Cielęta należy odsadzać powoli
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Cielęta należy odsadzać powoli

16.03.2020

Odsadzanie cielęcia jest naturalnym procesem stopniowego przyzwyczajania ich do dorosłej diety oraz wycofania z  niej mleka. W zakończeniu pozyskiwania składników pokarmowych z mleka na rzecz produktów fermentacji powstającej w żwaczu pozwala oczywiście rozwój żwacza.  

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są zalety stopniowego odsadzania cieląt
  • Czym może skutkować gwałtowne odsadzenie cielęcia
  • Jakie odsadzanie skutkuje najlepszymi przyrostami u cielęcia

Jak powinno się odsadzać cielęta?

Specjaliści i znawcy tematu są podzieleni w opiniach co do  sposobu odsadzania cieląt. Wielu jest jednak zwolenników stopniowego odsadzania cieląt, które  między innymi zachęca je do  pobierania  pasz stałych. Płynność procesu odsadzenia jest tutaj absolutnie krytyczna. 

Jak na cielę wpływa gwałtowne odsadzenie?

Gwałtowne odcinanie cieląt od mleka zatrzymuje płynny rozwój żwacza i może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie i przyrosty młodych cieląt.  Wiele badań potwierdziło  bowiem, że stopniowe odsadzanie zwiększa pobranie pasz  stałych. Ponadto stopniowe odsadzanie od mleka przez okres 10 dni skutkuje najlepszymi przyrostami masy ciała. Z punktu widzenia  efektów odchowu cieląt odsadzenie w 8. tygodniu życia jest lepsze niż wcześniejsze.

r e k l a m a
Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Należy chronić cielęta przed przeciągami

Zimą oraz wczesną wiosną cielęta też potrzebują świeżego powietrza. Ale jednocześnie trzeba chronić ich drogi oddechowe przed zimnem i przeciągami.

czytaj więcej

Jak dobrze przygotować i podać cielęciu preparat mlekozastępczy?

Wybierając preparaty – szczególnie dla najmłodszych cieląt – warto postawić na te, które w swoim składzie mają jak najmniej komponentów roślinnych, mają przynajmniej 21% białka i 18% tłuszczu. Warto też pamiętać, że nawet najlepszej jakości preparat jest tańszy od skarmiania mleka pełnego.

czytaj więcej

Ciepła i wilgotna zima sprzyja zachorowalności na grypę przez cielęta

Ciepła i bardzo wilgotna zima, z dużą amplitudą temperatur predysponuje do pojawienia się w cielętnikach grypy cieląt. Wystąpienie choroby to efekt współdziałania zarówno czynników środowiskowych, jak i zakaźnych, warto więc w tak newralgicznym okresie wziąć pod lupę działania, które mogą jej sprzyjać.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)