Teraz czas na wieś! W Szklarach Dolnych powstaje Osada Strażacka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Teraz czas na wieś! W Szklarach Dolnych powstaje Osada Strażacka

09.08.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

Nowością, która podbija tereny wiejskie i ściąga na wieś bardzo wielu mieszczuchów, jest geocaching oraz guesty, czyli wyprawy odkrywców.

Na Dolnym Śląsku znakomitym przykładem takiego przedsięwzięcia są Szklary Dolne w gminie Chocianów. Wieś przekształca się w Osadę Strażacką.Ma pięknie pomalowane przystanki ze strażackimi motywami. Można tam spędzić interesująco cały dzień.

r e k l a m a
W Szklarach przygotowano aż siedem skrytek dla miłośników turystyki z GPS-em. Na gości czeka tam m.in. Babcia w opałach, Kot na dachu, Wielki wąż w raju.  O ich jakości, ale i stopniu trudności najlepiej świadczy fakt, że łącznie wszystkie skrytki otrzymały ponad 65 punktów od społeczności gier terenowych. A z wpisów, jakie turyści zostawiają w skrytkach, wynika, że przyjeżdżają tam nie tylko mieszkańcy regionu, ale całej Polski.

Edukacyjna ścieżka strzałem w dziesiątkę 

Osada Strażacka ma też edukacyjną ścieżkę dla młodszych dzieci. Na jej trasie trzeba wykazać się spostrzegawczością i wiedzą na temat pracy strażaków czy sposobu ich działania – choćby tego, jakimi narzędziami i urządzeniami się posługują. Można to zrobić z pomocą ulotki odbieranej we wsi, np. w miejscowym kole, albo samodzielnie pobrać z Internetu ze strony www.questy.com.pl odpowiednią aplikację.

Wszystko zaczęło się banalnie – od wpisania kilka lat temu pomysłu Osady Strażackiej do strategii rozwoju wsi. Jednak dopiero rok temu Dorota Janusz, nowa sołtyska Szklar Dolnych, przejmując stery we wsi, postanowiła wprowadzić go w życie. Brakowało pieniędzy na realizację. Dlatego sołtyska wskrzesiła na początek strażacką iskierkę u swoich koleżanek z KGW BUMbabki. Ta zaowocowała pożarem aktywności. Jest nią zdobywanie pieniędzy w konkursach, programach, projektach. Na początek wieś wystartowała w powiatowym konkursie na najlepszą inicjatywę społeczną służącą podniesieniu estetyki wsi. Przez kilka miesięcy panie zbudowały z mieszkańcami i miejscową OSP skwerek z mapą dydaktyczną patrona strażaków św. Floriana.

– To był początek i wielki sukces, bo na 28 inicjatyw zajęliśmy drugie miejsce i wygraliśmy 4 tys. zł. Dzięki nim udało się zbudować quest i geocachingowy szlak ze skrytkami – opowiada Dorota Janusz.

Pan Piotr, podobnie jak inni strażacy z OSP, wspierają budowę Osady Strażackiej, tym bardziej że on i kilku kolegów to już członkowie KGW
  • Pan Piotr, podobnie jak inni strażacy z OSP, wspierają budowę Osady Strażackiej, tym bardziej że on i kilku kolegów to już członkowie KGW

KGW BUMbabki ze Szklar Dolnych gromadzi coraz więcej wygranych, które pozwalają mu rozwijać swoją działalność i budować Osadę Strażacką
  • KGW BUMbabki ze Szklar Dolnych gromadzi coraz więcej wygranych, które pozwalają mu rozwijać swoją działalność i budować Osadę Strażacką

Czas na odnowienie miejsca dla rekreacji

Teraz BUMbabki wspólnie z OSP i mieszkańcami realizują kolejne przedsięwzięcie.

Chcemy odnowić miejsce do rekreacji na terenie wsi. Można tam rozpalić ognisko, pogrillować albo zorganizować zabawę, bo jest już mała scena. Chcemy też ulokować tam stojaki na rowery, wszystko oczywiście z motywem strażackim – wyjaśnia sołtyska.

– To będzie służyło mieszkańcom, ale i turystom z pobliskich miast, bo mogą przyjechać całymi rodzinami, żeby przejść szlak skrytek albo pójść na jagody, w jakie obfitują okalające wieś lasy, albo skorzystać z miejscowej szkółki jazdy konnej.

– Jesteśmy uprzejme i miłe, ale robimy hałas z aktywnością. Zaczyna się dużo dziać, a pierwsze efekty pracy już widać. Ciąg-le powstają nowe pomysły, robimy burze mózgów, a jest nas trzydzieści dziewięć, więc jest z czego wybierać – opowiada Dorota Kania z KGW BUMBabki.

– To strzał w dziesiątkę – uważa Tomasz Bajor, także członek KGW i strażak OSP.

Dzięki temu lokalne środowisko się integruje. Promujemy naszą wieś, jest szkółka jeździecka, w lecie dla najmłodszych park rozrywki dmuchańców, więc jest okazja, żeby zarobić, gdy przyjeżdżają turyści. To będzie się rozwijać, bo mieszkańcy złapali już bakcyla i chętnie włączają się w kolejne przedsięwzięcia, choćby dlatego, że każdy na tym korzysta.

Dlatego BUMbabki przygotowują teraz ofertę dla turystyki zbiorowej. Jej pierwszym elementem ma być organizacja dla dzieci i młodzieży olimpiady strażackiej z elementami wiedzy i zadaniami sprawnościowymi związanymi z pracą strażaków.

Powstaną także kolejne elementy graficzne we wsi, czyli specjalny mural o strażakach.

– Wciągamy do współpracy naszych mieszkańców. Jest potencjał i chcemy go rozwijać, bo każdy może na tym w jakiś sposób skorzystać. Szczególnie, gdy zaczną przyjeżdżać zorganizowane większe grupy turystów i pojawi się zapotrzebowanie na przykład na catering albo inne usługi – mówi Dorota Janusz.

– Przychodzi do nas coraz więcej ludzi. To element integracji naszej społeczności i wychowania młodego pokolenia, które też chętnie się angażuje w budowę Osady Strażackiej. Niedługo to oni będą to realizować, a niektórzy zostaną może strażakami i będą pracować w naszej OSP – mówi Dorota Kania.

Pięknie pomalowane przystanki w Szklarach Dolnych zachęcają przejeżdżających do zatrzymania się w Osadzie Strażackiej
  • Pięknie pomalowane przystanki w Szklarach Dolnych zachęcają przejeżdżających do zatrzymania się w Osadzie Strażackiej

Artur Kowalczyk
Zdjęcia: Artur Kowalczyk, Pixabay 

 

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Spotkania na ławeczkach stały się tradycją w Zielątkowie

Wjeżdżają do Zielątkowa między Międzychodem a Drezdenkiem przywitają Cię 2 drewniane żaby, a później malowane ptaki. Jednak to ławeczki są wizytówka Zielątkowa – pomysł, z którego wieś znana jest już w całej Polsce. A każda ławeczka na swoją nazwę.

czytaj więcej

Seromania Pani Reni podbija lokalny rynek

Twarogi, podpuszczkowe, ricotty. Renata Gumuła kilka lat temu nie tylko odkryła niezwykły ich smak, ale też terapeutyczną moc. Dziś jeździ z nimi na miejski targ, gdzie rozchodzą się w ciągu godziny.

czytaj więcej

OSP Mchówek liczy już 75 lat, ale w 2019 "zaczynali wszystko od zera"

W 1948 r. we wsi Mchówek w powiecie włocławskim, gmina Izbica Kujawska, została powołana do życia ochotnicza straż pożarna. W skład zarządu tworzonej wówczas jednostki weszli prezes Tadeusz Ruciński, naczelnik Szczepan Nawrocki oraz zastępca naczelnika Józef Zieliński.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)