GIGANTYCZNY mazurek na 7,5 metra. Jak powstało wielkanocne ciasto?
Wielkanocny mazurek o długości prawie 7,5 metra upiekły gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich Potok Wielki (woj. lubelskie). Rekordowy wypiek powstawał przez dwa dni w Gminnym Ośrodku Kultury w Potoku Wielkim.
Panie z KGW upiekły mazurka w GOK w Potoku Wielkim
Pięć pań przez dwa dni przygotowywało wypiek w kuchni Gminnego Ośrodka Kultury w Potoku Wielkim dzieląc się zadaniami i piekąc mazurka kawałek po kawałku. Powstał na konkurs Fundacji Krajowej Spółki Cukrowej SA „Pomaganie krzepi” ogłoszonego dla województwa lubelskiego. Mazurek mierzył dokładnie 7,47 m i zajął drugie miejsce na 180 zgłoszeń. - Gdy dostałam informację o konkursie, namówiłam do udziału koleżanki z zarządu Koła Gospodyń Wiejskich – mówi Barbara Krakowska, przewodnicząca działającego od roku KGW Potok Wielki.
Pierwsze miejsce w kategorii największy mazurek wielkanocny (decydowała powierzchnia wypieku) zdobyło KGW w Łychowie Szlacheckim.
Na Wielkanoc potrzebny następny mazurek
- Poszło 6 kg mąki, 3 kg cukru, 60 jajek, 6 olejków waniliowych, 4 kg jajek i 3 kg migdałów – wylicza składniki Barbara Krakowska. – Do tego skórki z pomarańczy i cytryny, dżemy z porzeczek i powidła ze śliwek. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. A, że był nie tylko wielki ale i smaczny, to szans na dotrwanie do świąt wypiek nie miał najmniejszych. – Chętnych do próbowania w Gminnym Ośrodku Kultury nie brakowało – śmieje się Barbara Krakowska. – Smakował też wszystkim w Urzędzie Gminy.
Krzysztof Janisławski
Fot. KGW Potok Wielki
Krzysztof Janisławski
dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Lublina
dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Lublina
Najważniejsze tematy