Jak rozliczyć barter słoma za obornik z rolnikiem–płatnikiem VAT?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak rozliczyć barter słoma za obornik z rolnikiem–płatnikiem VAT?

13.06.2023autor: Roman Włodarz

Nasz Czytelnik otrzymał propozycję barterowej wymiany słomy na obornik i gnojowicę od producenta świń, będącego płatnikiem VAT. Rolnik zastanawia się, czy możliwe jest bezgotówkowe rozliczenie transakcji towar za towar? Odpowiada ekspert VAT.

Barter: słoma za obornik i gnojowicę

Jestem rolnikiem ryczałtowym na ok. 70 ha i zajmuję się głównie produkcją roślinną – zboża, buraki, rzepak. Otrzymałem propozycję podpisania umowy z producentem świń na wymianę ziarna i słomy za obornik i gnojowicę. Czy możliwe jest bezgotówkowe rozliczenie takiej transakcji?

Zygmunt J. (woj. kujawsko-pomorskie) 

Czy można bezgotówkowo rozliczyć transakcję?

W omawianej sytuacji mamy do czynienia z barterem, czyli wymianą towar za towar. W aspekcie prawa cywilnego taka wymiana bezgotówkowa jest możliwa, jednak przepisy VAT podchodzą do barteru jako do równoczesnych lub następujących po sobie oddzielnych transakcji kupna-sprzedaży. Z treści pytania można wywnioskować, że odbiorca słomy i ziarna jest podatnikiem czynnym. Jednocześnie obornik i gnojowica są traktowane na gruncie VAT jako produkty rolne, co ma znaczenie przy wystawianiu faktur.

Formalnie obie strony powinny zawrzeć umowę cywilnoprawną na dostawy wzajemne, co jest też potrzebne w związku z realizacją w obu gospodarstwach planów nawożenia oraz ewentualnie w osobnym dokumencie można zawrzeć postanowienia dotyczące odroczonej płatności z tytułu faktury VAT-RR (standardowo jest to 14 dni), a także oświadczenia, w trybie art. 116 ustawy o VAT o dostawach cyklicznych.

Strona będąca rolnikiem ryczałtowym nie wystawia żadnej faktury na zbycie ziarna i słomy. Może co najwyżej wystawić rachunek w trybie art. 87 Ordynacji podatkowej. Zbywca – podatnik czynny, wystawia na gnojowicę i obornik zwykłą fakturę VAT i/lub rejestruje sprzedaż na kasie fiskalnej – jeśli aktualnie ma taki obowiązek. Sposób zapłaty – tutaj ze strony rolnika ryczałtowego – nie ma znaczenia z punktu widzenia VAT i leży w zakresie ustaleń stron.

dyzur ekspert vat rolnictwo

Z kolei na dostawy ziarna i słomy przez rolnika ryczałtowego nabywca wystawia fakturę VAT-RR z rygorami płatności bezgotówkowych. Odbiorca produktów rolnych i wystawca faktury VAT-RR może odliczyć zwrot zryczałtowany pod warunkiem dokonania przelewu bankowego za całość należności (ze zwrotem zryczałtowanym). Na podstawie art. 116 pkt 8 przelew bankowy może dotyczyć tylko tej części zapłaty, która stanowi różnicę między kwotą należności za dostarczone produkty rolne a kwotą należności za towary i usługi dostarczone rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę tych produktów rolnych.

Zatem teoretycznie, dla takich transakcji istnieje możliwość skompensowania bezgotówkowego wzajemnych dostaw w ciągu miesiąca rozliczeniowego. Należy zwrócić uwagę, że dla ww. przypadku, ponieważ strony – rolnicy – nie są przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców, nie obowiązuje limit płatności gotówkowych 15 tys. zł.

Roman Włodarz, ekspert VAT

Fot. Sierszeńska

autor Roman Włodarz

Roman Włodarz

Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Czy małe gospodarstwa muszą mieć zbiorniki na gnojówkę i gnojowicę?

Wszystkie gospodarstwa prowadzące chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej, lub równej 210 DJP, mają obowiązek wybudowania instalacji do przechowywania nawozów naturalnych do 31 grudnia 2024 r. Jak będzie można finansować takie inwestycje?

czytaj więcej
Zboża

Ile mikroelementów zawiera słoma?

Pytanie Czytelnika: Ile poszczególnych mikroelementów zawiera słoma pszeniczna, kukurydziana i po rzepaku?

czytaj więcej
Maszyny rolnicze

Wydajny rozrzutnik Annaburger HTS 31D.07 TeleLiner [WIDEO]

Annaburger rozrzutniki HTS o pojemności od 10 do 25 m3, wyposażone w dwu- lub trzywalcowy adapter do szerokiego rozrzutu obornika, kompostu czy wapna. Jak z dokładnym rozrzucaniem radzi sobie rozrzutnik Annaburger HTS 31D.07 TeleLiner? Zobacz wideo z raportu z pracy!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)