Rolnicy domagają się dłuższego czasu na przyoranie obornika
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy domagają się dłuższego czasu na przyoranie obornika

06.02.2023autor: Natalia Marciniak-Musiał

Grzegorz Leszczyński, Prezes PIROL, w imieniu samorządu rolniczego woj. podlaskiego, przyłącza się do apelu Rady Powiatowej PIR w Augustowie z ws. wydłużenia możliwości przeorania w ciągu 24 godzin w zakresie ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzania składnikami odżywczymi

Chodzi o możliwość wymieszania obornika na gruntach rolnych w ciągu 24 godzin od aplikacji, a nie tak jak to jest w przepisach – 12 godzin. Jakie są argumenty PIROL?

Ważna jest organizacja pracy w gospodarstwie

Mimo, że przeoranie obornika w ciągu 12 godzin od aplikacji to najlepsze rozwiązanie, które pozwala na zredukowanie ilości amoniaku uwolnionego do atmosfery. W rzeczywistości nie jest to takie proste do wykonania w tak krótkim czasie.

Na Podlasiu występuje znaczne rozdrobienie działek rolnych, które bywają znacznie oddalone od gospodarstwa. Ponadto w strukturze województwa dominują małe i średnie gospodarstwa rolne, których obsługą zajmuje się zazwyczaj jedna osoba. Należy dodając do tego wykonywanie codziennych obowiązków w gospodarstwie, np. obrządków i karmienie zwierząt.

Ponadto, aby móc przeorać zaaplikowany obornik, należy dysponować odpowiednimi maszynami, a na dowód wykonania zadania w przeznaczonej do tego aplikacji należy wstawić zdjęcie z oznaczoną lokalizacją. Technologia ta wymaga nowoczesnego telefonu komórkowego z dostępem do Internetu. Nie każdy rolnik, zwłaszcza ze starszego pokolenia, potrafi się takim narzędziem posługiwać.

Nie każdy powód spóźnienia przeorania obornika przez rolnika jest od niego zależny

Co więcej, jak czytamy we wniosku Podlaskiej Izby Rolniczej, rolnicy nie są w stanie przewidzieć wszystkich czynników, które mogą utrudnić wykonanie zadania. Chodzi o sytuacje niezależne, np. nagła awaria maszyny, której nie da się przewidzieć.

oprac. Natalia Marciniak-Musiał
fot. arch.

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik musi zrobić zdjęcie obornika lub gnojowicy i przesłać do ARiMR. Jak to zrobić? Kogo dotyczy obowiązek?

Od tego roku by otrzymać dopłaty w ramach ekoschematów rolnik będzie musiał zrobić zdjęcia przyorywania obornika lub aplikacji gnojowicy i wysłać je do ARiMR. Jak to zrobić? Kogo dotyczy ten obowiązek?

czytaj więcej

Uprawa łubinu żółtego - jak pozyskać azot bez nawożenia?

W jednym z wcześniejszych artykułów przedstawiamy Listę Odmian Zalecanych łubinu żółtego. To jedna z wielu roślin bobowatych, których cechą szczególną jest symbioza z bakteriami wiążącymi azot z powietrza. Oczywiście pod warunkiem, że tą symbiozę zaszczepimy.

czytaj więcej

Nawożenie ozimin na wiosnę. Czy warto dać RSM z siarką?

Rodzina państwa Korpyszów prowadzi gospodarstwo w Kudrach w pow. parczewskim od pokoleń. Produkcja jest zróżnicowana. Są tu utrzymywane zarówno krowy mleczne, jak i opasy. Uprawy zapewniają surowiec do przygotowania sianokiszonki i kiszonki z kukurydzy dla bydła. Gospodarstwo jest pod tym względem samowystarczalne, a nadwyżki zborów trafiają na sprzedaż.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)