Jak przeprowadzić test na septoriozę w pszenicy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak przeprowadzić test na septoriozę w pszenicy?

28.03.2023autor: Marek Kalinowski

Dość dokładnie opisany jest w literaturze test kopertowy umożliwiający wcześniejsze stwierdzenie w łanie pszenicy obecności i potencjału porażenia kłosów przez fuzariozę kłosów. To daje nam informację o zagrożeniu z wyprzedzeniem, a przecież w skutecznej ochronie liczą się nawet godziny.

Skontroluj stan zbóż za pomocą testu kopertowego

Analogicznie możemy przetestować zagrożenie chorobami liści, w tym najgroźniejszą długo inkubującą septoriozą paskowaną liści. Test kopertowy prowadzony w kontrolowanych warunkach temperatury i zwilżenia, po prostu przyspiesza rozwój obecnych na liściach chorób. Dowiemy się z niego wcześniej nie tylko o ewentualnym zagrożeniu septoriozą paskowaną liści, ale także rdzą brunatną i żółtą, czy brunatną plamistością liści.

r e k l a m a

Na jakiej zasadzie działa test na septoriozę?

Nie jest to test laboratoryjny, ale pozwoli ocenić potencjalne zagrożenie znacznie wcześniej niż dostrzeżemy je w łanie. Do wykonania testu potrzebna jest koperta i zebrane w łanie liście. Zebraną próbę liści kładziemy na zwilżonym papierze (np. zwilżone arkusze papieru gazetowego) i zwijamy lub składamy na pół. Tak przygotowaną próbkę wkładamy do zwilżonej koperty lub papierowej torby. Całość wkładamy do torby foliowej z otworami dającymi dostęp powietrza. Przygotowany pakunek najlepiej włożyć do szuflady w miejscu, gdzie zapewniona będzie odpowiednio wysoka temperatura (18–20°C). W razie potrzeby próbkę trzeba dodatkowo zwilżać.

Test kopertowy wspomaga decyzje o zastosowaniu bądź nie - środków ochrony roślin

Jeżeli septorioza paskowana liści lub inne choroby liści są w łanie, po kilku dniach zaobserwujemy na liściach chlorotyczne lub nekrotyczne plamy. Gdy stwierdzimy w teście objawy septoriozy paskowanej liści i pogoda sprzyja jej rozwojowi – trzeba wykonać zabieg. Jeżeli jednak po ok. 4 dniach trwania testu i obserwacji nic nie stwierdzimy, ponownie powinniśmy pójść w pole, zebrać kolejną próbę i test powtórzyć. Testy kopertowe to dobre metody wspomagania kosztownych decyzji o ochronie. Wiedza o zagrożeniu i potrzebie wykonania zabiegu kilka dni wcześniej niż będziemy mogli zauważyć to w łanie, daje nam kontrolę i sporą przewagę.

fot. archiwum TPR

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 12/2023 na str. 29. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak w ciągu lat zmieniła się rdza brunatna pszenicy?

Rdza brunatna pszenicy (Puccinia recondita f.sp. tritici) jest chorobą rozpowszechnioną we wszystkich rejonach uprawy zbóż. Występuje corocznie, ale w zmiennym nasileniu.

czytaj więcej

Silna presja rdzy zbóż i jej nowych patotypów. Na co zwracać uwagę?

W Polsce to 2014 r. przebiegał w zbożach pod dyktando silnej niespotykanej wcześniej presji rdzy żółtej zbóż i traw, porażając nawet odmiany pszenżyta i pszenicy uważane za odporne na sprawcę choroby.

czytaj więcej

Jakościowym pszenicom zagraża septorioza paskowana. Kiedy reagować i na co zwracać uwagę?

Septorioza plew pszenicy najbardziej zagraża uprawom pszenicy ozimej. Czynnikami zwiększającymi ryzyko porażenia jest zainfekowane ziarno siewne, resztki pożniwne po zbożach, uprawa odmian krótkosłomych i deszczowa pogoda wczesnym latem. Choroba prowadzić może do znacznych strat w plonie ziarna, a przede wszystkim pogorszenia jego jakości.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)