Automatyczne podgarnianie paszy – ile kosztuje taki luksus?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Automatyczne podgarnianie paszy – ile kosztuje taki luksus?

24.04.2020autor: . .

Częste podgarnianie paszy zachęca krowy do podchodzenia do stołu paszowego i pobierania większej ilości suchej masy, co przekłada się na wzrost produkcji mleka. Z badań wynika, że zwiększenie pobrania suchej masy o 1 kg powoduje zwiększenie wydajności mlecznej o 2 kg.

Jakie maszyny do automatycznego podgarniania paszy są dostępne na polskim rynku?

Krowa w szczycie laktacji powinna pobierać minimum tyle suchej masy, ile stanowi 4 procent jej masy ciała. Jeżeli waży 700 kg, powinna zjeść w szczycie laktacji minimum 28 kg suchej masy pasz. Do zmobilizowania krowy do pobierania takiej ilości paszy potrzebne jest częste podgarnianie TMR-u. Wykonywanie tego ręcznie jest niezwykle pracochłonne. Ale czynność tą można zautomatyzować decydując się na zakup robota do podgarniania. Oto co oferuje w tym zakresie polski rynek.

Juno - robot podgarniający paszę marki Lely

Już ponad 10 lat temu firma Lely zaprezentowała pierwszego robota podgarniający paszę Juno, dzięki temu dzisiaj jej urządzenie jest jednym z najbardziej znanych na polskim rynku. Rocznie holenderski producent sprzedaje w Polsce kilkanaście robotów, które trafiają zarówno do nowych obór, jak i tych istniejących. Przewagą tego urządzenia nad innymi jest to, że można go wprowadzić do obory bez konieczności modernizacji budynku i montowania linii indukcyjnej czy transponderów osadzonych w posadzce stołu paszowego. Bo Lely Juno rozpoznaje ściany, drabiny paszowe lub rurę karkową dzięki zastosowaniu czujników ultradźwiękowych osadzonych na teleskopowym ramieniu.
Przemieszcza się ze stała prędkością 12 metrów na minutę. Porusza się na trzech kołach – przednim nośnym oraz dwóch tylnych napędzanych silnikami elektrycznymi. Kierunek jazdy kontroluje się, pozwalając, by jeden z silników napędowych działał szybciej od drugiego. Silniki napędzane są od akumulatora żelowego 12V 100 Ah, który ładowany jest na specjalnym stanowisku. Przy jednym naładowaniu, robot może pracować non stop przez godzinę i może przejechać około 1 kilometra. Zdaniem producenta, na stacji ładowania spędza około 60 procent czasu. Pozostałe 40 procent można wykorzystać do podgarniania.
A podgarnianie TMR-u wygląda tak, że Juno wyposażony jest w metalową obręcz, która wraz z osłoną w kształcie cylindrycznym obracając się, przepycha paszę w stronę krów w czasie przejazdu wzdłuż korytarza paszowego. Poniżej obręczy umieszczona jest jeszcze gumowa osłona zwiększająca dokładność podgarniania paszy. Aby urządzenie utrzymywało tor jazdy wyposażone zostało w żeliwną przeciwwagę, dzięki temu jego masa własna wynosi 620 kg. Po modernizacji robota w zeszłym roku wprowadzono w nim opcjonalne rozwiązanie pozwalające na podnoszenie „fartucha” podgarniające. To otworzyło możliwość przejeżdżania między oborami.

r e k l a m a
  • Zastosowanie w oborze robota Lely Juno nie wymaga umieszczania w posadzce linii indukcyjnej czy transponderów. Urządzenie porusza się na podstawie czujników ultradźwiękowych osadzonych na ramieniu
Podnoszenie pozwala bowiem na pokonywanie niewielkich przeszkód, a także ogranicza możliwość nadmiernego zużywania gumowej osłony i pozwala na utrzymywanie jej w czystość. Dlatego, jak podaje Lely, robot wykonuje swoją pracę o 15 procent czyściej w porównaniu do poprzedniej generacji tego typu urządzenia. Jednak, aby mógł pracować w różnych budynkach musi mieć wyznaczoną trasę przejazdu między oborami listwą indukcyjną. Zdaniem producenta, sprzęt jest w stanie poruszać się nawet na pochyłościach 15 procentowych. A jak odbywa się tworzenie i dopasowanie tras przejazdu? Jest to realizowane z aplikacji Lely Control Plus, którą instaluje się na smartfonach. Robot odbiera informacje na temat ilości rund podgarniania czy odległości od drabiny paszowej dzięki technologii Bluetooth. Poza tym poprzez integracje z tą technologią może sam otwierać bramy obór poruszać się między budynkami, jeżeli jest taka potrzeba. Jak podaje firma Lely, gdy robot podgarniania paszę trzykrotnie w ciągu doby, a każdy przejazd zajmuje 10 minut, to w ciągu roku hodowca oszczędza ok. 183 godziny pracy, czyli prawie 23 dni rocznie uwzględniając ośmiogodzinny tryb pracy. Cena Lely Juno oscyluje w granicach 13 000 euro (55 250 zł*).

Robot FRone firmy GEA

Podobny sposób działania jak w robocie Lely zastosowano w urządzeniu FRone firmy GEA. Do podgarniania paszy zastosowano w nim wykonany z tworzywa sztucznego bęben o średnicy 1149 mm, który obracając się podgarnia TMR wzdłuż stołu paszowego. Zdaniem producenta, to urządzenie jest w stanie podsunąć paszę nawet kilkanaście razy na dobę, przy czym pierwszy przejazd powinien nastąpić około 5 godzin po zadaniu paszy. Sprzęt porusza się z prędkością od 3 do 6 metrów na minutę i a jego maksymalna siła pchająca paszę wynosi około 100 kg. Tak jak inne tego typu urządzania ma 3 koła – jedno nośne i dwa napędzane silnikami o mocy 130 kW, które otrzymują moc z dwóch akumulatorów 24V 110Ah. Robot porusza się wzdłuż ukrytych w posadzce co 2,5 metra transponderów. Na skraju stołu paszowego są one zagęszczone. Przy zakupie urządzenia w zestawie otrzymuje się 60 transponderów o średnicy 4 mm i długości 32 mm, a ich montaż polega na wywierceniu w posadzce otworów o średnicy 8 mm i głębokości 40 mm. Transpondery są ukryte w szklanej tubie, przez co są odporne na soki kiszonkarskie. Zaprogramowanie trasy i odległości od drabin paszowych ustala się za pomocą sterownika dołączonego do urządzenia.
  • Firma GEA wyliczyła, że zastosowanie robota FRone zwiększa średnio produkcję mleka od krowy o 3 procent

GEA FRone nie jest przystopowany do przejazdów poza oborą. Jego atutem jest to, że ładowanie baterii zajmuje 5 godzin na dobę, a pozostałe 19 godzin robot może jeździć, co – uwzględniając jego prędkość – daje możliwe przejazdy dobowe długości 6840 m. Sprzęt jest przystosowany do stad od 40 do 2000 krów. Kosztuje ok. 15 000 euro (63 750 zł*).

OFERTA ROBOTÓW DO PODGARNIANIA PASZY

Producent                                  Lely                  GEA                 DeLaval             Wasserbauer

Model                                        Juno 100           FRone               OptiDuo             Butler Gold

Szerokość                                 110 cm              127 cm              120 cm               110 cm

Wysokość                                  110-177 cm       102 cm              100 cm              85 cm

Waga                                         620 kg               645 kg               565 kg               700 kg

Prędkość jazdy                         12 m/min            3-6 m/min          5-10 m/min        15 m/min

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sonda – jak zapobiec mleczarskiej katastrofie? Część 1

Redakcja "Tygodnika Poradnika Rolniczego" pyta prezesów oraz członków rad nadzorczych polskich mleczarń o to jakie działania powinny zostać podjęte, aby uratować polską branże mleczarską przed katastrofą. W I części sondy na to pytanie odpowiedzieli przedstawiciele OSM Kosów Lacki, OSM Sierpc oraz OSM Łowicz.

czytaj więcej

Wóz paszowy powinien służyć krowom, a nie hodowcy

I chociaż stwierdzenie to, u niektórych budzić może lekkie zdziwienie, to ma ono jednak mocne uzasadnienie.  Sporządzona w wozie paszowym  mieszanina  musi jak  najlepiej spełniać wymagania mikroflory żwacza, która preferuje jednostajny dopływ składników pokarmowych, odpowiednią strukturę dostarczanej paszy oraz jej stabilność.

czytaj więcej

Robot żywieniowy GEA DairyFeed F4500 już niedługo zagości w europejskich oborach

Najświeższa nowinka techniczna marki GEA – autonomiczny robot żywieniowy DairyFeed F4500 już niedługo wjedzie do europejskich obór. Pod koniec tego roku będzie dostępny w pięciu krajach europejskich. Globalna premiera robota będzie mieć miejsce w 2023 roku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)