„Babki z jajami“ z Wyszewa zapraszają na crossfit, malowanie murali i kurkowe pierogi
r e k l a m a
Partnerzy portalu

„Babki z jajami“ z Wyszewa zapraszają na crossfit, malowanie murali i kurkowe pierogi

12.07.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

Kiedy trzeba, mieszają cement. Innym razem relaksują się w SPA. Niewielka grupa młodych mieszkanek Wyszewa stawia na niebanalne przedsięwzięcia, dzięki którym wyróżnia się na tle innych kobiecych organizacji. „Babki z jajem” zapraszają na warsztaty graffiti, malowania murali, zabawę z alpakami czy zajęcia crossfitu.

Ich siłą jest oryginalność. Mówią o sobie: grupa pasjonatek, którym się chce. Podkreślają, że nigdy nie chciały uchodzić za typowe zrzeszenie wiejskich kobiet. Z determinacją kilka razy w tygodniu trenują crossfit. Jeśli gotują, to oryginalnie. Różana beza z lodami czy pierogi podane na jadalnym mchu to tylko niektóre z przysmaków, którymi potrafią zaskoczyć. Propagują zdrowy tryb życia, ochronę środowiska, angażują się w pomoc charytatywną.

r e k l a m a
Tworzymy kreatywną mieszankę pomysłów i temperamentów. Nazwa „Babki z jajem” oddaje tę różnorodność – tłumaczą kobiety.

– Pracujemy, wychowujemy dzieci, prowadzimy biznesy, zmagamy się z dużymi i małymi problemami.

Wyszewska Noc pod Gwiazdami

Kamilla, Gosia, Beata, Karolina, Malwina, Agnieszka, Ania, Asia, Małgorzata, Karolina i Daria – jedenaście pozytywnie nastawionych do życia kobiet. Dziś tworzą nieformalną kobiecą organizację na terenie Wyszewa (gmina Manowo).

W 2018 roku zawiązałyśmy koło gospodyń wiejskich. Po kilku miesiącach działalności podjęłyśmy decyzję o przekształceniu go w nieformalną organizację. Przybrałyśmy nową strukturę, pozwalającą pracować w spokoju i dzielić się z ludźmi tym, co najlepsze – wyjaśniają.

Funkcję przewodniczącej pełnią wszystkie. Decyzje podejmują demokratycznie, potrafią porozumieć się w każdej sytuacji.

Organizujemy niezwykłe spotkania, poznajemy nowych ludzi, dzielimy się pasjami, angażujemy w nietypowe przedsięwzięcia. Na przykład poszukujemy inteligentnych form życia we wszechświecie – mówią ze śmiechem.

Mowa o Wyszewskiej Nocy pod Gwiazdami, którą organizowały. Wraz z zaproszonymi na spotkanie mieszkańcami wioski przez lunetę obserwowały gwiezdne konstelacje. Zdjęcia, niczym z programu Discovery, zamieściły na Facebooku. Szczególny nacisk kładą na dbałość o formę. Aktywność fizyczna to jedna z ich ulubionych form spędzania wolnego czasu. Umawiają się na bieganie, regularnie uprawiają fitness. Jednym z ciekawszych projektów, który do dziś realizują, są zajęcia crossfitu.

Szukamy niespotykanych rozwiązań, więc postanowiłyśmy zarazić mieszkańców Wyszewa tą wymagającą dyscypliną – opowiada Daria Stasiak.

– Zwykle koła gospodyń wiejskich organizują aerobik lub zumbę, więc pomysł na crossfit był rewolucyjny. Na zajęcia przyjeżdżali mieszkańcy z całej gminy, sala pękała w szwach. Panie podkreślają, że głównym założeniem projektu było pokazanie uczestnikom, że warto przezwyciężyć swoje słabości, zaś ciało może więcej, niż podpowiada głowa.

Zaletami zajęć są również stracone kilogramy i metamorfoza ducha – dodają.

Ponieważ sport poprawia nastrój, zorganizowałyśmy zajęcia crossfitu w tzw. Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku, przypadający w trzeci poniedziałek stycznia.

W związku z pandemią panie przeniosły zajęcia na platformę społecznościową. Trzy razy w tygodniu o określonej godzinie włączają kamerki i ćwiczą pod okiem instruktorki.

Zgodnie z ideą propagowania zdrowego trybu życia sięgają po niebanalne, prozdrowotne przepisy. Są mistrzyniami w przygotowywaniu tak oryginalnych przysmaków, jak krem z batatów z curry, zupa toskańska ze szpinakiem, miód z pokrzywy, wegańskie czekoladki.

Podczas Festiwalu Kwiatów Jadalnych w Dobrzycy zaskoczyły smakoszy wykwintną bezą różaną ze smażoną gruszką i lodami własnej produkcji, a także kurkowymi pierogami z kwiatami nasturcji.

Gotowanie to nasza pasja. Preferujemy aromatyczną, lekką kuchnię, ale nie namawiamy do odchudzania – zapewnia Daria Stasiak.

Dziewczyny, akceptujcie swoje ciało bez względu na rozmiar. Bądźcie szczęśliwe!

"Babki z jajem" to nie tylko sport lecz także działalność charytatywna

Działania „Babek z jajem” to nie tylko sport i kulinaria, lecz także troska o przyrodę. Wspólnie z Nadleśnictwem Manowo zorganizowały zbiórkę odpadów z pobliskich lasów. Włączają się do ogólnopolskiej akcji „sprzątaMy las”. Uczą, jak dbać o zwierzęta i wodę. W czasie suszy zachęcały do budowania poidełek dla owadów. Promują polskie rolnictwo.

Idea troski o naszą planetę powinna łączyć ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu czy wieku – mówią.

Równie istotnym aspektem aktywności pań z Wyszewa jest działalność charytatywna. Gospodynie wspierają SOS Wioski Dziecięce, akcje Szlachetnej Paczki, organizację Zdążyć z Miłością. Wspólnie z fundacją Siepomaga pomogły zorganizować imprezę charytatywną, z której dochód przeznaczyły na leczenie jednego z podopiecznych – Frania. Obecnie wspierają zbiórki i licytacje na rzecz innych potrzebujących.

Podnosimy świadomość Polaków w kwestii potrzeb osób z zespołem Downa. 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia zakładamy dwie różne skarpetki, by w ten sposób okazać swoją solidarność z chorymi. Dzięki włączeniu się w akcję wysyłamy sygnał, że akceptujemy odmienność – wyjaśniają.

Nie zapominają o najmłodszych mieszkańcach wsi. Z myślą o nich na spotkanie zaprosiły alpaki. Zorganizowały też warsztaty graffiti oraz wycieczkę do salonu wirtualnej rzeczywistości.

Jestem przekonana, że w naszej ofercie każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego – twierdzi Daria Stasiak.

Warsztaty serowarskie, tworzenia tzw. łapaczy snów, flowerboksów (pudełek z kwiatami), kosmetyków botanicznych, kompozycji herbacianych czy trzymiesięczny kurs fotograficzny to tylko niektóre z naszych propozycji.

Kiedy w ferworze zajęć znajdują czas na zajęcia domowe? Odpowiadają, cytując Katarzynę Nosowską, która twierdzi, że kobieta jest organizmem ultradoskonałym. Potrafi się regenerować, przetrwa wszystko.

Jednocześnie nie zapominamy, że jesteśmy kobietami – zapewniają.

Kiedy trzeba, mieszamy cement w taczce, potrzebny do wykonania nowoczesnych donic. Innym razem rzucamy się w wir relaksu i organizujemy wyjazd do SPA. Harmonia i równowaga to przepis na szczęście.

Dziewczęta wspierają osoby dotknięte zespołem Downa. 21 marca zakładają kolorowe skarpetki symbolizujące solidarność z chorymi.
  • Dziewczęta wspierają osoby dotknięte zespołem Downa. 21 marca zakładają kolorowe skarpetki symbolizujące solidarność z chorymi. 

Małgorzata Janus
Zdjęcie: Archiwum

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Portrety bohaterów dawnej wsi uwiecznione na muralach Arkadiusza Andrejkowa

Stara drewniana stodoła gdzieś w Polsce. Z błękitniejących od starości desek spoglądają twarze dzieci przytulanych przez dorosłych. Wszyscy pozują do zdjęcia. Wyglądają trochę, jakby pomylili epoki. Na kolejnej stodole – człowiek w pocie czoła piłujący belkę. Gdzie indziej – murowana ściana budynku gospodarczego. Patrzy z niej niedźwiedź, z innej – wilk.

czytaj więcej

Zosie Samosie – Koło Gospodyń Miejskich zainspirowane działalnością KGW

Wzorem mieszkanek wsi zrzeszyły się w kole gospodyń. Miejskich, nie zaś wiejskich. Nazwa „Zosie Samosie” nawiązuje do samodzielności członkiń stowarzyszenia. Czego jedna „Zosia” nie umie, tego ją druga „Zosia” nauczy.

czytaj więcej

OSP Mchówek liczy już 75 lat, ale w 2019 "zaczynali wszystko od zera"

W 1948 r. we wsi Mchówek w powiecie włocławskim, gmina Izbica Kujawska, została powołana do życia ochotnicza straż pożarna. W skład zarządu tworzonej wówczas jednostki weszli prezes Tadeusz Ruciński, naczelnik Szczepan Nawrocki oraz zastępca naczelnika Józef Zieliński.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)