Niemal 3200 zł/ha dotacji za zakładanie systemów rolno-leśnych. Jakie warunki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niemal 3200 zł/ha dotacji za zakładanie systemów rolno-leśnych. Jakie warunki?

23.01.2023autor: Zuzanna Ćwiklińska

Od tego roku w ramach Wspólnej Polityki Rolnej dofinansowywane będzie zakładanie i utrzymywanie systemów rolno-leśnych. Program wsparcia stanowi część Planu Strategicznego na lata 2023-2027. Jakie warunki oferuje rolnikom?

Czym są systemy rolno-leśne i czemu służą?

Jako systemy rolno-leśne rozumiany jest taki sposób użytkowania gruntu rolnego, na którym drzewa lub krzewy są zintegrowane z uprawą rolną na tym samym obszarze (gruncie ornym lub TUZ). Takie wielofunkcyjne użytkowanie gruntów wpływa na nie bardzo pozytywnie, przynosi korzyści środowiskowo-klimatyczne oraz poprawia jakość plonów. 

Dzięki systemom rolno-leśnym możliwe jest zwiększanie zawartości materii organicznej w glebie oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych. W dodatku takie systemy korzystnie oddziałują na ochronę wód powierzchniowych i wpływają na poprawę zasobów wodnych. Zapobiegają także erozji. Dzieje się tak dlatego, że rzędy drzew ograniczają niszczycielskie oddziaływanie wiatru i parowanie wody. 

Dzięki wielofunkcyjnemu użytkowaniu gruntów możemy także pozytywnie wpłynąć na różnorodność biologiczną. Biocenotyczne i miododajne gatunki drzew lub krzewów są bowiem naturalnym środowiskiem występowania owadów zapylających, w szczególności pszczół. Nie tylko owady, ale również zwierzęta mogą skorzystać z systemu rolno-leśnego, który da im schronienie np. przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

r e k l a m a

Jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać pieniądze?

Do wsparcia będą kwalifikowały się grunty orne i TUZ (z wyłączeniem TUZ na obszarach Natura 2000), na których zostanie założony system rolno-leśny, spełniający następujące wytyczne: 

  • z co najmniej 3 różnymi gatunkami lub rodzajami drzew lub krzewów, wśród których przeważają gatunki liściaste, 
  • w formie rzędowej (na gruntach ornych) lub pastwiskowej (na TUZ),
  • poprzez posadzenie od 150 do 250 szt. drzew lub krzewów na 1 ha,
  • drzewa lub krzewy w systemie rolno-leśnym zostaną zabezpieczone przed zniszczeniem osłonkami albo 3 palikami albo wełną owczą albo repelentami.

Beneficjentem może zostać rolnik, będący właścicielem gruntu z wyłączeniem jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej reprezentujących Skarb Państwa w zakresie zarządzania mieniem. 

Ile pieniędzy można dostać na systemy rolno-leśne?

Dotację na system rolno-leśny można dostać w dwóch kategoriach. Pierwsza z nich obejmuje założenie takiego systemu. Stawki wynoszą: 

  • 3 092 zł/ha - dla systemu założonego w warunkach korzystnych, albo
  • 3 199 zł/ha - na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12°.

Druga kategoria to dopłaty do ochrony systemu rolno-leśnego przed zniszczeniem poprzez zabezpieczenie drzew lub krzewów. W zależności od tego, czym zostaną zabezpieczone, można liczyć na dopłatę w wysokości:

  • 566 zł/ha – zabezpieczenie repelentami,
  • 1 381 zł/ha - zabezpieczenie 3 palikami,
  • 148 zł/ha - zabezpieczenie wełną owczą,
  • 2 362 zł/ha – zabezpieczenie osłonkami.

Dodatkowo przez kolejnych 5 lat od założenia systemu rolno-leśnego przyznawana będzie premia na jego utrzymanie. Jej wysokość przewidziano na 300 zł/ha/rok.

Kiedy i jak można wnioskować o pieniądze?

Jak informuje ARiMR, wnioski o przyznanie wsparcia będzie można składać za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji, w planowanym terminie: od dnia 1 czerwca do dnia 31 lipca danego roku.


Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty dla pszczelarzy. Na co będą mogli przeznaczyć dotacje?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w porozumieniu z Przewodniczącym Zespołu ds. Pszczelarstwa przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 15 marca 2023 roku uruchomi nabór wniosków o wsparcie dla pszczelarstwa.  

czytaj więcej

Rząd powinien dać rolnikom nawozy zamiast kiełbasy. Co jeszcze w nowym TPR?

W nowym 6. numerze Tygodnika Poradnika Rolniczego piszemy o tym, że z racji zbliżających się wyborów rząd powinien dać rolnikom nawozy zamiast kiełbasy. Prezentujemy też roboty pielące laserowo. Sprawdzamy również, którym chorobom roślin sprzyja łagodna zima.

czytaj więcej

Budowa hali doprowadziła rolnika do bankructwa. Co jeszcze w nowym TPR?

W nowym 5. numerze Tygodnika Poradnika Rolniczego piszemy o tym, jak budowa hali doprowadziła rolnika do bankructwa. Prezentujemy też paszowozy, które same badają pasze objętościowe. Sprawdzamy również, jakie korzyści daje uprawa bezorkowa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)