Jęczmień rośliną ochronną dla przemiennych użytków zielonych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jęczmień rośliną ochronną dla przemiennych użytków zielonych

03.04.2023autor: Marek Kalinowski

Przemienne użytki zielone są produktywne przez 3–4 lata. Przy takim modelu użytkowania, co jakiś czas zachodzi potrzeba przenoszenia użytku zielonego na nowe stanowisko.

Można oczywiście przeprowadzić renowację przez podsiew, ale też w tej sytuacji przemienne użytki po pięciu latach staną się trwałymi użytkami zielonymi, a to pociąga za sobą sporo konsekwencji.

r e k l a m a

Można założyć użytek późnym latem

Jest wiele sposobów na założenie nowego przemiennego użytku zielonego. Można to zrobić po likwidowanym użytku, ale lepiej na nowym stanowisku. Można założyć użytek późnym latem, wczesną jesienią lub wiosną. Dziś tylko kilka ważnych zasad ich zakładania wiosną, a jeżeli wiosną, to najczęściej siew w roślinę ochronną. Najlepszy jest oczywiście jęczmień jary zbierany wcześniej na kiszonkę (GPS). Mogą to być alternatywnie owies zbierany na zielonkę lub krótkosłome odmiany pszenicy jarej.

Zakładam oczywiście, że ta operacja założenia przemiennego użytku zielonego była zaplanowana i jest dobrze przygotowana, bo z plonów będziemy korzystać przez 3–4 lata. Stanowisko powinno mieć uregulowane pH i wykonane jesienią nawożenie potasem i fosforem. To podstawowa baza potencjału plonotwórczego przyszłego użytku.

Na jakie odmiany postawić?

Bardzo istotną cechą rośliny ochronnej jest dobre pełnienie tej podstawowej funkcji, czyli podpory dla traw i motylkowatych. Za najlepszą roślinę ochronną dla koniczyny czerwonej, lucerny, traw i mieszanek traw z motylkowymi uznaje się jęczmień jary.

Zaleca się wybieranie na roślinę ochronną odmian (jęczmienia, owsa i pszenicy) niskich (krótkosłomych), o sztywnych źdźbłach (mniej podatne na wyleganie) i możliwie najwcześniej schodzących z pola. Roślina ochronna powinna cechować się możliwie najmniejszą konkurencyjnością w stosunku do traw i motylkowatych. Aby roślina ochronna spełniała zadanie, nie może zbytnio konkurować z wsiewanymi w nią roślinami. Dlatego norma wysiewu dla zbóż, jako roślin ochronnych, powinna stanowić co najwyżej 60% normalnej normy siewu czystego.

Wysiew do 2/3 normy

Zboża, jako rośliny ochronne powinniśmy wysiewać w ilości ok. 60 kg/ha (jęczmień jary), 50–70 kg/ha (owies siewny) i 100–120 kg/ha (pszenica jara). Przy siewie jęczmienia jarego w plonie głównym zaleca się obsadę do 300 ziaren na metr kwadratowy. Norma wysiewu jęczmienia jarego, jako rośliny ochronnej powinna być mniejsza o co najmniej 30%. Przyjmuje się, że zagęszczeniem optymalnym jest do 200 ziaren/m2 (to ok. 2/3 w porównaniu do siewu w plonie głównym).

Obniżona norma ma chronić wsiewki i w jak najmniejszym stopniu z nimi konkurować. Roślina ochronna ma też cechować się jak najszybszym zejściem z pola i w tej kategorii jęczmień jest najlepszy.

Jak nawozić uprawy jęczmienia?

Zboża powinniśmy wysiewać po wykonaniu nawożenia przedsiewnego, w płytko doprawioną glebę na głębokość ok. 3 cm (4 cm na glebach lżejszych) w rozstawie jak dla siewu czystego. Nawożenie powinno być wykonane w oparciu o zasobność gleby. Dlatego zalecenia nawozowe mają dużą rozpiętość, a konkretnie zaleca się zastosowanie od 60 do 120 kg P2O5/ha i od 80 do 150 kg K2O/ha. Nawożenie azotem jest uzależnione od tego, czy wsiewamy motylkowate, trawy, czy mieszanki tych gatunków i wynosi od 40 do maksymalnie 80 kg N/ha.

Mieszanki traw z motylkowymi, trawy lub motylkowe wsiewamy po siewie zbóż na głębokość 1 cm (1,5 cm na glebach lżejszych). Siew mieszanki, o ile to możliwe, powinien być wykonany w poprzek do kierunku wysiewu rośliny ochronnej, a następnie lekko zwałowany, co zapewnia dociśnięcie nasion do gleby i ułatwia podsiąkanie wody. Jakie gatunki traw i motylkowych wybierać i w jakich ilościach siać. Te rady przedstawimy w następnych wydaniach TPR.

fot. archiuwm TPR

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 12/2023 na str. 33. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Użytki zielone a odchwaszczanie. Kiedy i na jakich zasadach są one dopuszczalne?

Chwasty są jedną z głównych przyczyn degradacji i skrócenia okresu użytkowania porostu. Dlatego warto zapobiegać kompensacji chwastów stanowiących w zebranej paszy balast i w pierwszej kolejności robić to metodami agrotechnicznymi.

czytaj więcej

Rynchosporioza potrafi znacznie ograniczyć plon jęczmienia. Jak z nią walczyć?

W pszenicy rynchosporioza nie ma znaczenia. Największemu porażeniu rynchosporiozą zbóż, której sprawcą jest grzyb Rhynchosporium secalis ulega jęczmień ozimy, potem jęczmień jary, żyto i pszenżyto. Choroba występuje głównie w warunkach chłodnej i wilgotnej pogody.

czytaj więcej

Silna presja rdzy zbóż i jej nowych patotypów. Na co zwracać uwagę?

W Polsce to 2014 r. przebiegał w zbożach pod dyktando silnej niespotykanej wcześniej presji rdzy żółtej zbóż i traw, porażając nawet odmiany pszenżyta i pszenicy uważane za odporne na sprawcę choroby.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)