Czy szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna dla nastolatków?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna dla nastolatków?

30.05.2021autor: Karolina Kasperek

Tydzień temu w Stanach Zjednoczonych dopuszczono szczepienie młodzieży w wieku od 12 do 15 lat przeciwko COVID-19. Szczepienia uzyskały zgodę Akademii Pediatrycznej i Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Nastolatki będą szczepione dwudawkową szczepionką Pfizera.

Ruszają szczepienia przeciwko koronawirusowi dla 16-latków

– Zaszczepienie tej grupy to kluczowa sprawa. Zgodnie z danymi zebranymi przez Amerykańską Akademię Pediatryczną, COVID-19 stwierdzono u 3,8 mln amerykańskich dzieci. I chociaż dzieci rzadziej chorują tak poważnie, jak dorośli, to jednak nie można powiedzieć, że choroba przebiega u nich łagodnie. Tysiące dzieci hospitalizowano, a setki umarły. Namawiam rodziców, by porozmawiali ze swoim pediatrą o tym, jak przyjąć szczepionkę, i zrobili to jak najszybciej – powiedział dr Lee Savio Beers, prezes Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej.
 
Wcześniej badaniu poddano 2000 dzieci we wspomnianym przedziale wiekowym. Podano im albo placebo (substancję obojętną), albo szczepionkę w dwóch dawkach w odstępie trzech tygodni. Badacze zanotowali 18 przypadków objawowej infekcji koronawirusem w grupie, której podano placebo, i żadnej w grupie, której podano szczepionkę. Skutki uboczne szczepionki przypominały te, które pojawiły się w grupie w wieku 18–25 lat (gorączka, bóle mięśni, dreszcze), przy czym w grupie młodszych nastolatków nieco częściej pojawiała się gorączka.
 
Badacze wiążą duże nadzieje ze szczepieniem nastolatków, głównie z powodu dramatycznych skutków powodowanych przez izolację. Wsród młodzieży odnotowuje się wyższe poziomy depresji i zaburzeń lękowych, ale też opóźnienia wywołane brakiem interakcji z rówieśnikami. Najprawdopodobniej za kilka tygodni w Wielkiej Brytanii zostanie dopuszczona do stosowania u młodzieży szczepionka firmy Pfizer. Pfizer BioNTech i Moderna pracują już nad szczepionką dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Wyniki badań będą znane jesienią tego roku.

Karolina Kasperek
Zdjęcie: Pixabay
autor Karolina Kasperek

Karolina Kasperek

redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"

Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy pszczoły będą wykrywać COVID-19?

Holenderscy naukowcy pracują nad wytrenowaniem pszczół, których zadaniem będzie rozpoznawanie próbek osób zakażonych koronawirusem. Czy pszczoły zastąpią testy?

czytaj więcej
Rynek mleka

Jak COVID -19 wpłynął na rynek mleka?

Zeszły rok mimo pogorszenia koniunktury na światowym rynku mleka w wyniku pandemii koronawirusa był w miarę korzystny dla krajowej branży mleczarskiej  twierdzą analitycy ministerstwa rolnictwa. Ministerstwo rolnictwa przygotowało sektorową analizę zachowania poszczególnych rynków rolnych od początku epidemii koronawirsua.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Jak COVID-19 wpłynął na rynek wołowiny?

Rynek wołowiny okazał się wyjątkowo odporny na kryzys związany z pandemią koronawirsua. Zarówno wielkość sprzedaży za granicę jak i dochody z tego tytułu spadły w niewielkim stopniu. Polska pozostaje trzecim eksporterem tego mięsa w Unii Europejskiej. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)