GIGANTYCZNY mazurek na 7,5 metra. Jak powstało wielkanocne ciasto?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

GIGANTYCZNY mazurek na 7,5 metra. Jak powstało wielkanocne ciasto?

04.04.2021autor: Krzysztof Janisławski

Wielkanocny mazurek o długości prawie 7,5 metra upiekły gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich Potok Wielki (woj. lubelskie). Rekordowy wypiek powstawał przez dwa dni w Gminnym Ośrodku Kultury w Potoku Wielkim.

Panie z KGW upiekły mazurka w GOK w Potoku Wielkim

Pięć pań przez dwa dni przygotowywało wypiek w kuchni Gminnego Ośrodka Kultury w Potoku Wielkim dzieląc się zadaniami i piekąc mazurka kawałek po kawałku. Powstał na konkurs Fundacji Krajowej Spółki Cukrowej SA „Pomaganie krzepi” ogłoszonego dla województwa lubelskiego. Mazurek mierzył dokładnie 7,47 m i zajął drugie miejsce na 180 zgłoszeń. - Gdy dostałam informację o konkursie, namówiłam do udziału koleżanki z zarządu Koła Gospodyń Wiejskich – mówi Barbara Krakowska, przewodnicząca działającego od roku KGW Potok Wielki.
Pierwsze miejsce w kategorii największy mazurek wielkanocny (decydowała powierzchnia wypieku) zdobyło KGW w Łychowie Szlacheckim. 

r e k l a m a

Na Wielkanoc potrzebny następny mazurek

- Poszło 6 kg mąki, 3 kg cukru, 60 jajek, 6 olejków waniliowych, 4 kg jajek i 3 kg migdałów – wylicza składniki Barbara Krakowska. – Do tego skórki z pomarańczy i cytryny, dżemy z porzeczek i powidła ze śliwek. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. A, że był nie tylko wielki ale i smaczny, to szans na dotrwanie do świąt wypiek nie miał najmniejszych. – Chętnych do próbowania w Gminnym Ośrodku Kultury nie brakowało – śmieje się Barbara Krakowska. – Smakował też wszystkim w Urzędzie Gminy.

Krzysztof Janisławski

Fot. KGW Potok Wielki

autor Krzysztof Janisławski

Krzysztof Janisławski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Lublina

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Lublina

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

KGW Lawendowe Nuty łączy pokolenia

Motto koła gospodyń wiejskich z Nieprześni? "Idź do przodu i nie przejmuj się krytyką". Członkinie Lawendowych Nut wyniosły tę mądrość ze spotkania z gwiazdą telewizyjną, Ewą Wachowicz, która zachęciła je do promowania działalności w Internecie.

czytaj więcej

KGW "Wysokie obcasy" z Modliborzyc – jak sobie radzi wiejskie koło w środku miasta?

„Obcasowymi wyczynami” potrafią niejednego zaskoczyć. Szpilki zakładają nawet wtedy, gdy podejmują się „ekstremalnych” wyzwań. Robią w nich pompki, startują w biegach charytatywnych. Nie bez powodu w logo modliborzyckiego koła gospodyń „Wysokie Obcasy” znalazła się para czerwonych szpilek. – To symbol łączenia tradycji z nowoczesnością – mówią gospodynie.

czytaj więcej

Wieś dla każdego, czyli jak to jest w KGW Orzeszki for you

Miała 17 lat, kiedy zainicjowała działalność koła gospodyń wiejskich. Dzięki pomysłowości Martyny Grygoruk niewielkie Orzechowicze tętnią dziś życiem. Mieszkanki wsi czerpią radość z realizacji pomysłów, zaś druhowie, zainspirowani kobiecą działalnością, wyremontowali swoją siedzibę.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)