Rolnik musi zrobić zdjęcie obornika lub gnojowicy i przesłać do ARiMR. Jak to zrobić? Kogo dotyczy obowiązek?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnik musi zrobić zdjęcie obornika lub gnojowicy i przesłać do ARiMR. Jak to zrobić? Kogo dotyczy obowiązek?

15.02.2023autor: Kamila Szałaj

Od tego roku by otrzymać dopłaty w ramach ekoschematów rolnik będzie musiał zrobić zdjęcia przyorywania obornika lub aplikacji gnojowicy i wysłać je do ARiMR. Jak to zrobić? Kogo dotyczy ten obowiązek?

Od tego roku rolnicy będą otrzymywać część dopłat w ramach ekoschematów. Zrealizowanie niektórych wymogów będą musieli potwierdzić zdjęciem geotagowanym. By uprościć ten obowiązek ARiMR wprowadziła dodatkową funkcjonalność w aplikacji „Mobilna ARiMR”.

r e k l a m a

Kto musi wysłać zdjęcia geotagowane do ARiMR?

Zdjęcia geotagowane będą musieli wykonać i przesłać do ARiMR rolnicy, którzy w tegorocznej kampanii dopłat chcą realizować w ramach ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” praktyki „Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji” oraz „Stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo”. Poprzez przesłanie zdjęcia potwierdzą wykonanie określonych zabiegów agrotechnicznych. 

Jak i kiedy wysłać zdjęcie geotagowane?

Do tej pory zdjęcia wykonywało się w odpowiedzi na zlecenie ARiMR. Ale teraz, za pośrednictwem aplikacji Mobilna ARiMR będzie można sfotografować dany obszar i przesłać zdjęcie. Należy to zrobić przy użyciu polecenia: „Zadanie z własnej inicjatywy”. 

- W ten sposób rolnik udowodni, że zrealizował w wymaganym czasie określoną pracę, np. przyorał obornik w ciągu 12 godzin od jego wywiezienia na pole. Warto wiedzieć o tym, zanim przystąpi się do prac polowych, które prowadzone są przed rozpoczęciem naboru wniosków o przyznanie dopłat za 2023 rok – wyjaśnia ARiMR.

Trzeba będzie wykonać zdjęcia podczas wywiezienia obornika i podczas jego przyorywania. Jeśli działka jest większa, rolnik będzie musiał zrobić kilka zdjęć z różnych lokalizacji. 

Żeby wysłać zdjęcie, urządzenie musi mieć połączenie z Internetem.

Co to jest zdjęcie geotagowane i wykonane z inicjatywy rolnika?

Zdjęcie geotagowane to zdjęcie, w którym automatycznie zapisane są znaczniki z informacją o miejscu wykonania danego zdjęcia w postaci współrzędnych geograficznych. 

W przypadku powyższych schematów trzeba je będzie wykonać z własnej inicjatywy, nie w odpowiedzi na prośbę ARiMR. Będzie to więc zdjęcie inicjowane przez rolnika w związku z wnioskowaniem o przyznanie płatności związanych z realizacją praktyki/zobowiązania, które musi być zrealizowane w ograniczonym czasie. 

Apliakcję Moblina ARiMR można pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play, App Store lub AppGallery.

Kamila Szałaj, fot. arch.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Warzywa prosto od emerytowanego rolnika

W kolejnej stałej rubryce, jaka jest "Zdjęcie tygodnia" przedstawiamy warzywa prosto od emerytowanego rolnika.

czytaj więcej

Dostali premie dla młodego rolnika. Teraz boją się kary od ARiMR

Tysiące gospodarzy skorzystało z dotacji w ramach „Premii dla młodych rolników”. Dla wielu z nich właśnie nadchodzi czas z rozliczania się z tego dofinansowania. Ale okazuje się, że napotykają tu nieprecyzyjne przepisy i obwijają się kar ze strony ARiMR.

czytaj więcej

Rolnicy domagają się dłuższego czasu na przyoranie obornika

Grzegorz Leszczyński, Prezes PIROL, w imieniu samorządu rolniczego woj. podlaskiego, przyłącza się do apelu Rady Powiatowej PIR w Augustowie z ws. wydłużenia możliwości przeorania w ciągu 24 godzin w zakresie ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzania składnikami odżywczymi

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)