Silna presja rdzy zbóż i jej nowych patotypów. Na co zwracać uwagę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Silna presja rdzy zbóż i jej nowych patotypów. Na co zwracać uwagę?

31.03.2023autor: Marek Kalinowski

W Polsce to 2014 r. przebiegał w zbożach pod dyktando silnej niespotykanej wcześniej presji rdzy żółtej zbóż i traw, porażając nawet odmiany pszenżyta i pszenicy uważane za odporne na sprawcę choroby.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie objawy są charakterystyczne dla rozwoju rdzy żółtej ?
  • Jakie są nowe patotypy rdzy żółtej ?
  • Jakie warunki sprzyjają rozwojowi rdzy żółtej ?

Od tego czasu sprawca choroby zależnie od przebiegu zimy wyrządza straty w zasiewach pszenicy i pszenżyta. Powodem epidemicznego ataku tej rdzy był nowy patotyp Warrior, zwany himalajskim wojownikiem.

r e k l a m a

Jakie mamy nowe patotypy rdzy żółtej?

Niestety, od tamtego czasu sprawca rdzy żółtej mutuje. Obok patotypu Warrior jest także Kranich, Triticale aggressive, Warrior(-).Sprawcami rdzy żółtej w pszenicy są Warrior i Kranich. W pszenżycie te wymienione i Triticale aggressive. To nie wszystkie istniejące patotypy, które bada i monitoruje m.in. IHAR w Radzikowie, ale o największym znaczeniu.

Sprawca zmutował, ale nadal spośród trzech gatunków rdzy porażających pszenice, rdza żółta charakteryzuje się największymi wymaganiami odnośnie wilgotności i największą wrażliwością na wahania temperatury, zwłaszcza w czasie długiego okresu inkubacji.

Kiedyś choroba pojawiała się sporadycznie, chociaż wg informacji naukowych już w 1967 roku wystąpiła w Polsce w epidemicznym nasileniu, na pszenicach ozimych i jarych powodując znaczne straty w plonach. Spokój był właśnie do roku 2014, ale o tym za chwilę. Niestety, ostatnie lata sprzyjały sprawcom rdzy żółtej i ten rok będzie podobny.

Himalajski wojownik, czyli pierwszy nowy patotyp rdzy żółtej jest powodem aktualnych problemów w Europie i w Polsce. Trzeba przypomnieć, że na zachodzie Europy rdza żółta stanowiła poważny problem także przed 2014 r. W Polsce właśnie w 2014 r. wystąpiła w olbrzymim nasileniu, kiedy to wiele odmian pszenżyta było porażonych w 100%. Sprawca nie oszczędzał wtedy nawet odmian uznawanych za odporne. W Europie obserwuje się dużą dynamikę zmiany i rozwoju ras rdzy żółtej.

Charakterystyczne pasiaste ułożenie żółtych urediniów rdzy żółtej

  • Charakterystyczne pasiaste ułożenie żółtych urediniów rdzy żółtej

Jakie są optymalne warunki dla rozwoju rdzy żółtej?

Z obserwacji sprawcy wynika, że wielkość porażenia rdzą żółtą zależy w dużym stopniu od temperatur zimą. Przy średniej temperaturze w styczniu i lutym na poziomie 0°C i powyżej, można spodziewać się dużego zagrożenia rdzą żółtą. Wszystko wskazuje na to, że presja będzie w tym roku duża. Grzyb do rozwoju wymaga sporej wilgotności i umiarkowanie niskiej temperatury w kwietniu oraz maju.

Z badań przed pojawieniem się najnowszych patotypów wynikało, że proces chorobowy rdzy żółtej zostaje zatrzymany, gdy temperatura przez dłuższy czas utrzymuje się powyżej 21°C lub poniżej 0°C. Niestety, już patotyp Warrior wymknął się z tego schematu. Rozwija się także w temperaturach znacznie powyżej 21°C.

W temperaturach optymalnych dla rozwoju rdzy kiełkujące zarodniki dokonują penetracji liści, ale sprawca poraża całą roślinę, także kłosy, plewki i ziarno. Silne porażenie może powodować straty w plonie sięgające nawet 50–70%. Warto dodać, że rdza żółta występuje w zbożach zwykle w sposób gniazdowy. To możemy zauważyć dopiero po wykłoszeniu zbóż widząc w łanie pożółkłe place.

Jakie są objawy rdzy żółtej?

Objawy choroby mogą pojawić się na wszystkich nadziemnych częściach rośliny tj. na liściach, pochwach liściowych, źdźbłach, kłosach, a czasem i na rozwijających się ziarniakach.

Na liściach obserwuje się wydłużone chlorotyczne pasy ograniczone nerwami, a na nich w rzędach ułożone uredinia sprawcy choroby. Na liściach odmian mało podatnych objawom często nie towarzyszą uredinia lub pojawiają się z opóźnieniem. W takiej sytuacji na liściach obserwujemy jedynie chlorotyczne i nekrotyczne smugi, które mylone mogą być z objawami septoriozy paskowanej liści.

Na kłosach wystąpienie choroby można zdiagnozować odchylając plewkę. Po jej wewnętrznej stronie widoczny jest pył żółtych urediniów.

Według zaleceń zawartych w „Metodyce integrowanej ochrony pszenicy ozimej i jarej” progiem szkodliwości rdzy żółtej zbóż i traw w fazie krzewienia pszenicy jest 30% roślin z pierwszymi objawami; w fazie strzelania w źdźbło 10% porażonej powierzchni liścia podflagowego; w fazie kłoszenia – pierwsze objawy porażenia na liściu podflagowym lub flagowym.

Silnie porażone rdzą żółtą liście obumierają i zasychają, a wtedy w skupiskach pojawiają się brunatnoczarne, koralikowate telia. Ich zadaniem jest przetrwanie zimy

  • Silnie porażone rdzą żółtą liście obumierają i zasychają, a wtedy w skupiskach pojawiają się brunatnoczarne, koralikowate telia. Ich zadaniem jest przetrwanie zimy
fot. Marek Kalinowski


Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 12/2023 na str. 30. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jęczmień rośliną ochronną dla przemiennych użytków zielonych

Przemienne użytki zielone są produktywne przez 3–4 lata. Przy takim modelu użytkowania, co jakiś czas zachodzi potrzeba przenoszenia użytku zielonego na nowe stanowisko.

czytaj więcej

Jakościowym pszenicom zagraża septorioza paskowana. Kiedy reagować i na co zwracać uwagę?

Septorioza plew pszenicy najbardziej zagraża uprawom pszenicy ozimej. Czynnikami zwiększającymi ryzyko porażenia jest zainfekowane ziarno siewne, resztki pożniwne po zbożach, uprawa odmian krótkosłomych i deszczowa pogoda wczesnym latem. Choroba prowadzić może do znacznych strat w plonie ziarna, a przede wszystkim pogorszenia jego jakości.

czytaj więcej

Jak przeprowadzić test na septoriozę w pszenicy?

Dość dokładnie opisany jest w literaturze test kopertowy umożliwiający wcześniejsze stwierdzenie w łanie pszenicy obecności i potencjału porażenia kłosów przez fuzariozę kłosów. To daje nam informację o zagrożeniu z wyprzedzeniem, a przecież w skutecznej ochronie liczą się nawet godziny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)