdyby przeżuwało mniej niż 50% krów to byłby to  sygnał, że dawkę pokarmową trzeba wziąć „pod lupę”. Każdego dnia wnikliwie obserwuję swoje podopieczne i właśnie na podstawie obserwacji przekonałem się, że dawka – obok oczywiście dobrego zbilansowania – powinna być bardzo dobrze pocięta, bardzo dobrze wymieszana i homogenna. Wówczas z wysoko wydajnymi zwierzętami nie ma większych problemów.
 
Dobre pocięcie i wymieszanie paszy zapewniające jej jednorodność to  zasługa konstrukcji wozu poziomego, który wyposażony jest  w cztery ślimaki: dwa dolne przebiegające wzdłuż całej długości skrzyni, których zadaniem jest rozdrabnianie i mieszanie paszy oraz dwa krótsze, dolne ślimaki, które tylko mieszają pasze.  Atutem wozu poziomego jest  zabezpieczenie dolnych ślimaków przed przeciążeniami za pomocą̨ śrub bezpieczeństwa.
 
Jak podkreślił Marcin Niezgódka zapewnienie dobrej pracy wozu zależy również od dbałości o maszynę, która w Jakubowicach, każdego dnia wykonuje 9 TMR-ów, co oznacza, że miesza od 35 do 40 ton paszy.

Intensywnie jej użytkowanie wymaga  systematycznego przeglądu noży i listew. W naszym gospodarstwie, raz w tygodniu pracownicy kontrolują czy wszystkie noże są nieuszkodzone oraz czy przeciwnoże są na miejscu. Istotne jest także gruntowne odwracanie dwustronnych noży, bądź ich wymiana, która w  naszych warunkach odbywa się raz na 2 miesiące – wyjaśniał hodowca. – Do wozu staramy się ładować nie więcej niż 6 ton wszystkich komponentów paszowych, przy czym kolejność zadawania pasz ma też ogromne znacznie.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Automatyczne podgarnianie paszy – ile kosztuje taki luksus?

Częste podgarnianie paszy zachęca krowy do podchodzenia do stołu paszowego i pobierania większej ilości suchej masy, co przekłada się na wzrost produkcji mleka. Z badań wynika, że zwiększenie pobrania suchej masy o 1 kg powoduje zwiększenie wydajności mlecznej o 2 kg.

czytaj więcej

Chore ze stresu: jak czynniki stresowe wpływają na zdrowie i płodność krów?

Czy stres może być czynnikiem najbardziej obniżającym wydajność mleczną? Naukowcy nie są co do tego zgodni. Ale mają pewność – stres wpływa negatywnie na zdrowie i płodność krów.

czytaj więcej

Brassus H4 – czterometrowy wóz paszowy. Ile kosztuje i gdzie się sprawdzi?

W okolicach Bielska-Białej będzie pracował poziomy, 4-metrowy wóz paszowy tureckiej firmy Celikel. To najmniejsza tego typu maszyna na rynku. Oferowana jest za 42 tys. zł netto.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)