Zarządzanie - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zarządzanie

Mniejsza ilość światła zimą może ograniczyć produkcję mleka o 10%. Jak temu zapobiegać?

Dni – szczególnie po zmianie czasu – stały się krótsze i zdecydowanie ciemniejsze. Podobnie jak u innych ssaków, również u krów mlecznych ilość dostarczanego światła ma duże znaczenie. Otóż, podczas takich jesiennych i zimowych dni krowy produkują nawet o 10% mleka mniej.

czytaj więcej

Dostali gospodarstwa z 10 krowami. Teraz mają 80 sztuk bydła, choć nie kupili żadnej jałówki i krowy

– Moglibyśmy zrezygnować z każdej z maszyn, ale nie oddalibyśmy ładowarki ani wozu paszowego. Ładowarka pracuje codziennie – tak jak my. Wsypujemy nią komponenty do wozu paszowego, usuwamy obornik, przywozimy słomę do ścielenia, paszę treściwą z mieszalnika, wsypujemy nią nawóz do siewnika. Uważamy, że gdyby rolnik zastanawiający się nad zakupem ładowarki otrzymał taki sprzęt na tygodniowe testy, to już nie pozwoliłby mu wyjechać z gospodarstwa – mówią Wioletta i Grzegorz Koprowie.

czytaj więcej

Jak ograniczać liczbę komórek somatycznych w mleku krowim?

Komórki somatyczne w mleku to żywe lub obumarłe komórki krwi (głównie leukocyty) oraz komórki tkanki gruczołowej wymienia. Jakie są przyczyny podwyższonej liczby komórek somatycznych w mleku oraz w jaki sposób zapobiegać ich powstawaniu – radzą specjaliści De Heus, partnera programu Krowie na Zdrowie.

czytaj więcej

Bydło norweskie czerwone - doskonałe do krzyżowań z HF-em

Wiadomo, że wysokiej produkcyjności i potencjału krów holsztyńsko-fryzyjskich nie zastąpi żadna inna mleczna rasa. Jednak wysoka wydajność okupiona jest znacznym obniżeniem płodności, zdrowotności i długowieczności zwierząt, dlatego też wielu hodowców decyduje się na krzyżowanie międzyrasowe jako jeden ze sposobów na poprawę cech funkcjonalnych.

czytaj więcej

Sianokiszonki na pryzmie, a nie w balotach? Rolnicy spod Lublina zaskoczeni efektami

Renata I Krzysztof Mazurkowie po raz pierwszy w tym roku wykonali sianokiszonki z traw na pryzmie i po niedługim okresie skarmiania tak przygotowanej paszy, z tej metody są ogromnie zadowoleni. Jak wyjaśniają, jest bardziej ekonomiczna oraz mniej pracochłonna i – co bardzo ważne – wpłynęła na wzrost wydajności krów.

czytaj więcej

Jak aspiryna wpływa zdrowie wymion u zasuszonych krów?

Powszechnie wiadomo, że po wycieleniu krowy mleczne są szczególnie narażone na występowanie wielu chorób będących głównie wynikiem niewłaściwego żywienia w okresie zasuszenia, jak i po porodzie. W tym okresie wyzwaniem dla hodowcy jest także ogólnoustrojowy proces zapalny, który choć normalny, po zaostrzeniu może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i wydajności krów.

czytaj więcej
r e k l a m a

Rolnicy z Podlasia mają sposób na ograniczenie kosztów zakupu paszy dla krów

Najważniejszymi elementami decydującymi o dochodowości w gospodarstwie jest cena mleka i koszty jego produkcji. Agnieszka i Adrian Gawryłowie podjęli działania, które jednocześnie wpływają na wzrost ceny surowca i obniżenie kosztów produkcji.

czytaj więcej

Jak postępować z chorą krową podczas leczenia antybiotykami?

Leczenie antybiotykami zawsze powinno być zgodne z zaleceniami lekarza weterynarii oraz informacjami zawartymi w ulotce. Wszelkie zmiany w dawce, częstotliwości podawania, łączenie z innymi lekami wpływają na wydłużenie okresu karencji.

czytaj więcej

Jak austriaccy hodowcy zarabiają na simentalach?

Austriacka genetyka bydła rasy simental (Fleckvieh) jest obecnie bardzo ceniona na świecie i – jak się okazuje – z powodzeniem podbija coraz to nowe rynki. Dwukierunkowe użytkowanie bydła simentalskiego z wybitną wydajnością mięsną i mleczną to podstawa funkcjonowania większości austriackich gospodarstw.

czytaj więcej

Jak zaoszczędzić na uprawie roślin pastewnych?

Drogie nawozy i olej napędowy – ten sezon będzie dla rolników kosztowny! Co robić, by zaoszczędzić na uprawie roślin paszowych?  

czytaj więcej

Które dodatki paszowe pomogą przy letnim spadku mleczności krów?

Upały nie odpuszczają, a hodowcy dwoją się i troją, by złagodzić stres cieplny krów, który męczy zwierzęta nawet w dobrze wentylowanych oborach. Jednym ze sposobów na zmniejszone pobranie paszy w tym okresie jest stosowanie dodatków paszowych.

czytaj więcej

Ceny nawozów, energii i pasz uderzyły w producentów mleka

Zdaniem wielu producentów mleka cena w skupie jest dobra, ale czy przekłada się ona na opłacalność? Zapytaliśmy Mariana Rusina jaka jest w jego gospodarstwie i co generuje największe koszty przy produkcji białego surowca.

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)