Należy chronić cielęta przed przeciągami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Należy chronić cielęta przed przeciągami

13.04.2020

Zimą oraz wczesną wiosną cielęta też potrzebują świeżego powietrza. Ale jednocześnie trzeba chronić ich drogi oddechowe przed zimnem i przeciągami.

Uwaga na przeciągi!

Świeże powietrze zimą też jest potrzebne, ale.. im niższe temperatury na zewnątrz, tym zazwyczaj szczelniej zamykamy drzwi obory, by utrzymać mikroklimat. I tu czai się niebezpieczeństwo, bo całkowite zamknięcie obiektu przy ujemnych temperaturach na zewnątrz prowadzi do wzrostu wilgotności względnej i namnażania się patogenów w powietrzu. Z drugiej strony – zbyt duży ruch powietrza może mieć fatalne konsekwencje – najczęstsze problemy cieląt z drogami oddechowymi to konsekwencje szybkich zmian temperatury lub zimnych przeciągów.

Stanowisko dla cieląt powinno być osłonięte z trzech stron

Jak znaleźć złoty środek, tzn. zagwarantować cielętom dopływ świeżego powietrza, jednocześnie chroniąc ich układ immunologiczny? Można przykładowo na stronie odwietrznej obory pozostawić częściowo otwarte żaluzje. Ważne, by cielęta miały możliwość schronić się na swoim legowisku i by tam nie było przeciągów. Czyli stanowisko powinno być osłonięte z trzech stron. Trzeba również zwrócić uwagę, aby boczne drzwi nie były zamontowane zbyt wysoko nad ziemią (zimne powietrze wtedy przedostaje się pomiędzy nimi, a słomą).
 

Źródło: Hans-Jürgen Kunz, CAU Kiel
Zdjęcie: Archiwum

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Cielaki mogą być z natury pesymistami lub optymistami - zupełnie jak ludzie

Cielęta są z natury optymistyczne lub pesymistyczne, tak samo jak ludzie – pokazuje nowe badanie Uniwersytetu British Columbia. Dlaczego jest tak ważne, by stwierdzić z jakim „typem cielęcia” mamy do czynienia?

czytaj więcej

Cielęta należy odsadzać powoli

Odsadzanie cielęcia jest naturalnym procesem stopniowego przyzwyczajania ich do dorosłej diety oraz wycofania z  niej mleka. W zakończeniu pozyskiwania składników pokarmowych z mleka na rzecz produktów fermentacji powstającej w żwaczu pozwala oczywiście rozwój żwacza.  

czytaj więcej

Jak zająć się nowo nardzonym cielakiem?

Od chwili, w której nowo narodzone cielę dotknie podłoża w kojcu porodowym, tylko od hodowcy zależy czy pozostanie zdrowe oraz czy wyrośnie na krowę z wysokim potencjałem produkcyjnym.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)