W jaki sposób samodzielnie załagodzić kaszel?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W jaki sposób samodzielnie załagodzić kaszel?

16.05.2021autor: Karolina Kasperek

Kaszel to ten z objawów, który nie ma względu na pory roku. Jesienią i zimą jest jednym z objawów infekcji wirusowych. Wiosną i latem – alergii. Przez cały rok towarzyszy astmatykom. A teraz jest wszechobecny także z powodu pandemii. Bez względu na jego źródła można go łagodzić także domowymi sposobami.

Z artykułu dowiesz się

  • W jaki sposób samodzielnie załagodzić kaszel ?
  • Jakie mogą być źródła uciążliwego kaszlu ?
  • Czy czekolada pomaga załagodzić objawy kaszlu ?
Kaszel, jak zresztą wiele innych objawów w różnych chorobach, jest pożądaną reakcją organizmu. Jest odruchem, który pomaga oczyścić drogi oddechowe z substancji drażniących. Kiedy zakończenia nerwowe, które znajdują się w drogach oddechowych, są pobudzane przez alergeny, choroby, leki czy inne czynniki drażniące, następuje gwałtowne wyrzucenie powietrza z płuc.
r e k l a m a

Suchy kaszel pojawia się przeziębieniach i grypie

Do najczęstszych czynników drażniących należą alergeny – pyłki, kurz, sierść zwierząt i pleśń. Drażnienie powoduje też palenie papierosów, wdychanie dymu z papierosów palonych przez innych, zanieczyszczenie powietrza, opary chemiczne, perfumy, a nawet odświeżacze powietrza.
 
Suchy kaszel pojawia się w przeziębieniach i grypie oraz w przebiegu COVID-19, w alergiach, astmie, refluksie żołądkowo-przełykowym, w terapii lekami na nadciśnienie i w wyniku działania substancji drażniących, jak choćby dym. Ale też w nowotworze płuc czy niewydolności serca. Suchy kaszel pojawia się w ogóle w chorobach układu krążenia, ale jeśli mamy do czynienia z obrzękiem płuc towarzyszącej niewydolności serca, może pojawić się wydzielina. Zaś w nowotworach płuc może dochodzić do plucia krwią.
 
Kaszel mokry to objaw późniejszych faz infekcji wirusowych. Pojawia się też w obturacyjnej chorobie płuc. Często rano, z odkrztuszaniem wydzieliny. Kaszel mokry towarzyszy też zakażeniu zatok czy zespołowi ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

Domowe sposoby na kaszel

Jeśli tylko w kontakcie z lekarzem wykluczono poważne schorzenia jako podłoże kaszlu, można się nim zająć, wykorzystując domowe sposoby. Przede wszystkim pijmy dużo wody, bo ta rozcieńcza wydzielinę.
 
Dobrze jest wdychać parę. W tym celu można wziąć gorący prysznic albo posiedzieć z ręcznikiem przykrywającym głowę nad garnkiem czy miską z gorącą wodą. Ale nie róbmy tego, jeśli kaszel jest wynikiem astmy! Wtedy objawy mogą ulec nasileniu.
 
Wydzielinę rozluźni też nawilżacz powietrza, choćby niewielki. Jeśli kaszel jest skutkiem podrażnionego gardła, sprawdzą się pastylki na gardło, zwłaszcza z dodatkiem ziół. Ale uwaga – nie podajemy ich dzieciom! Zamiast nich można użyć do płukania gardła wody z solą, która świetnie czyści z wydzieliny.
 
W nocy podłóżmy sobie dodatkową poduszkę, żeby spać z uniesioną głową. A jeśli cierpimy na bardziej przewlekły kaszel, nie używajmy w otoczeniu perfum ani odświeżaczy powietrza. Na suchy kaszel dobrze działają ponoć miody eukaliptusowy, gryczany, ze spadzi iglastej czy miód malinowy. Na podrażnione gardło, które powoduje suchy kaszel, medycyna ludowa poleca też korę wiązu. Przy zapaleniach gardła sprawdza się herbatka z imbiru, natomiast ta z mięty pomoże rozrzedzić wydzielinę w płucach. Podobnie zadziała odrobina octu jabłkowego rozpuszczona w wodzie albo zmieszana z miodem. Korzeń lukrecji zaś zadziała lekko wykrztuśnie.

Leczenie kaszlu może być przyjemne

Jeśli kaszel jest skutkiem refluksu, pomocna może okazać się kurkuma. Istnieją badania, w których kurkumina – jej najaktywniejszy składnik – działała przeciwzapalnie na przełyk.
 
Leczenie kaszlu może być nawet przyjemne. Objawy infekcji górnych dróg oddechowych złagodzi rosół z kury. O jego naukowo potwierdzonych właściwościach w tym względzie pisaliśmy już kiedyś. A na deser zostawmy sobie kawałek czekolady. Teobromina występująca w ziarnach kakaowca może nieco osłabiać działanie nerwu błędnego, który jest kluczowy w odruchu kaszlu. Tak więc czekolada może okazać się pomocna w stanach uporczywego kaszlu. Do takich wniosków doszli już siedemnaście lat temu naukowcy z Imperial College w Londynie. Z ich badań wynikało, że zawarta w kakao teobromina działa skuteczniej niż kodeina, która jest częstym składnikiem preparatów na kaszel.

Czekolada może wesprzeć nas w walce z kaszlem – tak twierdzą brytyjscy naukowcy
  • Czekolada może wesprzeć nas w walce z kaszlem – tak twierdzą brytyjscy naukowcy


Karolina Kasperek
Zdjęcia: Pixabay
autor Karolina Kasperek

Karolina Kasperek

redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"

Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ludzie dobrej woli pomogli rolnikowi. Wielki sukces akcji #Pyry_od_Pawła

Paweł, rolnik spod Poznania przez lata dostarczał swoje ziemniaki do lokalnych restauracji. Przez pandemię kilkadziesiąt ton ziemniaków zostało w kopcu zamiast trafić do konsumentów, a rolnikowi groziły ogromne straty finansowe. Z pomocą przyszli jednak ludzie dobrej woli.

czytaj więcej

Siemię lniane i jego właściwości zdrowotne

Dość powszechna jest wiedza na temat siemienia lnianego i jego dobroczynnych właściwości. I bardzo dobrze. Niewielkie brązowe nasiona lnu kryją w sobie wiele dobrego i naprawdę warto włączyć je do swojego jadłospisu. Siemię lniane jest wykorzystywane w profilaktyce wielu schorzeń. Co warto o nim wiedzieć?

czytaj więcej

Zdrowotne właściwości koniczyny

Legenda związana z czerwoną koniczyną głosi, że jeśli znajdzie się takową z czterema liśćmi, zapewni się sobie pomyślność i bogactwo. Nie jeden z nas co najmniej raz w życiu próbował znaleźć w trawie właśnie czterolistną koniczynę. Koniczyna jest cenną rośliną miododajną, paszową, leczniczą. Jakie jeszcze właściwości wykazuje?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)