Uprawa łubinu żółtego - jak pozyskać azot bez nawożenia?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uprawa łubinu żółtego - jak pozyskać azot bez nawożenia?

13.01.2023autor: Marek Kalinowski

W jednym z wcześniejszych artykułów przedstawiamy Listę Odmian Zalecanych łubinu żółtego. To jedna z wielu roślin bobowatych, których cechą szczególną jest symbioza z bakteriami wiążącymi azot z powietrza. Oczywiście pod warunkiem, że tą symbiozę zaszczepimy.

Warto to podkreślać, bo od ponad roku azot nawozowy drożał i nie ma raczej szans na tańsze nawożenie. Warto podkreślić, że cała pula azotu związanego przez bakterie po zaspokojeniu apetytu rośliny bobowatej, będzie wykorzystana przez rośliny następcze. W przypadku azotu z nawozów mineralnych jest on wykorzystywany w nieco ponad 50%. A zatem, 100 kg azotu z symbiozy równa się ok. 200 kg azotu mineralnego.

r e k l a m a

Straty azotu w glebie. Co jest tego wynikiem?

Straty azotu z nawozów wynikają z wielu czynników, w tym z procesu denitryfikacji, ulatniania amoniaku lub wymycia. Ponieważ nawozy mineralne są bardzo drogie, to obok znanej każdemu rolnikowi symbiozie bakterii z bobowatymi chcę przypomnieć przed nowym sezonem o innych źródłach azotu nienawozowego. Dużym źródłem azotu dla roślin jest sama gleba, a konkretnie pochodzi on z rozkładu materii organicznej i próchnicy. Nie są to zasoby nieograniczone i przy złym gospodarowaniu są bezpowrotnie tracone.

Z jakich ilości azotu z mineralizacji mogą skorzystać rośliny. Są przyjęte pewne ogólne normatywy zawarte m.in. w tzw. "Programie działań:". Zależnie od żyzności gleb, jej temperatury i wilgotności wiosną mineralizuje się ok. 40 kg azotu z gleb lżejszych do 60 kg azotu na hektar z gleb cięższych. W optymalnych warunkach przebiegu procesu mineralizacji (ciepła jesień i łagodna zima) i po dobrym przedplonie, roślina następcza może skorzystać nawet ze 100 kg azotu pochodzącego z mineralizacji materii organicznej. Dokładną ilość azotu z mineralizacji pozwalającą precyzyjnie zaplanować nawożenie mineralne można zbadać. Więcej o kosztach i zasadach badania azotu N-mineralnego napiszemy za tydzień.

Jak funkcjonują bakterie symbiotyczne?

Bakterie symbiotyczne kooperujące z roślinami bobowatymi nie są jedynymi wiążącymi wolny azot atmosferyczny. Rośliny bobowate żyją w symbiozie generalnie z dwoma rodzajami bakterii: z bakteriami brodawkowymi z rodzaju Rhizobium lub Bradyrhizobium. Każda roślina może współżyć tylko z określonymi bakteriami. Przykładowo łubin współżyje z Bradyrhizobium sp., soja z Bradyrhizobium japonicum, groch, bób i soczewica z Rhizobium leguminosarum bv. viceae, a koniczyna z Rhizobium leguminosarum bv. trifolii. Dzięki szczepieniu bakteriami już od fazy 2 – 3 liści strączkowe korzystać będą z darmowego azotu, a największa intensywność wiązania azotu przypada na początek kwitnienia roślin bobowatych.

Ilość azotu związanego tą drogą zależy od gatunku rośliny. Przeważnie wieloletnie rośliny motylkowe nagromadzają dużo więcej azotu związanego biologicznie niż jednoroczne strączkowe. Np. koniczyna uprawiana w mieszance z trawami, zależnie od poziomu nawożenia mineralnego, wiąże od 208 do 261 kg N/ha na 4-letnie zmianowanie.

Bakterie glebowe a wiązanie azotu

Bakterie glebowe też wiążą azot, a te właściwości ma wolnożyjący Azotobacter i Clostridium. Ich potencjał jest duży, a wynika to z faktu, że przecież powietrze atmosferyczne zawiera ponad 78% azotu. To olbrzymie ilości azotu, ale azotu dostępnego dla roślin dopiero w formie cząsteczkowej. Każdy rolnik wie o potencjale wiązania tego azotu przez opisane wcześniej bakterie brodawkowe, mniej przez bakterie wolnożyjące. Azotobacter obecny w każdej glebie nie jest zbyt wydajny, ale wyizolowany efektywny szczep Azotobacter vineladii już tak. Ta bakteria jest wykorzystywana i dostępna w produkcie o nazwie Rhizosum N..

Jest jeszcze jeden komercyjny produkt BlueN zawierający dosyć niedawno wyizolowaną z mikoryzy bakterię Metylobacterium symbioticum. Też wiąże azot, ale jego dystrybucja do rośliny jest inna. Te bakterie wnikają przez aparaty szparkowe do tkanek liści, wiążą i przekazują roślinom azot w formie amonowej w ilości zastępującej ok. 100 kg saletry amonowej.

fot. archiwum TPR

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 1-2/2023 na str. 33. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Test N-min pomoże ustalić odpowiednią dawkę azotu na oziminy na wiosnę

Azot jest kluczowym składnikiem dla wzrostu roślin. Rośliny pobierają przede wszystkim azot nieorganiczny i tylko w ekstremalnych warunkach mogą wchłonąć niewielką część niskocząsteczkowego azotu organicznego.

czytaj więcej

Rolnicy domagają się dłuższego czasu na przyoranie obornika

Grzegorz Leszczyński, Prezes PIROL, w imieniu samorządu rolniczego woj. podlaskiego, przyłącza się do apelu Rady Powiatowej PIR w Augustowie z ws. wydłużenia możliwości przeorania w ciągu 24 godzin w zakresie ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzania składnikami odżywczymi

czytaj więcej

Rolnicy czekają na bardziej elastyczne terminy stosowania azotu

Jest nowy projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu", ale decyzji brak.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)