Nowe odmiany marchwi i cebuli do Bayer. Czym się charakteryzują?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowe odmiany marchwi i cebuli do Bayer. Czym się charakteryzują?

16.12.2022autor: Marek Kalinowski

Dziś wracamy do polowej konferencji zorganizowanej przez firmę Bayer jednego dnia w dwóch lokalizacjach. O odwiedzonym zrównoważonym Gospodarstwie Kaszewy, prowadzonym przez Katarzynę i Krzysztofa Nykielów wraz z synem Maciejem i odmianach kukurydzy marki Dekalb pisaliśmy w nr. 45 TPR.

Drugim odwiedzonym wtedy z przedstawicielami firmy Bayer było gospodarstwo Leny i Piotra Kapustów w miejscowości Bedlno, gdzie zlokalizowana jest Warzywnicza Stacja Doświadczalna Bayer. Tutaj od 8 lat na powierzchni 2 ha firma prowadzi doświadczenia rejestracyjne, marketingowe, pokazowe.

r e k l a m a

Odmiana Rockito twarda niczym skała

W bieżącym sezonie w zakresie badanych technologii upraw warzyw największy nacisk eksperci firmy Bayer kładli na doświadczenia w cebuli oraz marchwi. Poza standardami pod obieranie (odmiana SV4774NW) oraz do długiego przechowywania (odmiana SV3557ND) eksperci nasiennej marki Seminis zwracali uwagę konferencji polowej na jeszcze dwie mocne odmiany cebuli: Rockito i Saddleback. Warto znać te nowości i trendy, nawet jeśli uprawiamy cebulę tylko na własne potrzeby. Zamiast najłatwiej dostępnych nasion może warto sięgnąć po te do profesjonalnej towarowej uprawy.

Rockito to twarda niczym skała średniopóźna cebula do długiego przechowywania. Odmiana w typie rijnsburger potwierdza co roku swoją doskonałą jakość łuski oraz wysoką twardość, dzięki której można ją przechowywać na wysokich pryzmach do czerwca następnego roku. Rockito charakteryzuje się cienką zamkniętą szyjką, jasnozłotym kolorem łuski, cebulami kulistymi z wystającą piętką – to najtwardsza cebula w asortymencie. Ceniona za wysoki plon handlowy pierwszej jakości; główny kaliber to 50– 70 mm. Dodatkowo posiada wysoki udział (72%) pojedynczych stożków wzrostu. To odmiana do sprzedaży w łusce, worku, jako towar wysokiej jakości.

Odmiana Saddleback, to nowość w typie amerykańskim. To mieszaniec, który łączy w sobie dwie ważne cechy: wczesność, która pozwala na szybką sprzedaż gotowego produktu już w sierpniu oraz bardzo dobrej jakości łuska handlowa, dzięki której jest możliwe krótkie przechowanie. Dodatkowo duży kalibraż zgrubień +60 mm, mocno rozbudowany system korzeniowy, który łagodzi stresy związane z niedoborem wody i wysoką temperaturą. Dobrze przylegająca i atrakcyjna handlowo jasnobrązowa łuska. Wysiew zalecany jest po 10 kwietnia, jak w przypadku cebul w typie amerykańskim, zbiór w drugiej dekadzie sierpnia, w zależności od warunków pogodowych. Przeznaczona do sprzedaży w łusce jako „Pierwsza z pola”, do obierania i krótkiego przechowywania.

Poza typem cebuli rijnsburger i typem amerykańskim są jeszcze najplenniejsze odmiany w typie hiszpańskim. Jest to cebula największa, najplenniejsza (nawet powyżej 100 t/ha), ale najdelikatniejsza i najtrudniejsza w przechowywaniu.

Radosław Suchorzewski z Bayer Crop Science

  • Radosław Suchorzewski z Bayer Crop Science

Odmiana Carlano super wyborem dla gospodarstw ekologicznych

Bayer prezentuje odmiany nantejskie z przeznaczeniem na świeży rynek, do produkcji konwencjonalnej i ekologicznej. Odmiana Caribou, to nowość o okresie wegetacji 120–130 dni, gładkim cylindrycznym korzeniu o długości 19–21cm i szerokości 2,5–3,5 cm. Odmiana jest uniwersalna pod kątem doboru stanowiska. Doskonale sprawdza się w procesie mycia, szczotkowania na długich liniach. Z marchwi Caribou można otrzymać towar klasy premium. Dodatkowo roślina posiada ciemnozieloną silnie wzniesioną nać i daje możliwość opóźnienia zbioru i przetrzymania na polu bez utraty jakości.

Natomiast odmiana Carlano hodowli Seminis jest superwyborem dla gospodarstw ekologicznych. To marchew w typie nantejskim o okresie wegetacji 130 dni, w którym korzeń osiąga długość 19–22 cm i średnicę 2,5–3,5 cm. Cechą, która wyróżnia odmianę, jest bardzo zdrowa nać, która szybko się regeneruje i narasta. Długo utrzymuje wigor, co też pozwala na zbiór w dogodnych warunkach nawet po przetrzymaniu w polu. Właśnie z uwagi na cechy naci odmiana idealnie wpisuje się w produkcję ekologiczną i konwencjonalną, pozwalając zaoszczędzić na przejazdach związanych z ochroną.

Część areału pod doświadczeniami prowadzonymi przez firmę Bayer jest nawadniana systemem kropelkowym

  • Część areału pod doświadczeniami prowadzonymi przez firmę Bayer jest nawadniana systemem kropelkowym

Jak chronić marchew ?

Do ochrony marchwi Bayer oferuje szerokie portfolio produktowe począwszy od nematocydu – Velum Prime, poprzez herbicydy Bandur 600 SC i Sencor Liquid, fungicydy Zato 50 WG i Luna Experience 400 SC, insektycyd Decis Mega 50 EW po wyjątkowy produkt, jakim jest Movento 100 SC. Paletę konwencjonalnych produktów uzupełniają rozwiązania biologiczne: fungicyd Serenade ASO oraz insektycyd Fitter.

Szerokie portfolio produktowe do ochrony warzyw szczegółowo omówił Radosław Suchorzewski z Bayer Crop Science. Na bazie tych produktów i przy odpowiednim wyborze odmian do uprawy skuteczną ochronę mogą realizować gospodarstwa uprawiające warzywa w sposób zrównoważony (ten szczególnie jest testowany w Warzywniczej Stacji Doświadczalnej Bayer w Bedlnie), konwencjonalny, jak i ekologiczny.

Obszar wydzielony na doświadczenia to 8 ha. Powierzchnia gospodarstwa Leny i Piotra Kapustów liczy 140 ha. Struktura zasiewów to: pszenica ozima 30 ha, kukurydza 45 ha, buraki cukrowe 20 h, fasola szparagowa 30 ha, burak ćwikłowy 3 ha, seler korzeniowy 3 ha i brokuł 6 ha.

Saddleback jest nowością wśród odmian cebuli marki Seminis w typie amerykańskim

  • Saddleback jest nowością wśród odmian cebuli marki Seminis w typie amerykańskim

fot. Marek Kalinowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 50/2022 na str. 20. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowości od Bayer pomocne w zrównoważonym rolnictwie

Na styczniowej konferencji w Warszawie firma Bayer zaprezentowała nowości w ofercie środków ochrony roślin. Są to: insektycyd Sivanto Energy na szkodniki rzepaku. Delaro Forte i Cayunis do ekonomicznej ochrony fungicydowej zbóż i herbicyd zbożowy Mateno Duo.

czytaj więcej

Zrównoważone rozwiązania dla rolnictwa. Na co stawia Bayer?

Na styczniowej konferencji w Warszawie firma Bayer zaprezentowała nowości w ofercie środków ochrony roślin, odmian cebuli Seminis oraz platformy cyfrowej FieldView. Konferencja miała miejsce kilka dni po uruchomieniu sprzedaży nasion kukurydzy Dekalb w e-sklepie. Ta forma sprzedaży to także nowość i oferta w sklepie jesienią ma być rozszerzona o nasiona rzepaku.

czytaj więcej

BayWa już od 100 lat działa na rynku rolnym

Pięknego Jubileuszu 100-lecia działalności w 2023 r. doczekało się niemieckie przedsiębiorstwo BayWa, które od 2014 r. jest także obecne w Polsce. Ten Jubileusz nie byłoby możliwy, gdyby nie solidność, zaufanie i innowacje dla rolników na całym świecie, którymi może poszczycić się BayWa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)