Jak zwiększyć zawartość kazeiny w mleku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak zwiększyć zawartość kazeiny w mleku?

03.09.2019

Ostatnie lata to prawdziwy boom na kazeinę. Widać to w większym zainteresowaniu hodowców buhajami, które przekazują na potomstwo pożądany wariant (allel) genu kazeiny. A zainteresowanie jest wynikiem nowych wymogów ze strony przetwórstwa mleka – na pierwszy plan wysuwa się kazeina, która jest głównym (80%) składnikiem białek mleka. Pionierem w premiowaniu dostawców za wyższą zawartość kazeiny w mleku jest mleczarnia Spomlek, która od 3 lat płaci nie tyle za białko, co za kazeinę.

Receptą na kazeinowy sukces jest połączenie genotypu i środowiska w stosunku mniej więcej pół na pół. Dbając o dobrostan (temperatura w oborze!) i żywiąc prawidłowo krowy, zwiększamy procentową zawartość białka ogólnego w mleku i – automatycznie – zawartość kazeiny.

Druga część sukcesu to dobór odpowiedniego buhaja, tzn. takiego, który w genotypie ma pożądany wariant genu CASK kodujący jedno z białek mleka – kappa-kazeinę. Mamy trzy warianty CASK: AA, AB i BB. Najbardziej pożądany jest genotyp BB (mamy wtedy gwarancję, że buhaj przekaże swojemu całemu potomstwu zawsze allel B), choć i z genotypu AB jest zysk.

Jak zawartość kazeiny wpływa na jakość mleka?

Mleko od krów o genotypie CASK BB i AB charakteryzuje się: krótszym czasem koagulacji, większą zwięzłością powstałego skrzepu oraz – co najważniejsze – wyższą o 5–8% wydajnością w produkcji świeżego i dojrzałego sera.

Mówiąc wprost – z mleka krów o genotypie BB i AB uzyskamy więcej sera, co w przypadku zakładów nastawionych wyłącznie na jego produkcję, przekłada się bardzo realnie na większy zysk.

Zdjęcie: Archiwum TPR

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pinkeye u jałówek - bagatelizowana choroba, która odbije się na ich produkcyjności

Pinkeye (różowe oko), czyli zakaźne zakaźne zapalenie rogówki i spojówki u jałówek mlecznych może zmniejszyć zyski od 100 do 200 zł na przypadek (Farm Journal).

czytaj więcej

Ile tłuszczu powinny zawierać preparaty mlekozastępcze dla cieląt?

Odchów cieląt i ich prawidłowe żywienie to wyzwanie dla każdego hodowcy. Dlaczego preparaty mlekozastępcze mają prawie o połowę mniej tłuszczu niż mleko? Czy żywienie w pierwszym okresie życia cieląt wpływa na późniejsze pobranie paszy? Na te pytania starali się odpowiedzieć badacze podczas międzynarodowego kongresu American Dairy Science Association. Do jakich wniosków doszli?

czytaj więcej

Pierwsza w Polsce instalacja pasteryzująca ściółkę

Już około 130 gospodarstw rolnych w Polsce separuje gnojowicę. Połowa z nich wykorzystuje ją jako materiał legowiskowy dla krów pozyskując z niej tzw. zieloną ściółkę. W jednym z nich wyodrębnioną z gnojowicy frakcję stałą poddaje się jeszcze pasteryzacji uzyskując jałowy, praktycznie pozbawiony bakterii i patogenów materiał. Mowa o gospodarstwie Fortune w Cieszymowie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)