r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Wiadomości>Cielaki mogą być z natury pesymistami lub optymistami - zupełnie jak ludzie
Cielaki mogą być z natury pesymistami lub optymistami - zupełnie jak ludzie
05.04.2020
Cielęta są z natury optymistyczne lub pesymistyczne, tak samo jak ludzie – pokazuje nowe badanie Uniwersytetu British Columbia. Dlaczego jest tak ważne, by stwierdzić z jakim „typem cielęcia” mamy do czynienia?
Cielęta różnią się od siebie charakterem
Profesor Marina von Keyserlingk, która prowadził zespół badawczy radzi, by na zwierzęta nie patrzeć jak na stado, ale jak na zbiór jednostek o różnych osobowościach, które różnie radzą sobie ze stresującymi sytuacjami. Nawet jeśli warunki dobrostanu wydają nam się dobre, niektóre zwierzęta mogą nadal cierpieć.
Jak zbadano pesymizm i optymizm u cieląt?
Aby ocenić optymizm i pesymizm, badacze przeprowadzili eksperyment z 22 cielętami. Przed rozpoczęciem badania przeszkolili cielęta, aby zrozumiały, który z ich wyborów prowadzi do otrzymania nagrody. W trakcie treningu, każde cielę wchodziło do małego kojca. Na jednej ze ścian wykonano pięć otworów w linii poziomej. W pierwszy z otworów wkładano butelkę z mlekiem, kolejne trzy były puste, a w ostatnim umieszczano pustą butelkę oraz dodatkowo cielę dostawało nieprzyjemny podmuch powietrza w pysk. Cielęta szybko nauczyły się, po której stronie kojca znajduje się nagroda w postaci mleka.
r e k l a m a
Po przeszkoleniu cieląt, naukowcy zaczęli zmieniać układ butelek, umieszczając je w różnych konfiguracjach w pozostałych 3 otworach, tak że cielęta nie miały pewności kiedy trafią na butelkę z mlekiem, a kiedy na pustą z nieprzyjemnym podmuchem w pysk.
Badacze zakładali, że najbardziej optymistyczne cielęta zbliżą się do butelki, nawet jeśli znajdzie się ona w pobliżu miejsca, gdzie wcześniej była pusta butelka. Natomiast najbardziej pesymistyczne cielęta unikałyby zbliżania się do butelki w otworach pośrednich, nawet jeśli znajdowałyby się blisko miejsca, w którym nagrodzono by je mlekiem.
Różnice w reakcji zaobserwowano między osobnikami, ale poszczególne cielęta pozostawały konsekwentne w swoich poglądach i dokonywały podobnych wyborów w odstępie trzech tygodni. Badacze doszli do wniosku, że pesymizm czy optymizm jest cechą indywidualną, a nie tylko wynikiem chwilowych nastrojów czy emocji.
Cielęta pesymistyczne są bardziej strachliwe
W badaniu oceniano również poziom lęku poprzez standardowe testy, które monitorują reakcje cieląt na nieznane im sytuacje, takie jak obecność osoby obcej lub obcego przedmiotu. Strach i pesymizm okazały się być ze sobą ściśle powiązane.
Następnym krok w badaniach to zrozumienie, jakie warunki hodowli pomagają zapewnić poszczególnym typom zwierząt dobre życie. Przykładowo – bardziej pesymistyczne cielęta mogą wymagać innych warunków utrzymania i zarządzania niż te, które obecnie zapewnia hodowca.
Zdjęcie: Unsplash
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a