VAT od remontu auta po wypadku, czy można go odliczyć?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

VAT od remontu auta po wypadku, czy można go odliczyć?

14.05.2023autor: Roman Włodarz

Nasz czytelnik użytkuje w gospodarstwie samochód osobowy w systemie mieszanym. Niedawno miał wypadek drogowy, nie ze swojej winy. Koszt naprawy poniesie sprawca, a faktura ma być wystawiona na poszkodowanego rolnika. Czy w takim przypadku będzie mógł odliczyć VAT?

Pytanie Czytelnika: VAT od remontu auta po wypadku, czy można go odliczyć?

Użytkuję w gospodarstwie samochód osobowy w systemie mieszanym 50/50. Auto kupiłem nowe, z odliczeniem połowy VAT. Niedawno miałem wypadek drogowy bez mojej winy. Koszt remontu wyniesie ok. 50 tys. zł. Koszt naprawy netto poniesie ubezpieczyciel sprawcy, który zlecił naprawę warsztatowi i wystawi mi fakturę VAT. Czy to jest prawidłowe? Czy będę mógł odliczyć VAT?

Odpowiedź Eksperta: Co do zasady konstrukcja ubezpieczenia komunikacyjnego OC przewiduje pełne pokrycie kosztów. W przedmiotowym przypadku mamy do czynienia z bezgotówkowym rozliczeniem naprawy.

Co do zasady konstrukcja ubezpieczenia komunikacyjnego OC przewiduje pełne pokrycie kosztów. W przedmiotowym przypadku mamy do czynienia z bezgotówkowym rozliczeniem naprawy. Gdyby Czytelnik miał samochód w użytku osobistym, koszty naprawy brutto byłyby pokryte w całości przez ubezpieczyciela. W sytuacji, gdy poszkodowanym jest podatnik czynnym VAT, a samochód jest częściowo wykorzystywany do celów sprzedaży opodatkowanej w układzie 50/50, odliczenie VAT naliczonego z faktury za naprawę przysługuje w tej samej proporcji. Zatem warsztat wystawi fakturę właścicielowi samochodu za naprawę z VAT 23% i podatnik ma obowiązek odprowadzić całość VAT naliczonego z tej faktury. Jednak podatnik ma prawo odliczyć tylko 50% VAT. Ponieważ, jak wspomniano wyżej, poszkodowany nie może teoretycznie być stratny, zakład ubezpieczeniowy powinien zapłacić 50% kwoty VAT naliczonego, którego podatnik nie ma prawa odliczyć, ale musi odprowadzić (rozliczyć). Dla porównania, przy użytkowaniu samochodu osobowego w 100% dla celów sprzedaży opodatkowanej, podatnik miałby prawo odliczyć 100% VAT.
Roman Włodarz
Fot: enavto.elements
autor Roman Włodarz

Roman Włodarz

Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Wydzierżawienie całego gospodarstwa. Czy trzeba zrezygnować z VAT?

Pytanie Czytelnika: Gospodaruję wraz z żoną na ok. 90 ha i jestem vatowcem. Ze względu na stan zdrowia przejdę do końca roku na rentę, ale chciałbym utrzymać majątek ze względu na sytuację rodzinną naszych dzieci mieszkających w mieście. Rozważam wydzierżawienie całego gospodarstwa, jednak boję się skutków VAT. Czy muszę zrezygnować z VAT? Z ważniejszych inwestycji to budynek inwentarski oddany do użytku w 2015 roku oraz ładowarka teleskopowa z 2020 r.

czytaj więcej
Zarządzanie

Jak rozliczyć barter słoma za obornik z rolnikiem–płatnikiem VAT?

Nasz Czytelnik otrzymał propozycję barterowej wymiany słomy na obornik i gnojowicę od producenta świń, będącego płatnikiem VAT. Rolnik zastanawia się, czy możliwe jest bezgotówkowe rozliczenie transakcji towar za towar? Odpowiada ekspert VAT.

czytaj więcej
Zarządzanie

Ciche dzierżawy: jak przekonać właściciela do zawarcia umowy dzierżawy?

Ciche dzierżawy lub bezumowne użytkowanie gruntów to wciąż powszechny proceder w kraju. Podpowiadamy, jakich argumentów użyć, aby przekonać właściciela gruntu do podpisania umowy dzierżawy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)