Ile tłuszczu powinny zawierać preparaty mlekozastępcze dla cieląt?
Odchów cieląt i ich prawidłowe żywienie to wyzwanie dla każdego hodowcy. Dlaczego preparaty mlekozastępcze mają prawie o połowę mniej tłuszczu niż mleko? Czy żywienie w pierwszym okresie życia cieląt wpływa na późniejsze pobranie paszy? Na te pytania starali się odpowiedzieć badacze podczas międzynarodowego kongresu American Dairy Science Association. Do jakich wniosków doszli?
1. Wystarczy 17% tłuszczu w preparacie
Mleko krowie zawiera więcej tłuszczu niż preparaty mlekozastępcze. Dlaczego zatem nie powinno się spajać cieląt preparatem zawierającym 32% tłuszczu?
W badaniu karmiono cielęta dwoma rodzajami preparatów, z zawartością 17% albo 32% tłuszczu (18% białka). Preparat mlekozastępczy z większą zawartością tłuszczu spowodował spadek dziennych przyrostów o 130g.
2. Nie ma różnicy czym karmimy
30 cieliczkom - podzielonym na 3 grupy - podawano od drugiego dnia życia tradycyjny starter żywieniowy, siano i mix obydwu (starter plus siano). Od 57 dnia wszystkie cieliczki zostały przestawione na żywienie starterem i sianem.
Wynik był następujący: wczesny rodzaj zadawanej paszy nie wpływał na jej pobranie, przyrost dzienny czy stężenie glukozy we krwi podczas okresu odpajania. U różnie karmionych cieląt, nie stwierdzono również silnych różnic w późniejszym wybieraniu TMR-u.
Gregor Veauthier
Zdjęcie: Beata Dąbrowska
Najważniejsze tematy