Ile tłuszczu powinny zawierać preparaty mlekozastępcze dla cieląt?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ile tłuszczu powinny zawierać preparaty mlekozastępcze dla cieląt?

03.09.2019

Odchów cieląt i ich prawidłowe żywienie to wyzwanie dla każdego hodowcy. Dlaczego preparaty mlekozastępcze mają prawie o połowę mniej tłuszczu niż mleko? Czy żywienie w pierwszym okresie życia cieląt wpływa na późniejsze pobranie paszy? Na te pytania starali się odpowiedzieć badacze podczas międzynarodowego kongresu American Dairy Science Association. Do jakich wniosków doszli?

1. Wystarczy 17% tłuszczu w preparacie

Mleko krowie zawiera więcej tłuszczu niż preparaty mlekozastępcze. Dlaczego zatem nie powinno się spajać cieląt preparatem zawierającym 32% tłuszczu?

W badaniu karmiono cielęta dwoma rodzajami preparatów, z zawartością 17% albo 32% tłuszczu (18% białka). Preparat mlekozastępczy z większą zawartością tłuszczu spowodował spadek dziennych przyrostów o 130g. 


2. Nie ma różnicy czym karmimy

30 cieliczkom  - podzielonym na 3 grupy - podawano od drugiego dnia życia tradycyjny starter żywieniowy, siano i mix obydwu (starter plus siano). Od 57 dnia wszystkie cieliczki zostały przestawione na żywienie starterem i sianem.

Wynik był następujący: wczesny rodzaj zadawanej paszy nie wpływał na jej pobranie, przyrost dzienny czy stężenie glukozy we krwi podczas okresu odpajania. U różnie karmionych cieląt, nie stwierdzono również silnych różnic w późniejszym wybieraniu TMR-u.

Gregor Veauthier

Zdjęcie: Beata Dąbrowska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak szybko ocenić stan zdrowia cielaków?

Przede wszystkim należy zacząć od zmierzenia temperatury ciała w odbycie. Jeżeli wynosi ona 37,7 – 38,3 °C oznacza to dobry wynik. Naturalna i fizjologiczna jest wyższa temperatura w godzinę po urodzeniu, która wynosi 38,8°C. Prawidłowa liczba oddechów powinna wynosić 50–60/ minutę, a tętno 115–140 na minutę. Im mniejsze jest cielę, tym tętno większe, jednak wraz z wiekiem tętno maleje.

czytaj więcej

Jak zwiększyć zawartość kazeiny w mleku?

Ostatnie lata to prawdziwy boom na kazeinę. Widać to w większym zainteresowaniu hodowców buhajami, które przekazują na potomstwo pożądany wariant (allel) genu kazeiny. A zainteresowanie jest wynikiem nowych wymogów ze strony przetwórstwa mleka – na pierwszy plan wysuwa się kazeina, która jest głównym (80%) składnikiem białek mleka. Pionierem w premiowaniu dostawców za wyższą zawartość kazeiny w mleku jest mleczarnia Spomlek, która od 3 lat płaci nie tyle za białko, co za kazeinę.

czytaj więcej

Średnia wydajność? 14 tys. kg mleka!

Holenderskie czasopismo „Veeteelt” opublikowało tabelę z wynikami najlepszych stad mlecznych w Holandii, wg wskaźnika ejr (tzw. wskaźnik rocznej sprawności ekonomicznej, uwzględniający produkcję i długość okresu międzywycieleniowego), osobno po 5 najlepszych stad z każdej z dwunastu prowincji holenderskich.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)