Rolnicy czekają na bardziej elastyczne terminy stosowania azotu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy czekają na bardziej elastyczne terminy stosowania azotu

23.01.2023autor: Marek Kalinowski

Jest nowy projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu", ale decyzji brak.

Rolnicy wciąż oczekują decyzji na zmianę terminu w stosowaniu startowego azotu

Zgodnie z informacjami ten projekt o nr. RC12 po konsultacjach wprowadzający bardziej elastyczne niż dotychczas podejście do terminu stosowania startowego nawożenia wiosną, miał być przyjęty pod koniec ub.r. Niestety luty tuż-tuż, a decyzji brak. Ponieważ rolnicy z niecierpliwością czekają na decyzję, 12 stycznia br. Stanisław Kacperczyk w imieniu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych wysłał w tej sprawie pytanie do Andrzeja Adamczyka, Ministra Infrastruktury. W liście czytamy m.in., że:

"Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych od dłuższego czasu zabiega o uelastycznienie terminów stosowania nawozów azotowych w rolnictwie. Jak wiadomo w ub. roku dokonano przeglądu i zaproponowano aktualizację przepisów programu azotanowego, co znalazło odzwierciedlenie w propozycji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia nowego "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu".

Jak wynika z informacji upublicznionych na stronie www.legislacja.rcl.gov.pl, projekt ww. rozporządzenia został przyjęty do rozpatrzenia 3 listopada 2022 r. i wciąż jest w konsultacjach. Ostatnia zmiana została wprowadzona 5 stycznia 2023 r. przez Departament Komitetu do Spraw Europejskich.

r e k l a m a

Jak długo jeszcze będzie trwało rozpatrywanie tego rozporządzenia?

Panie Ministrze, PZPRZ zwraca się z pytaniem – jak długo jeszcze będzie trwało rozpatrywanie tego rozporządzenia? Kiedy rolnicy doczekają się możliwości, zgodnego z prawem wcześniejszego zastosowania pierwszych, wiosennych dawek azotu jeśli tylko warunki pogodowe będą na to pozwalać? Czy w tym roku nadal będą musieli czekać z tym zabiegiem na 1 marca?

PZPRZ obawia się, że prace nad ww. rozporządzeniem trwają zbyt długo, i kolejny sezon rolnicy będą mieli związane ręce – jeśli chodzi o decyzję kiedy zastosować azot – z uwagi na wciąż jeszcze obowiązujące przepisy. Podkreślmy raz jeszcze – przepisy nieprzystające do zasad prawidłowej agrotechniki. Tegoroczne warunki pogodowe są w większej części naszego kraju takie, że w zasadzie już w styczniu być może warto byłoby podać roślinom uprawnym azot.

Związek zwraca się o pilną odpowiedź – kiedy ww. rozporządzenie wejdzie w życie i czy rolnicy będą mieli szansę skorzystać z tych zmienionych przepisów już wiosną 2023 r."

Aktualizacja programu nawożenia ma wejść w życie jak najszybciej

Odpowiedź trafiła do Stanisława Kacperczyka błyskawicznie, z datą 13 stycznia br. W dokumencie podpisanym elektronicznie przez Małgorzatę Bogucką-Szymalską, zastępcę dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowe czytamy:

"Szanowny Panie Prezesie, mając na uwadze zbliżający się okres wiosennych prac polowych, Ministerstwo Infrastruktury dokłada wszelkich starań, aby zaktualizowany "Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" wszedł w życie jak najszybciej. Aktualizacja Programu działań zakłada, że rolnicy będą mogli rozpocząć nawożenie już od 1 lutego, o ile warunki pogodowe będą sprzyjające. Wcześniejsze stosowanie nawozów będzie możliwe, jeżeli nastąpi przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C (w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych) lub przez próg 5°C (w przypadku pozostałych roślin). Informacja o datach przejścia temperatury przez próg 3°C i 5°C w każdym powiecie w Polsce będzie opracowywana i publikowana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB. "Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" jest przyjmowany w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Niezależnie od tempa aktualizacji strony www.legislacja.rcl.gov.pl zapewniam, że prace legislacyjne w tym zakresie traktowane są z najwyższym priorytetem i są już na ukończeniu".

fot. archiwum TPR

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 5/2023 na str. 31. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Test N-min pomoże ustalić odpowiednią dawkę azotu na oziminy na wiosnę

Azot jest kluczowym składnikiem dla wzrostu roślin. Rośliny pobierają przede wszystkim azot nieorganiczny i tylko w ekstremalnych warunkach mogą wchłonąć niewielką część niskocząsteczkowego azotu organicznego.

czytaj więcej

Niemal 3200 zł/ha dotacji za zakładanie systemów rolno-leśnych. Jakie warunki?

Od tego roku w ramach Wspólnej Polityki Rolnej dofinansowywane będzie zakładanie i utrzymywanie systemów rolno-leśnych. Program wsparcia stanowi część Planu Strategicznego na lata 2023-2027. Jakie warunki oferuje rolnikom?

czytaj więcej

Uprawa łubinu żółtego - jak pozyskać azot bez nawożenia?

W jednym z wcześniejszych artykułów przedstawiamy Listę Odmian Zalecanych łubinu żółtego. To jedna z wielu roślin bobowatych, których cechą szczególną jest symbioza z bakteriami wiążącymi azot z powietrza. Oczywiście pod warunkiem, że tą symbiozę zaszczepimy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)