Olej rzepakowy – nie tylko do smażenia!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Olej rzepakowy – nie tylko do smażenia!

16.02.2022autor: Paulina Janusz-Twardowska

Mięsa, ryby, naleśniki – te wszystkie potrawy smażymy na popularnym oleju rzepakowym. Ale olej ten ma znacznie więcej zastosowań w kuchni. Sprawdź, jak możesz wykorzystać rzepakowy i dlaczego w kuchni warto postawić na ten olej.

W dobrze zbilansowanej diecie tłuszcze roślinne powinny przeważać nad zwierzęcymi, które zawierają znaczne ilości nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Wyjątek stanowią oleje rybie. Najlepszym źródłem tłuszczów roślinnych są rzepak, słonecznik, oliwki, soja i siemię lniane. Do tłoczenia olejów wykorzystuje się także pestki dyni czy winogrona, rokitnika, czarnuszki, awokado, a nawet zarodki kukurydziane i otręby ryżowe. Jak wskazuje dr inż. Dorota Czerwińska z Katedry Żywienia człowieka na SGGW w Warszawie, olej rzepakowy należy do najpowszechniejszych olejów roślinnych w Europie. W jego składzie 58% stanowią kwasy jednonienasycone (głównie kwas oleinowy), a jedynie 27% kwasy wielonienasycone.

Organizm człowieka nie jest w stanie wytworzyć wszystkich potrzebnych kwasów tłuszczowych – syntetyzuje kwasy jednonienasycone oraz niektóre wielonienasycone. Pozostałe trzeba dostarczyć z pożywieniem. Należą do nich bardzo kwas alfa-linolenowy (omega-3), a także linolowy (omega-6).

r e k l a m a
Kwas omega-3 ma szerokie zastosowanie w profilaktyce chorób i wspomaga leczenie wielu z nich. Kwas ten zwiększa poziom dobrego cholesterolu HDL, a jednocześnie obniża poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów. W ten sposób zmniejsza ryzyko miażdżycy i chorób serca. Ponadto zapobiega arytmii i ogranicza ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Chroni przed zawałem i udarem mózgu. Odgrywa też rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego – może zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Ma wpływ na pracę mózgu i nerwów.

Z kolei kwas omega-6 działa przeciwstawnie do omega-3, zwiększając ryzyko zakrzepowe i stymulując wytwarzanie związków o działaniu prozapalnym. Dlatego ważne jest utrzymywanie właściwych proporcji między tymi kwasami. Powinny one wynosić 3: 1, podczas gdy w diecie Polaków stosunek tych kwasów to 20: 1. Ważne jest więc zwiększanie spożycia kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, a szczególnie kwasu alfa-linolenowego. Niestety stosowane w kuchni polskiej oleje, jak olej słonecznikowy i oliwa z oliwek są ubogie w kwasy omega-3. Wyższą zawartością kwasu alfa-linolenowego charakteryzują się oleje: sojowy i rzepakowy, przy czym ten drugi odznacza się korzystną dla zdrowia proporcją kwasów omega-3 do kwasów omega-6.

- Na sklepowych półkach możemy znaleźć dwa rodzaje oleju rzepakowego: rafinowany oraz nierafinowany, tłoczony na zimno. Ten pierwszy nadaje się doskonale do przyrządzania potraw duszonych, smażonych i pieczonych, ale nie jest najlepszym wyborem jako dodatek do sałatek czy surówek. Do tych potraw warto wykorzystywać olej rzepakowy tłoczony na zimno, który ma specyficzny, lekko orzechowy smak. Jest też nośnikiem witamin A, D, E, K - wskazuje nasza ekspertka.

Sfinansowano z Funduszu Promocji Roślin Oleistych


autor Paulina Janusz-Twardowska

Paulina Janusz-Twardowska

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zdrowie

Monika Mrozowska stawia na olej rzepakowy

Olej rzepakowy podbija kuchnie polskich gwiazd! Monika Mrozowska wyjaśnia, dlaczego korzysta z oleju rzepakowego i zdradza nam swój przepis na chlebek z udziałem oleju.

czytaj więcej

Wóz Drzymały dla kur - dlaczego powstają mobilne kurniki?

Dziś mobilność w wielu branżach stanowi dużą zaletę, a niekiedy nawet wymóg. Wydawałoby się, że w rolnictwie trudno mówić o mobilności innej niż przemieszczanie się człowieka czy maszyn. Okazuje się jednak, że i w tej branży pojawiają się nowe pomysły, które stawiają na tego typu rozwiązania. Jednym z najciekawszych są mobilne kurniki.

czytaj więcej

Nawożenie startowe azotem rzepaku i zbóż ozimych - termin i dawka

Przypominamy, nic się nie zmieniło w przepisach i nawożenie startowe azotem rzepaku i zbóż ozimych można będzie wykonać od 1 marca. Czas pokaże, czy wegetacja ruszy wcześniej jak dwa lata temu, czy spóźni się jak w ub.r.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)