Covidowa mgła mózgowa – co to za schorzenie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Covidowa mgła mózgowa – co to za schorzenie?

23.05.2021autor: Karolina Kasperek

Czy zauważyliście, że w niemal każdej rozmowie, w której uczestniczą ozdrowieńcy z COVID, a w której nie można sobie w ciągu sekundy przypomnieć jakiegoś imienia czy nazwy przedmiotu, natychmiast pojawia się „COVID-owa mgła mózgowa”? Być może często zdarzało się to nam wcześniej, ale teraz zjawisko zyskało nowe imię. I posługujemy się nim nawet wtedy, gdy nie mamy pewności, czy w ogóle mieliśmy kontakt z wirusem.

Z artykułu dowiesz się

  • Co zrobić, kiedy sprawność myślenia nie wraca ?
  • Co to jest Covidova mgła mózgowa ?
  • Czy mgła mózgowa dotyka wszystkich ozdrowieńców ?

Uciążliwa Covidowa mgła mózgowa

O problemach z pamięcią słyszą od swoich pacjentów także lekarze, choć przyznają, że aby móc z pewnością mówić o zaburzeniach pamięci jako jednym ze skutków przechorowania COVID-19 czy kontaktu z koronawirusem, potrzebne są jeszcze szeroko zakrojone badania. O co w takim razie chodzi z mgłą mózgową? Nie jest to termin ani medyczny, ani naukowy. Ludzie wykorzystują go, kiedy chcą powiedzieć, że ich myślenie stało się wolniejsze, zamazane, nieostre. Ale wszyscy bez wyjątku doświadczamy co jakiś czas takiego spowolnienia. Często nie myślimy jasno, kiedy chorujemy na grypę czy cokolwiek innego. Tak się dzieje, kiedy reagujemy na przesunięcie czasu po długim locie samolotem, kiedy bierzemy leki przeciwhistaminowe (np. na alergię) albo też mamy niedobory niektórych witamin. Zwykle pozwalamy działać czasowi, czekamy na wyzdrowienie, uzupełniamy niedobory witaminowe. Ale co zrobić, kiedy sprawność myślenia nie wraca?
 
COVID-19 rzeczywiście może naruszać sprawność naszego mózgu. Czasem w oczywisty i dramatyczny sposób, powodując udary, zapalenia mózgu, niedotlenienia. A czasami w bardziej subtelny sposób, upośledzając uwagę, o czym jako pierwsi donosili chińscy naukowcy. Ale istnieją też długotrwałe i przewlekłe skutki choroby, jak zmęczenie, bóle w ciele, ograniczona ruchomość ciała, bóle głowy czy problemy ze snem. Niektóre z tych objawów mogą wynikać z trwałych uszkodzeń płuc, serca, nerek i innych organów. A uszkodzenia organów, a także same symptomy jako takie mogą upośledzać uwagę i pamięć. Jak bowiem koncentrować się i myśleć sprawnie, kiedy boli nas głowa albo jesteśmy zmęczeni? Jeśli doświadczamy tzw. COVID-owej mgły mózgowej, najpierw powinniśmy udać się do lekarza rodzinnego i dokładnie przedstawić objawy. Wśród nich być może znajdują się też drętwienie pewnych części ciała, uczucie mrowienia, łaskotania czy też utrata węchu lub smaku. Jeśli nie mamy poza problemem z uwagą innych objawów, możemy poradzić sobie z „mgłą” sami, wykonując wszystkie czynności, które ćwiczą pamięć i uwagę. Przede wszystkim, jak radzi dr Andrew Budson z Harvard Medical School, neurolog behawioralny, postawmy na aerobik. Zacznijmy od kilku dziennie 3-minutowych intensywnych ćwiczeń. Potem warto rozszerzyć zakres do 30 minut dziennie – taki trening powinien odbywać się 5 razy w tygodniu. Pamięć i myślenie usprawni dieta bogata w oliwę z oliwek albo nasze rodzime oleje tłoczone na zimno spożywane również na zimno, owoce, warzywa, rośliny strączkowe, orzechy i produkty z pełnego ziarna. Na jakiś czas odstawmy alkohol. To pomoże przywracać mózgowi sprawność. Śpijmy więcej – podczas snu mózg i cały organizm oczyszczają się z toksyn. Naukowcy rekomendują angażowanie się w społeczną aktywność, a jeszcze lepiej, jeśli znajdziemy też taką, która będzie dla nas nowością i wyzwaniem. Stymulujmy mózg nauką języka, czytaniem książek, rozwiązywaniem krzyżówek czy też słuchaniem muzyki. Ćwiczmy uważność na to, co nas otacza, i pielęgnujmy pozytywną postawę.

r e k l a m a

Karolina Kasperek
Zdjęcie: Pixabay
autor Karolina Kasperek

Karolina Kasperek

redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"

Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik chory na COVID i tak nie pójdzie na L4

Jeszcze tylko kilka tygodni i gospodarka zostanie odmrożona – zapewnia premiera Morawiecki. Co ma na myśli? Bo z pewnością nie rolnictwo, bo to od wybuchu pandemii nie zwolniło tempa.

czytaj więcej
Aktualności

Jak COVID-19 wpłynął na rynek zbóż?

Rynek zbóż świetnie poradził sobie z epidemią koronawirusa. Rosła produkcja, eksport oraz ceny na światowych rynkach. Zdaniem ekspertów taka dobra sytuacja ma szanse utrzymać się do końca roku. 

czytaj więcej
Aktualności

Jak COVID-19 wpłynął na rynek drobiu?

Zamknięcie branży HoReCa oraz embargo na eksport drobiu z powodu grypy ptaków. To dwa czynniki, które najbardziej wpłynęły na branżę drobiarską w zeszłym roku. Na to wszystko nałożyły się wysokie cen pasz, które podcięły opłacalność produkcji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)