Brassus H4 – czterometrowy wóz paszowy. Ile kosztuje i gdzie się sprawdzi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Brassus H4 – czterometrowy wóz paszowy. Ile kosztuje i gdzie się sprawdzi?

02.03.2020

W okolicach Bielska-Białej będzie pracował poziomy, 4-metrowy wóz paszowy tureckiej firmy Celikel. To najmniejsza tego typu maszyna na rynku. Oferowana jest za 42 tys. zł netto.

Z artykułu dowiesz się

  • Czym charakteryzuje się wóz paszowy wóz Brassus H4
  • Jaka firma produkuje małe wozy paszowe
  • Dla jakich gospodarstw przeznaczony jest paszowóz Brassus H4

Cztery metry w poziomym paszowozie

Charakterystyczne czarne barwy i typowy dla Celikela system oparty na dwóch ustawionych poziomo ślimakach. Tak prezentuje się wóz Brassus H4, który pod koniec stycznia br. był prezentowany na Centralnych Targach Rolniczych w Nadarzynie, a wcześniej można go było zobaczyć na wystawie Agro Show w Bednarach

r e k l a m a
Nadaje się do wyżywienia 20 krów dojnych – mówi Grzegorz Lemieszek, kierownik regionalny w firmie Celikel North, która jest oficjalnym dystrybutorem tureckich maszyn na polskim rynku. – Ten model nie ma wagi i posiada jednostronny wysyp paszy, ale wedle zapewnień, które otrzymaliśmy z Turcji, prowadzone są prace nad możliwością wprowadzenia systemu wagowego. Co do wysypu, to za 1800 zł można zamówić drugi.

Jak działa tak niewielki paszowóz?

Paszowóz działa w ten sposób, że jego dwa poziome bębny wyposażone łącznie w 52 noże transportują pasze od przodu i tyłu zbiornika ku środkowej części, w której masa wypychana jest ku górze. Następnie przemieszczana jest ponad ślimakami do przodu lub do tyłu zbiornika, po czym proces mieszania rozpoczyna się od początku. Między ślimakami usytuowana jest krawędź ułatwiająca rozdrabnianie długich materiałów. W tylnej części maszyny znajduje się otwarte na stałe okno, którym można kontrolować proces mieszania. Można też wykorzystać je przy dodawaniu śruty, granulatów czy dodatków mineralno-witaminowych, których nie trzeba ładować od góry. Ale – wedle zapewnień producenta – w niedalekiej przyszłości ta maszyna będzie mogła być wyposażony w tylny, sterowany hydraulicznie kosz.



  • Celikel Brassus H4 wyposażony jest w system oparty na dwóch ustawionych poziomo ślimakach mieszająco-rozdrabniających. Do ich zwojów przykręcone są 52 noże

Duże zainteresowanie małymi paszowozami wśród rolników

W ostatnim czasie mamy sporo pytań od rolników o takie małe wozy paszowe jak ten, dlatego zdecydowaliśmy się je sprowadzać do Polski – dodaje Grzegorz Lemieszek. – Gdy ktoś użytkuje ciągnik Ursus C-360 i ma pociętą wstępnie paszę, to ta maszyna jest dla niego. Natomiast w przypadku niepociętej kiszonki, zapotrzebowanie mocy wzrasta do około 80 KM. Ta maszyna waży netto 1250 kg, a można do niej załadować do 2,4 tony paszy. Z jej wytrzymałością nie powinno być problemów, bo zwoje ślimaka, jak i dno zbiornika, wykonane są z blachy grubości 8 mm. Ściany boczne, które nie są mocno obciążane podczas mieszania, są wykonane z arkuszy blachy 4 mm.
Wymiary wozu Brassus H4
Długość3 m
Szerokość1,5 m
Wysokość 2,20 m
Przemysław Staniszewski
Zdjęcia: Przemysław Staniszewski
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wóz paszowy powinien służyć krowom, a nie hodowcy

I chociaż stwierdzenie to, u niektórych budzić może lekkie zdziwienie, to ma ono jednak mocne uzasadnienie.  Sporządzona w wozie paszowym  mieszanina  musi jak  najlepiej spełniać wymagania mikroflory żwacza, która preferuje jednostajny dopływ składników pokarmowych, odpowiednią strukturę dostarczanej paszy oraz jej stabilność.

czytaj więcej

Ile przestrzeni musi mieć krowa przy stole paszowym, aby zwiększyć produkcję mleka?

Krowa spędza ok. 2,5 godziny na dobę przy stole paszowym. I między innymi z tego  powodu ogromne znacznie ma nie tylko sama jakość zadawanych pasz, ale także sposób ich skarmiania.

czytaj więcej

Wóz paszowy połączony z… rowerem

Paszowóz połączony z rowerem a nie ciągnikiem? W Holandii słynącej z rowerów jest to możliwe. Taki minipaszowóz stworzyła firma Trioliet. Skąd się wziął pomyśl na taką maszynę rolniczą i w co jest wyposażony mini-paszowóz? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)