Żywienie - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żywienie

W paszy czy w iniekcji? - jak podawać krowom witaminy

Czasami hodowca zastanawia się, czy lepiej podawać witaminy w stałych dawkach codziennie w paszy, czy też może lepiej w większych dawkach iniekcyjnie?

czytaj więcej

Świeży wywar gorzelniany w żywieniu wysokowydajnych HF-ów - o czym warto pamiętać?

O tym, że suszony wywar gorzelniany, czyli tzw. DDGS jest wartościową paszą i z powodzeniem można ją stosować zarówno w intensywnym opasie byków, jak i żywieniu wysokowydajnych krów mlecznych raczej nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak co do wartości pokarmowej świeżego wywaru zbożowego wielu rolników ma już wątpliwości.

czytaj więcej

Młóto browarniane w żywieniu bydła. Jakie dawki?

Młóto browarniane zawiera 25–30% suchej masy i 70–75% wody. W suchej masie posiada około 25% procent wartościowego białka. Jest nie tylko łatwo przyswajalne i ma wysokie właściwości odżywcze, ale też poprawia smakowitość paszy podawanej bydłu i może być stosowane również w żywieniu innych zwierząt gospodarskich, jak owce czy trzoda chlewna.

czytaj więcej

Które dodatki paszowe pomogą przy letnim spadku mleczności krów?

Upały nie odpuszczają, a hodowcy dwoją się i troją, by złagodzić stres cieplny krów, który męczy zwierzęta nawet w dobrze wentylowanych oborach. Jednym ze sposobów na zmniejszone pobranie paszy w tym okresie jest stosowanie dodatków paszowych.

czytaj więcej

Jak żywieniem przygotować krowy do wejścia w nową laktację?

Jest wiele działań, które możemy podjąć, aby możliwie jak najlepiej przygotować nasze krowy do wejścia w nową laktację. Jednym z nich jest odpowiednie żywienie.

czytaj więcej

Co robić, gdy zawartość tłuszczu w mleku spada?

Warunki pogodowe, zwłaszcza letnie upały, negatywnie wpływają na zawartość tłuszczu w mleku. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji – podpowiadają doradcy De Heus, partnera programu Krowie na Zdrowie.

czytaj więcej
r e k l a m a

Jak nie dopuścić do zagrzania się paszy dla krów?

Lato w pełni, a upały nie odpuszczają, dlatego też przypominamy, by szczególną uwagę zwracać na stół paszowy i robić wszystko, by nie dopuszczać do zagrzewania się paszy.

czytaj więcej

Jaki powinien być idealny stół paszowy dla krów?

Jeśli dojarnia jest sercem obory, to stół paszowy jest bez wątpienia jej kręgosłupem. Gdy krowy mają stały, niczym nieograniczony dostęp do stołu paszowego to przeciętnie w ciągu doby pobierają 12 razy dawkę pokarmową po ok. 20 minut na każdy odpas.

czytaj więcej

Ziarno zbóż po tuningu: co daje alkalizacja ziarna w żywieniu krów?

Ziarno zbóż, choć zasobne w skrobię, nie zawiera zbyt wiele białka, ale można to zmienić dzięki alkalizacji, która jednocześnie podnosi pH skarmianej paszy, dzięki czemu spada ryzyko wystąpienia kwasicy żwacza.

czytaj więcej

Krowy sortują paszę, broniąc się przed upałem. Jak temu zapobiec?

Kiedy krowy wybierają z dawki najbardziej smakowite komponenty (zazwyczaj paszę treściwą) pojawiają się problemy, które często pozostają niezauważone. Zwierzęta pobierają wówczas więcej skrobi, a mniej suchej masy. Dochodzi też do ograniczenia produkcji śliny, wydłuża się czas pobierania paszy, a skraca czas przeżuwania, co prowadzi do wahań pH w żwaczu i w konsekwencji pojawia się subkliniczna kwasica

czytaj więcej

35 krów mlecznych to dla rolnika z Mazowsza idealne stado

– Mówią, że ten co ma mniej, lepiej dziś żyje od tego, co ma więcej – z uśmiechem stwierdził na początku naszej rozmowy Wojciech Murawski, który w myśl tego powiedzenia, zwiększać stada już nie zamierza. Robi jednak wszystko, by było ono jak najwydajniejsze.

czytaj więcej

Wysłodki zamiast kukurydzy - czy to pozwoli ograniczyć koszty produkcji mleka?

  Jak wynika z szacunków Adama Janasa, zwłaszcza przy obecnie wysokich cenach pszenicy czy rzepaku znacznie lepiej opłaca się obsiać pola tymi gatunkami niż uprawiać kosztowną, zwłaszcza w zbiorze usługowym, kukurydzę na kiszonkę, którą rolnik z powodzeniem zastąpił w dawce pokarmowej wysłodkami buraczanymi.

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)