Zrównoważone rozwiązania dla rolnictwa. Na co stawia Bayer?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zrównoważone rozwiązania dla rolnictwa. Na co stawia Bayer?

02.02.2023autor: Marek Kalinowski

Na styczniowej konferencji w Warszawie firma Bayer zaprezentowała nowości w ofercie środków ochrony roślin, odmian cebuli Seminis oraz platformy cyfrowej FieldView. Konferencja miała miejsce kilka dni po uruchomieniu sprzedaży nasion kukurydzy Dekalb w e-sklepie. Ta forma sprzedaży to także nowość i oferta w sklepie jesienią ma być rozszerzona o nasiona rzepaku.

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego firma Bayer stawia na rozwój rolnictwa zrównoważonego ?
  • Jakie insektycydy poleca firma Bayer na ochronę przed szkodnikami rzepaku ?
  • Jakie nowe fungicydy przedstawiła firma Bayer dla plantatorów zbóż ?

Nowe produkty i nowe działalności firmy wpisują się w koncepcję rolnictwa zrównoważonego, o czym na wstępie konferencji mówił Antoine Bernet, szef Crop Science w Bayer na Polskę, Kraje Bałtyckie, Czechy i Słowację.

r e k l a m a

Bayer stawia na rolnictwo zróżnicowane

2023 rok to dla polskiego rolnictwa szereg wyzwań związanych z postępującymi zmianami w przepisach europejskich, nową WPR, wzrostem cen środków produkcji czy inflacją – mówi Antoine Bernet. – Dziś – nawet bardziej niż w przeszłości – rolnicy muszą produkować więcej zużywając mniej. W Bayer wierzymy, że transformacja w stronę rolnictwa zrównoważonego jest odpowiedzią na te wyzwania i w tym kierunku wspieramy rolników. Dostarczamy nowe odmiany roślin, nowoczesne rozwiązania w ochronie roślin wspierane przez rozwiązania cyfrowe, które pozwalają zoptymalizować nakłady finansowe, zapewniając zysk ekonomiczny gospodarstwa.

W dalszej części spotkania eksperci od upraw i produktów omówili wdrażane w tym sezonie rozwiązania w ochronie rzepaku zbóż i kukurydzy. Te nowoczesne produkty będą częstokroć alternatywą dla znanych rolnikom rozwiązań w zwalczaniu agrofagów.

Antoine Bernet, szef Crop Science w Bayer na Polskę, Kraje Bałtyckie, Czechy i Słowację

  • Antoine Bernet, szef Crop Science w Bayer na Polskę, Kraje Bałtyckie, Czechy i Słowację

Co na ochronę przed szkodnikami rzepaku ?

Każdy z nas widzi, jak mocno uszczupliła się ilość substancji czynnych. Każdy szuka, czym te rozwiązania zastąpić. Problemem stało się bowiem skuteczne ograniczanie szkodników w rzepaku, ale jak informowała na konferencji Dorota Muszyńska – kontrola nad szkodnikami w rzepaku będzie odzyskana dzięki Sivanto Energy. Ten nowy insektycyd firma Bayer wprowadzi wiosną.

Sivanto Energy zawiera dwie substancje czynne o różnym mechanizmie działania: flupyradifuron (grupa IRAC 4D), innowacyjną substancję aktywną, która po raz pierwszy została zastosowana do nalistnej ochrony upraw polowych oraz znaną deltametrynę (grupa IRAC 3A).

Rejestracja dotyczy rzepaku ozimego i jarego, a zwalczane szkodniki to chowacz czterozębny i brukwiaczek, słodyszek rzepakowy oraz szkodniki łuszczynowe: chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik. Jak podkreślała Dorota Muszyńska – Sivanto Energy przez lata może być najlepszym partnerem rolnika w ochronie rzepaku przed szkodnikami.

Dwa nowe fungicydy dla zbóż

Na najbliższy sezon wiosenny firma Bayer przygotowała dwa nowe fungicydy, które pomogą plantatorom zbóż uzyskać zdrowy i wysoki plon. Produkty wyróżniają się wysoką elastycznością dawki oraz wysoką skutecznością. Jak podkreślał Dariusz Szymański – dzięki tym cechom i możliwościom ich wykorzystania do ochrony jedno-,dwu-, jak i trzyzabiegowej, zboża można będzie chronić skutecznie i ekonomicznie.

Pierwszym z tych omawianych fungicydów jest Delaro Forte, następca dobrze znanego Delaro 325 SC. Nowy produkt ma w składzie substancję aktywną, spiroksaminę, zwalczającą interwencyjnie mączniaka prawdziwego. Ten nowy trzyskładnikowy preparat o wzajemnie uzupełniających się substancjach protiokonazol 93,3 g/l, trifloksystrobina 80 g/l i spiroksamina 107 g/l wykazuje silny efekt synergii działania, co zapewnia odpowiednie rezultaty bez konieczności wykonywania mieszanin z innymi preparatami.

W ekonomicznym programie ochrony firma Bayer poleca go do pierwszego zabiegu T1, w którym skutecznie zabezpieczy przed łamliwością podstawy źdźbła, mączniakiem prawdziwym oraz septoriozami. Produkt zależnie od chronionego gatunku i strategii ochrony może być stosowany także w zabiegach T2 i T3, ale raczej ze wskazaniem na T3, bo w terminie T2 lepiej wpisuje się druga nowość – Cayunis. Ten fungicyd w terminie T2 zapewni skuteczną ochronę liści. Jest to preparat o szerokim zakresie stosowania zawierający również trzy składniki: biksafen 75 g/l, trifloksystrobinę 100 g/l i spiroksaminę 150 g/l.

Dariusz Szymański

  • Dariusz Szymański

Skutecznie w odporne chwasty

Mateno Duo to nowy herbicyd oparty na 2 substancjach czynnych: dobrze znanym diflufenikanie oraz nowej substancji w ochronie zbóż: aklonifenie. Mechanizm działania aklonifenu polega na blokowaniu syntezy plastochinonu, w związku z czym zakłócany jest proces fotosyntezy w roślinie.

To jedyna na rynku substancja o tym mechanizmie działania, dlatego też z jej udziałem można zwalczać chwasty, które uodporniły się na inhibitory ALS czy inhibitory ACCazy. To czyni Mateno Duo skutecznym narzędziem w rękach rolnika zarówno w profilaktyce, jak i zwalczaniu już powstałych biotypów chwastów odpornych. Herbicyd ma rejestrację do stosowania w pszenicy ozimej, jęczmieniu ozimym, pszenżycie ozimym i życie, do zwalczania miotły zbożowej i chwastów dwuliściennych.

Dziś tyle w telegraficznym skrócie. Do większej dawki szczegółów, informacji o nowych odmianach cebuli marki Seminis, informacji o FieldView i tegorocznej akcji "Grunt to Zrównoważenie" pod hasłem OSZCZĘDNOŚCI, wrócimy za tydzień.

Dorota Muszyńska

  • Dorota Muszyńska

fot. Marek Kalinowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 5/2023 na str. 30. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowości od Bayer pomocne w zrównoważonym rolnictwie

Na styczniowej konferencji w Warszawie firma Bayer zaprezentowała nowości w ofercie środków ochrony roślin. Są to: insektycyd Sivanto Energy na szkodniki rzepaku. Delaro Forte i Cayunis do ekonomicznej ochrony fungicydowej zbóż i herbicyd zbożowy Mateno Duo.

czytaj więcej

Nowe odmiany marchwi i cebuli do Bayer. Czym się charakteryzują?

Dziś wracamy do polowej konferencji zorganizowanej przez firmę Bayer jednego dnia w dwóch lokalizacjach. O odwiedzonym zrównoważonym Gospodarstwie Kaszewy, prowadzonym przez Katarzynę i Krzysztofa Nykielów wraz z synem Maciejem i odmianach kukurydzy marki Dekalb pisaliśmy w nr. 45 TPR.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)