Kukurydza z Ukrainy trafia do Polski. Jakie są ceny ziarna?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kukurydza z Ukrainy trafia do Polski. Jakie są ceny ziarna?

12.04.2022

W związku z blokadą portów w Odessie i Mikołajewie przez Rosjan, Ukraina szuka nowych dróg eksportu m.in. kukurydzy. Pierwsze ładunki ziarna zza wschodniej granicy już pojawiły się w Polsce, a ofert ze sprzedażą przybywa. W jakiej cenie jest ukraińska kukurydza?

Ukraińskie ministerstwo rolnictwa poinformowało, że pod koniec marca zapasy kukurydzy w tym kraju wynosiły aż 13 milionów ton. Zapchane magazyny to efekt ograniczonego przez wojnę eksportu. Z Ukrainy w ciągu miesiąca udało się wywieźć jedynie 300 tys. ton ziarna. A kraj ten jest jednym z głównych dostawców kukurydzy na unijny rynek. 

W 2021 roku Ukraina zebrała rekordowe 42 mln t kukurydzy. Z tego miała wyeksportować 34 mln t, a wywiozła jedynie 19 mln t.

r e k l a m a

Ukraina próbuje zwiększyć eksport rolny do 1,5 mln ton miesięcznie

W związku z blokadą portów w Odessie i Mikołajewie przez Rosjan, Ukraina szuka nowych dróg eksportu. Tamtejsze ministerstwo rolnictwa stara się w zwiększyć eksport produktów rolnych do 1,5 mln ton miesięcznie.

Eksport ukraińskiego ziarna przez Polskę

Będzie to bardzo trudne, ale UE umożliwia eksport produktów rolnych przez Polskę. Nasz resort rolnictwa już upraszcza procedury wwozu i usprawnia odprawę ukraińskich towarów rolno-spożywczych na granicy. W efekcie do naszego kraju ziarno zza wschodniej granicy wjeżdża pociągami towarowymi. 

Na początku kwietnia handlowcy wyeksportowali do nas partie kilku tysięcy ton ukraińskiej kukurydzy. Generalnie jak informuje Mirosław Marciniak z InfoGrain przez ostatni miesiąc do Polski trafiło 100 tys. ton kukurydzy z Ukrainy.

W mojej ocenie, nasze możliwości importowe są niewiele większe, więc nie za bardzo możemy pomóc 🇺🇦w sprzedaży ich nadwyżek (moce w 🇺🇦 portach to ok. 5 mln ton zbóż/oleistych miesięcznie).

— Mirosław Marciniak InfoGrain (@infograin_m) April 11, 2022

Pierwszy pociąg z ukraińską kukurydzą dotarł do Kołobrzegu

6 kwietnia do Kołobrzegu dotarł pierwszy ładunek kolejowy ziarna kukurydzy, który ma zostać przetransportowany do Rotterdamu.

- Do Portu Morskiego w Kołobrzegu zawitał pierwszy od bardzo dawna pociąg towarowy, który dostarczył pochodzące z Ukrainy ziarno kukurydzy - poinformował kołobrzeski port. 

Jest to jeden z dwóch składów, jakie przyjadą to portu w tym miesiącu.

- Druga dostawa spodziewana jest w okolicach 13-14 kwietnia. Łączna ilość przywiezionego ładunku wyniesie 5 tys. ton. Po 19 kwietnia zmagazynowana w porcie kukurydza zostanie przetransportowana drogą morską do Rotterdamu - informują przedstawiciele kołobrzeskiego portu.


Ukraińska kukurydza w Porcie Morskim w Kołobrzegu, fot. Port Morski w Kołobrzegu

Niskie ceny ukraińskiej kukurydzy

Wysoka nadpodaż i ograniczone możliwości zbytu zaowocowały spadkiem cen eksportowych ukraińskiej kukurydzy.

- Duże nadwyżki kukurydzy i duża podaż w porównaniu z popytem wywierają presję na ukraińskie ceny kukurydzy – poinformowała ukraińska firma konsultingowa APK-Inform.

Ceny kukurydzy z dostawą kwiecień-maj na polskiej granicy wahają się w granicach 230-250 dolarów za tonę. Stawki na granicy ze Słowacją spadły do 245-260 dolarów za tonę, podczas gdy dostawy przez rumuński port Konstanca wahają się od 300-315 dolarów za tonę.

Warto zauważyć, że dziś na paryskiej giełdzie Matif, kukurydza w kontrakcie na maj wyceniana jest obecnie na 331 euro.

Co z eksportem kukurydzy w kolejnym sezonie?

Handlowcy zdają sobie sprawę, że w rozpoczynającym się sezonie kukurydzy ukraińskiej będzie znacznie mniej, bo tamtejszy resort rolnictwa namawia rolników, by obsiali pola grochem, jęczmieniem, prosem oraz owsem. Te rośliny są prostsze w uprawie i ważniejsze pod kątem bezpieczeństwa żywnościowego. 

Kamila Szalaj, na podst. kurkul.com, latifundist.com, APK-Inform, gov.ua, Port Morski w Kołobrzegu, KE, fot. Port Morski w Kołobrzegu

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Rolnicy na drugim froncie wojny. „Dostaliśmy kamizelki kuloodporne i hełmy, by siać”

Ukraińscy rolnicy z okolic Zaporoża ubrani w kamizelki kuloodporne i hełmy wyjeżdżają traktorami w pola, by siać i nawozić rośliny. Ryzykują życiem, bo pola są zaminowane. Z pomocą przychodzą im więc saperzy. Ostatnio usunęli z ziemi aż 50 głowic...

czytaj więcej
Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Rolnik z Ukrainy uwięziony w gospodarstwie. Zabija krowy, by wyżywić pracowników

Ukraiński hodowca bydła mlecznego został uwięziony w swoim gospodarstwie koło Chersonia. Sytuacja jest dramatyczna, bo kończą mu się zapasy paszy i paliwa. Wydajność mleczna już spadła pięciokrotnie. By zapewnić wyżywienie rodzinie i pracownikom zabija swoje krowy.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)