Kreatywne artystki z KGW Wesołowo malują... murale
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kreatywne artystki z KGW Wesołowo malują... murale

24.01.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Wystarczyło, że wzięły sprawy w swoje ręce, by ich niewielka wioska stała się wymarzonym miejscem do kreatywnej aktywności oraz wypoczynku. Gospodynie z Wesołowa działają na rzecz integrowania lokalnej społeczności.

Każdą z dziewiętnastu członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Wesołowie wyróżniają inne doświadczenia i umiejętności. Łączy – zaangażowanie w działalność społeczną, poczucie humoru i ciekawość świata.
 
– Ile kobiet, tyle talentów. Jedna z nas doskonale piecze, druga świetnie gotuje, kolejna – jeździ… tirem! Potrafimy namalować mural, przyrządzić doskonałe sushi, bierzemy udział w akcjach charytatywnych, tworzymy miejsca wspólnych spotkań, przy tym wychowujemy dzieci, prowadzimy gospodarstwa domowe i rolne – wylicza jednym tchem Agnieszka Wójcik, przewodnicząca.

Sąsiedzkie schadzki przy muralu

Koło zrzesza mieszkanki Wesołowa i Biedaszek. Zarejestrowano je w grudniu 2018 roku z inicjatywy Alicji Rymszewicz, lokalnej działaczki społecznej.
 
– Wcześniej nic się nie działo. Nie ma u nas nawet sklepu, a jedyną lokalną atrakcją był niszczejący budynek po dawnej świetlicy – wspomina.
 
Gospodynie za swój cel uznały jego renowację. Udało się dzięki wsparciu sołtyski Małgorzaty Drzał, funduszu sołeckiego oraz gminy. Ze sprzedaży regionalnych produktów oraz pomocy finansowej z ARiMR panie miały pieniądze, które przeznaczyły na wyposażenie kuchni oraz stół do ping-ponga.
 
– Pandemia sprawiła, że musiałyśmy ograniczyć kontakty. Zrodził się pomysł na projekt na powietrzu – opowiadają panie.

r e k l a m a
– W czerwcu 2020 roku otrzymałyśmy dofinansowanie na „Sąsiedzkie schadzki przy muralu”.
 
Zaprosiły mieszkańców wsi i okolic do tworzenia muralu na szczytowej ścianie świetlicy wiejskiej. Każdy mógł przygotować włas­ny rysunek. Taki, który odzwierciedli piękno i bogactwo mazurskiej okolicy. Nad sukcesem przedsięwzięcia czuwała plastyczka Romana Waszak.
 
Najpierw za pomocą rzutnika trzeba było nanieść kontury. Potem warstwami pokrywać ścianę. Wreszcie – zabezpieczyć pracę. W trwających ponad miesiąc działaniach uczestniczyli rodzice, dzieci i dziadkowie. Zaangażowali się też włodarze gminy oraz mieszkańcy okolicznych wiosek. Z dotacji gospodynie zakupiły jeszcze zestaw mebli ogrodowych oraz grill z kociołkiem i paleniskiem.
 
Cykliczne spotkania pod szyldem „Sąsiedzkich schadzek przy muralu” pozwoliły uczestnikom lepiej się poznać, a ponadto zachęciły do zaangażowania w kolejne inicjatywy.
 
– To, co jeszcze dwa lata temu wydawałoby się niemożliwe, dziś jest już faktem – cieszą się kobiety.

– Druga fala koronawirusa pokrzyżowała nasze plany, miałyśmy zamiar zakupić sprzęt animacyjny dla dzieci, ale ostatecznie dotacja na zakup sprzętu została zmniejszona – opowiadają.

Gospodynie z Wesołowa zainicjowały akcję malowania muralu. W przedsięwzięcie zaangażowali się również mieszkańcy okolicznych wiosek
  • Gospodynie z Wesołowa zainicjowały akcję malowania muralu. W przedsięwzięcie zaangażowali się również mieszkańcy okolicznych wiosek

Hitem jest trójwymiarowa galaretka

Gospodynie z Wesołowa lubią eksperymentować. Świetnie odnajdują się w gotowaniu.
 
– Naszymi flagowymi produktami są mazurskie pyzy, kapusta kiszona, babka ziemniaczana i chłodnik, ale robimy też nowoczesne potrawy. Na uroczystości dla dzieci przygotowujemy pizzę i domowe fast foody, umiemy też doskonale przyrządzić krewetki, bezglutenowe pierogi czy sushi. Naszymi hitami są trójwymiarowe galaretki oraz pavlova – mówią i dodają, że to właśnie galaretkami 3D w formie kwiatów nagrodziły wolontariuszki szyjące maseczki. Pieniądze ze sprzedaży przetworów oraz dań kuchni regionalnej przeznaczyły na wsparcie dzieci z niezamożnych rodzin powiatu węgorzewskiego.
 
– Mimo pandemii spotykamy się. Widujemy się znacznie rzadziej, w mniejszym gronie – przyznają gospodynie.

– W grudniu obchodziłyśmy drugą rocznicę działalności w okrojonym składzie. Część z nas przybyła na jubileusz, część uczestniczyła w skromnej wigilii dla KGW – opowiadają.
 
Kiedy tylko będzie to możliwe, panie dokończą rozpoczęte projekty. Będą spotkania dla seniorów, panie będą zachęcać dzieci do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Zagospodarują teren pod boisko, którego we wsi brakowało. Będą kontynuować spotkania z kołami z powiatu węgorzewskiego. Wrócą też do organizacji warsztatów poświęconych kuchni, urodzie, zdrowiu i sztuce.
 
– Na przekór trudnościom patrzymy na świat przez różowe okulary, jak przystało na mieszkanki Wesołowa – dodają z uśmiechem. 

Beza pavlova, trójwymiarowe galaretki, a może tradycyjne mazurskie jadło? Dzięki umiejętnościom kulinarnym gospodynie z Wesołowa pozyskują pieniądze na działalność statutową, pomagają również potrzebującym
  • Beza pavlova, trójwymiarowe galaretki, a może tradycyjne mazurskie jadło? Dzięki umiejętnościom kulinarnym gospodynie z Wesołowa pozyskują pieniądze na działalność statutową, pomagają również potrzebującym
 

Małgorzata Janus

Zdjęcia: archiwum KGW
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

GIGANTYCZNY mazurek na 7,5 metra. Jak powstało wielkanocne ciasto?

Wielkanocny mazurek o długości prawie 7,5 metra upiekły gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich Potok Wielki (woj. lubelskie). Rekordowy wypiek powstawał przez dwa dni w Gminnym Ośrodku Kultury w Potoku Wielkim.

czytaj więcej

Rolnik zaangażował się w ratowanie przed zniszczeniem cerkwi w Grabówce

Kamil Zubel czuje się bardzo związany ze swoim regionem. Rolnik wraz z lokalną społecznością ratuje zabytkową cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja w Grabówce. W remont cerkwi zaangażowała się także etnolog Helena Urbańczyk.

czytaj więcej

Wieś dla każdego, czyli jak to jest w KGW Orzeszki for you

Miała 17 lat, kiedy zainicjowała działalność koła gospodyń wiejskich. Dzięki pomysłowości Martyny Grygoruk niewielkie Orzechowicze tętnią dziś życiem. Mieszkanki wsi czerpią radość z realizacji pomysłów, zaś druhowie, zainspirowani kobiecą działalnością, wyremontowali swoją siedzibę.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)