Rolnicy na drugim froncie wojny. „Dostaliśmy kamizelki kuloodporne i hełmy, by siać”
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy na drugim froncie wojny. „Dostaliśmy kamizelki kuloodporne i hełmy, by siać”

11.04.2022

Ukraińscy rolnicy z okolic Zaporoża ubrani w kamizelki kuloodporne i hełmy wyjeżdżają traktorami w pola, by siać i nawozić rośliny. Ryzykują życiem, bo pola są zaminowane. Z pomocą przychodzą im więc saperzy. Ostatnio usunęli z ziemi aż 50 głowic...

Ukraińscy rolnicy mimo trwającej wojny wyjechali w pola i wysiewają rośliny. Nie inaczej jest w okolicach Zaporoża, wielokrotnie ostrzeliwanego przez Rosjan miasta w południowo-wschodniej części Ukrainy. 

Tamtejsi farmerzy są zdeterminowani do wykonywania prac polowych, by zapewnić swoim rodakom wyżywienie. Sieją i nawożą, choć strach przed bombami i ostrzałami jest duży. 

r e k l a m a

Rolnicy na drugim froncie wojny. „Dostaliśmy kamizelki kuloodporne i hełmy, by siać”

Jednym z takich przykładów w obwodzie zaporoskim we wsi Komyszuwacha jest gospodarstwo Lew liczące ponad 2000 ha. Jest ono oddalone zaledwie o 30 km od linii frontu. Ale mimo to od ponad tygodnia rolnicy pracują tam praktycznie bez przerwy. Kilka dni temu zaczęli siać soczewicę, a w najbliższej przyszłości planują siew słoneczników. Jak mówią sami o sobie są na drugim, bardzo ważnym froncie wojny. Walczą o zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego nie tylko swoich rodaków, ale i całego świata.

- Przed wojną udało nam się dokarmić oziminy nawozami. Wszyscy rolnicy rozumieją, że konieczne jest wyżywienie rodzin, wojska i w ogóle państwa. Jesteśmy drugim frontem. Pracujemy i ryzykujemy naszym życiem, by ludzie mieli co jeść. Dostaliśmy kamizelki kuloodporne i kilka hełmów, by móc siać  – podkreśla dyrektor gospodarstwa Witalij Lupinos.

Saperzy sprawdzają, czy na polach nie ma ukrytych min. „Ostatnio usunęli 50 głowic”

Pracownicy gospodarstwa wyjeżdżają więc na pola z wojskową amunicją, ale dopiero po tym, jak teren pod kątem min sprawdzą saperzy. Ostatnio usunęli oni aż 50 głowic bojowych z pól. Niestety, okupanci nieustannie ostrzeliwują okolicę. Odnotowano też użycie zakazanych bomb kasetowych.

- W sąsiednich wsiach są zniszczone domy, część pracowników wyjechała do Zaporoża. Mieszkają tam, ale i tak przyjeżdżają do pracy do gospodarstwa. Ziemia nie może czekać, trzeba siać, trzeba nawozić. Nasze siły zbrojne muszą być nakarmione, państwo musi być nakarmione. Musimy zasiać plony i zebrać je - mówi Witalij Lupinos.

oprac. Kamila Szałaj, na podst., fot. i film Zaporska Regionalna Administracja Państwowa - Departament Kultury i Polityki Informacyjnej

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Rosjanie zniszczyli największą w Europie fermę drobiu. Z głodu padło 4 mln kur

Rosyjscy okupanci odcięli od prądu i od świata największą w Europie fermę drobiu na Ukrainie. Przez ich okrucieństwo z pragnienia i głodu padło aż 4 miliony kur. Region obawia się katastrofy ekologicznej.

czytaj więcej

Kukurydza z Ukrainy trafia do Polski. Jakie są ceny ziarna?

W związku z blokadą portów w Odessie i Mikołajewie przez Rosjan, Ukraina szuka nowych dróg eksportu m.in. kukurydzy. Pierwsze ładunki ziarna zza wschodniej granicy już pojawiły się w Polsce, a ofert ze sprzedażą przybywa. W jakiej cenie jest ukraińska kukurydza?

czytaj więcej
Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Siewy zbóż pod ostrzałem. Jak rolnicy z Ukrainy przygotowują się do sezonu?

Agresja Rosji na Ukrainę wpływa na sytuację polskiego rolnictwa, ale jeszcze bardziej dotyczy ukraińskich rolników. Jak tamtejsi gospodarze przygotowują się do nowego sezonu? Czy zakaz eksportu nawozów z Ukrainy im pomoże? Co dalej z eksportem zbóż czy oleju z Ukrainy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)