KGW Lawendowe Nuty łączy pokolenia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KGW Lawendowe Nuty łączy pokolenia

06.03.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Motto koła gospodyń wiejskich z Nieprześni? "Idź do przodu i nie przejmuj się krytyką". Członkinie Lawendowych Nut wyniosły tę mądrość ze spotkania z gwiazdą telewizyjną, Ewą Wachowicz, która zachęciła je do promowania działalności w Internecie.

Karolina uwielbia prace w ogródku. Pasją Kingi jest renowacja starych mebli. Basia szyje tulipany. Nowoczesne i oryginalne, będące ozdobą większości domów w Nieprześni. Ile kobiet – tyle talentów.

r e k l a m a
– Podczas pierwszych spotkań KGW dziewczyny ujawniły umiejętności. Wcześniej niewiele z nas znało hobby i talenty koleżanek – wyjaśnia przewodnicząca koła, Karolina Gajek. – Spotkanie z byłą miss, Ewą Wachowicz, utwierdziło nas w przekonaniu, że warto pokazać w mediach społecznościowych, w czym jesteśmy dobre.

Warto utworzyć koło gospodyń wiejskich

W 2019 roku kilka mieszkanek Nieprześni wybrało się na korycińską "Agrobiesiadę". Wystąpiły tam w roli reprezentantek wiejskiej świetlicy. W trakcie imprezy ich uwagę przykuły koła gospodyń wiejskich. Pięknie udekorowane stoiska, barwne stroje ludowe, regionalne potrawy.

– Pomyślałam, że warto byłoby utworzyć takie koło w naszej wiosce. Namówiłam dziewczyny – wspomina zastępczyni przewodniczącej, Kinga Sokańska.

– Z końcem roku zarejestrowałyśmy działalność.

Gospodynie przyjęły nazwę Lawendowe Nuty – w nawiązaniu do bogactwa kwitnącej lawendy w ich ogródkach oraz muzycznych upodobań. Z fioletowych pachnących kwiatów wykonują ozdoby, kosmetyki i przysmaki – dekoracyjne bukiety, świece zapachowe, mydełka, torty i ciasteczka. Lawendę wplotły nawet do wieńca dożynkowego, który w zeszłym roku zrobiły po raz pierwszy. Na Dzień Kobiet, który był jednocześnie imprezą otwierającą działalność koła, upiekły lawendowy tort. Jak na "nuty" przystało, dbają o muzyczną oprawę każdej uroczystości. Wspiera je pan Wacław – muzykujący teść Kingi Sokańskiej, oraz jej najmłodszy, 12-letni, grający na akordeonie syn – sympatyk KGW.

Zgodnie z ideą łączenia starego z nowym panie sięgają do dawnych lokalnych tradycji, jak i dóbr współczesności. Odwzorowały regionalne stroje ludowe, jakie nosiły ich prababcie. W planach mają uszycie podobnych sukienek dla swoich córek. Projekt chciałyby zwieńczyć sesją u fotografa.

– Kolejnym ukłonem w stronę tradycji będzie publikacja książki o dziejach naszej miejscowości, w której zamieścimy dawne przepisy – wyjaśnia Karolina Gajek.

– Aby zachęcić młodsze osoby do zapoznania się z działalnością koła, utworzyłyśmy stronę na Facebooku. Chcemy pokazać, że nowoczesne koło to nie tylko dzierganie w strojach ludowych, ale też warsztaty SPA poświęcone urodzie czy szkolenia biznesowe.

Panie przyznają, że najlepiej odnajdują się w rękodziele oraz kulinariach. Pod okiem Basi wkrótce będą szyć wielkanocne ozdoby – bawełniane króliczki oraz kolorowe kwiaty.

Dochody z ich sprzedaży przeznaczą na działalność koła. W pandemii celowo zrezygnowały z wirtualnych kontaktów internetowych, bo mają kilka starszych koleżanek, które nie umieją korzystać z komputera. Nie chcą nikogo wykluczać. Zdecydowały się na osobiste kontakty, ale w mniejszym gronie.

Równie piękne stroje planowane są również dla córeczek gospodyń. Projekt zwieńczy profesjonalna sesja fotograficzna
  • Równie piękne stroje planowane są również dla córeczek gospodyń. Projekt zwieńczy profesjonalna sesja fotograficzna
Lawendowe Nuty aktywnie uczestniczą we wszelkiego rodzaju szkoleniach skierowanych do KGW. Od lewej: Karolina Gajek, Kinga Sokańska
  • Lawendowe Nuty aktywnie uczestniczą we wszelkiego rodzaju szkoleniach skierowanych do KGW. Od lewej: Karolina Gajek, Kinga Sokańska

Panie są otwarte na współpracę z każdym

W ubiegłym roku były na trzydniowym szkoleniu "EtnoMałopolska" w Szaflarach. Tam nawiązały znajomości z innymi kołami, poczuły, w jakim kierunku powinny pójść.

– Wtedy narodziły się najciekawsze pomysły. Szkolenie otworzyło nam oczy na wiele spraw. Zyskałyśmy pewność, że założenie KGW było doskonałym pomysłem.

Uczestniczyły w warsztatach poświęconych ziołolecznictwu oraz wegańskim kosmetykom. W ramach współpracy ze szkołą podstawową w Dąbrowicy zrealizowały ogólnopolski projekt "Tradycyjny Sad", promujący zakładanie przydomowych ogrodów. Zdążyły jeszcze zaprosić na muzyczne spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka, zorganizować wycieczkę dla dzieci do ekomuzeum. Lockdown zmusił je do rezygnacji z obchodów pierwszych urodzin KGW, odwołania pikniku rodzinnego oraz integracyjnego ogniska dla kobiet z sąsiednich kół. Marzy się im organizacja międzypokoleniowego spotkania kulinarnego. Do współpracy chciałyby włączyć mieszkańców z Klubu Seniora, z którym dzielą siedzibę. Zależy im też na kolejnych młodych członkiniach, których wciąż jest mało.

– Jesteśmy otwarte na współpracę, Każdą panią, która lubi wieś, ludzi i aktywność społeczną, przyjmiemy z otwartymi ramionami – mówią gospodynie.

Mają nadzieję na zawiązanie bliższej współpracy z innymi kołami. Są z nimi w stałym kontakcie. Będą też kontynuować pomoc charytatywną.

Choć to lawenda jest symbolem koła, gospodynie specjalizują się w szyciu... tulipanów
  • Choć to lawenda jest symbolem koła, gospodynie specjalizują się w szyciu... tulipanów


Małgorzata Janus
Zdjęcia: Archiwum
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Cuda z drewnianego przepiśnika w Szklanej

Nawet w pandemii można realizować projekty i oryginalne, i apetyczne – dosłownie i w przenośni. Wystarczy czasem tylko poszperać w starych zeszytach i uruchomić wyobraźnię. A z tego, co wyrośnie zaraz w waszych ogródkach, na polach czy łąkach, możecie robić cuda takie, jak koło ze Szklanej.

czytaj więcej

Aktywne gospodynie z KGW Łężyckie Białki

Działalność rozpoczęły w dobie pandemii. Na terenie województwa pobiły rekord – uszyły ponad 4 tys. maseczek. Chciały ochronić innych, a same zachorowały na COVID-19. Dziś Łężyckie Białki z Łężyc w gminie Wejherowo smakują każdy dzień, a doświadczenia, które wyniosły z choroby, skłoniły je do przewartościowania podejścia do życia.

czytaj więcej

Dlaczego mężczyzna dawniej nie mógł spojrzeć na pisanki?

Wszystkie chrześcijańskie święta pełne są symboli. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co robiono z pisanką, kiedy spojrzał na nią mężczyzna, i kto łykał bazie kotki, przeczytajcie nasz wywiad z Michałem Pająkiem – etnografem pracującym na co dzień w gminie Lubochnia i związanym z muzeum w Tomaszowie Mazowieckim.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)