Monitoring szkodników rzepaku już od połowy lutego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Monitoring szkodników rzepaku już od połowy lutego

01.02.2021autor: Marek Kalinowski

W tym roku trzeba poświęcić więcej uwagi obserwacjom i monitorowaniu wczesnych szkodników. Zwykle ten sezon monitoringu większość rolników rozpoczynało w rzepaku pod koniec lutego. Tak naprawdę warto wystawić żółte naczynia już teraz, bo okazuje się, że niektóre szkodniki są aktywne.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak monitorować szkodniki rzepaku ?
  • Jakie szkodniki grożą rzepakowi ?
  • Jaki urządzenia są przydatne w monitoringu rzepaku ?
Pogoda jest nieprzewidywalna i w każdym roku pisze inny scenariusz. Jako ciekawostkę przypomnę, że dokładnie rok temu Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu informował w komunikacie z 17 stycznia 2020 r. o aktywności w zbożach ozimych larw łokasia garbatka i świeżych uszkodzeniach roślin. Latały też muchówki śmietek, aktywne były gąsienice rolnic, larwy pryszczarka pszenicznego oraz skoczki. W tym roku ostatnie styczniowe spadki temperatur schłodziły pełzającą wegetację ozimin i aktywność szkodników. Niemniej pod koniec ub.r. w komunikacie IOR z połowy grudnia w gminie Kowalewo Pomorskie stwierdzano w pszenżycie ozimym placowe ubytki roślin, a dokładna ekspertyza wykazała, że przyczyną było żerowanie larw łokasia garbatka.

Z monitoringiem ruszyć w połowie lutego

Biorąc te przykłady po uwagę trzeba pamiętać o konieczności monitorowania upraw i to zanim ruszy wiosna. Skuteczne monitorowanie szkodników wymaga podstawowej znajomości biologii ich rozwoju, a zwalczanie wymaga znajomości progów ekonomicznej szkodliwości (progi szkodników rzepaku w tabeli). Nie wszystkie szkodniki możemy zauważyć w uprawach gołym okiem, bo często są bardzo małe i płochliwe. Ponadto mogą ukrywać się pod liśćmi i między granulami gleby. Czego nie da się zauważyć można wyłowić w pułapki, a najbardziej popularną i skuteczną są żółte naczynia. Aby założyć takie polowe centrum monitoringu potrzebne są plastikowe pojemniki (żółte oczywiście, przypominające barwę kwitnącego rzepaku). Z monitoringiem przy użyciu żółtych naczyń warto wystartować mniej więcej w połowie lutego.

r e k l a m a
Na początku powinny stać po prostu na glebie, ale trzeba je umocnić np. zagiętym i wbitym w glebę metalowym prętem, aby nie porwał ich wiatr. W kolejnych miesiącach wegetacji powinniśmy je podnosić do poziomu wzrostu roślin. Specjaliści zalecają, aby zależnie od wielkości plantacji naczynia rozmieszczać od każdej strony pola 20 m w głąb łanu (przy słodyszku 5 m). Naczynia do połowy należy napełnić wodą i dodać kilka kropli płynu zmniejszającego napięcie powierzchniowe (np. płyn do mycia naczyń).

W lutym i wczesną wiosną z uwagi na mróz lub przymrozek zamiast wody powinniśmy stosować zimowy płyn do spryskiwaczy szyb. Odłowione szkodniki powinniśmy liczyć każdego dnia o tej samej godzinie (ok.południa). Najlepiej jest wykorzystywać żółte naczynia produkowane specjalnie do monitoringu szkodników. Ich konstrukcja z możliwością instalowania pręta w środku pozwala na ustabilizowanie w glebie i podnoszenie do góry wraz ze wzrostem wydłużeniowym roślin rzepaku. Naczynia są wyposażone także w specjalną siateczkę do przykrycia, która nie przeszkadza w odławianiu szkodników, ale zapobiega wyjadaniu szkodników przez przypadkowych gości – ptaki.

Szkodnik

Termin obserwacji

Próg ekonomicznej szkodliwości

Metody monitoringu

Chowacz brukwiaczek

w marcu

(BBCH 20-29

10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu kolejnych 3 dni lub 2-4 chrząszcze na 25 roślinach

lustracje wzrokowe, żółte naczynia, czerpakowanie

Chowacz czterozębny

przełom marca i kwietnia

(BBCH 25-39)

20 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu kolejnych 3 dni lub 6 chrząszczy na 25 roślinach

lustracje wzrokowe, żółte naczynia, czerpakowanie

Słodyszek rzepakowy

zwarty kwiatostan

(BBCH 50-52)

1-2 chrząszcze na 1 roślinie

lustracje wzrokowe, żółte naczynia, czerpakowanie

luźny kwiatostan

(BBCH 53-59)

3-5 chrząszczy na 1 roślinie

Chowacz podobnik

Przełom kwietnia i maja - kwitnienie

BBCH 60-69)

4 chrząszcz na 25 roślinach

lustracje wzrokowe, żółte naczynia, czerpakowanie

Pryszczarek kapustnik

od początku opadania płatków kwiatowych

(BBCH 65-69)

1 muchówka na 4 rośliny

lustracje wzrokowe, czerpakowanie

Mszyca kapuściana

od początku rozwoju łuszczyn

(od BBCH 71)

na brzegu plantacji 2 kolonie na 1 m kw.

lustracje wzrokowe

  • Tabela. Terminy i metody obserwacji oraz orientacyjne progi ekonomicznej szkodliwości najważniejszych gatunków wiosennych szkodników rzepaku (Źródło: Integrowana ochrona roślin w zwalczaniu szkodników roślin uprawnych)

Odławianie na tablice

Przypominając o tych najprostszych i skutecznych pułapkach do monitorowania szkodników rzepaku należy wspomnieć, że wykorzystujące reakcję owadów na konkretną barwę możemy monitorować wiele szkodników innych upraw wykorzystując barwne tablice lepowe.

Umożliwiają one wczesne wykrycie nalotów. Tablice żółte można wykorzystywać na plantacjach rzepaku i zbóż, ale jeszcze większe zastosowanie mają w szklarniach, w sadach i uprawach warzyw. Barwne tablice umieszcza się  nad wierzchołkami roślin i kupując zaopatrzymy się także w odpowiedni stelaż do ich montażu. Znaczenie ma barwa tablic, bo żółte (podobnie jak żółte naczynia) są wykorzystywane w uprawach polowych – zwłaszcza w rzepaku. Do prowadzenia sygnalizacji wystarczające są tablice o rozmiarach 20x20 cm zawieszone tak, aby 1/3 – 1/2 tablicy wystawała ponad wierzchołki roślin. Tablice żółte wabią także mączlika szklarniowego, połyśnicę marchwiankę, miniarki, ziemiórki, kwieciaka malinowca. Tablice niebieskie służą natomiast do odławiania wciornastków, a tablice białe np. pryszczarka malinowca.

Żółte naczynia wykorzystywane do odławiania szkodników głównie w rzepaku, pozwalają monitorować chrząszcze chowaczy (brukwiaczka, czterozębnego i podobnika) oraz słodyszka rzepakowego
  • Żółte naczynia wykorzystywane do odławiania szkodników głównie w rzepaku, pozwalają monitorować chrząszcze chowaczy (brukwiaczka, czterozębnego i podobnika) oraz słodyszka rzepakowego

Czerpak także użyteczny

Są też metody uzupełniające, a w przypadku szkodników rzepaku jest taką tzw. czerpakowanie. To szybki sposób wstępnej oceny składu gatunkowego oraz liczebności owadów znajdujących się na danej plantacji, ale wymaga czerpaka entomotologicznego.

Oczywiście trzeba mieć do tego wprawę i czerpak, ale pewnie niejeden rolnik widział takie odławianie na Dniach Pola. Ten sposób monitoringu pozwala w szybkim czasie uzyskać informacje o szkodnikach i o innych owadach, w tym pożytecznych znajdujących się na plantacji. Kolejną przydatną metodą w dalszym okresie rozwoju niektórych gatunków roślin jest stosowanie pułapek feromonowych (z dyspenserami feromonowymi przeznaczonymi do odłowu konkretnych gatunków, np. omacnicy prosowianki). W przypadku obserwacji owadów o aktywności zmierzchowo-nocnej, np. motyli rolnic przydatne są pułapki świetlne. Prowadzenie rzetelnego monitoringu jest niezwykle ważnym elementem ochrony roślin i warto to robić.

Aplikacja Xarvio scouting

Odłowione w żółte naczynia szkodniki trzeba systematycznie liczyć, a przy tym rozpoznawać, bo odławia się tam wszystko. Na początku monitoringu wielkiego ruchu nie ma, ale po nalotach chowacza brukwiaczka, a potem chowacza czterozębnego i bardzo często w tym samym czasie słodyszka rzepakowego indentyfikacja i liczenie szkodników bywa trudne.

Można jednak skorzystać z pomocnika – aplikacji Xarvio scouting. O tym ciekawym i pomocnym rozwiązaniu pisaliśmy zaraz po debiucie tej aplikacji na Targach Agrotech Kielce w 2019 r. prezentowanej przez firmę BASF. Aplikacja ma wiele funkcji, a jedną z nich jest liczenie i rozpoznawanie szkodników rzepaku zgromadzonych w żółtym naczyniu. Aby to wypróbować, musimy ściągnąć darmową aplikację na telefon. Mając odłowione szkodniki w żółtym naczyniu robimy zdjęcie zawartości i po chwili wiemy ile ich jest i jakie gatunki wpadły w pułapkę.


Tak działa aplikacja mobilna Xarvio scouting. Robimy zdjęcie szkodnikom odłowionym w naczyniu i po chwili wiemy ile ich jest i najważ- niejsze – jakie są to gatunki. A tutaj na zdjęciu tej operacji mamy wynik następujący: chowacze – 38 szt., słodyszek rzepakowy 380 szt. i pchełka rzepakowa – 2 szt.

  • Tak działa aplikacja mobilna Xarvio scouting. Robimy zdjęcie szkodnikom odłowionym w naczyniu i po chwili wiemy ile ich jest i najważniejsze – jakie są to gatunki. A tutaj na zdjęciu tej operacji mamy wynik następujący: chowacze – 38 szt., słodyszek rzepakowy 380 szt. i pchełka rzepakowa – 2 szt.

Marek Kalinowski
Zdjęcia:  Marek Kalinowski
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Muszka plamoskrzydła – groźny szkodnik w sadach i plantacjach

W ostatnich latach coraz więcej uwagi i wysiłku poświęcamy muszce plamoskrzydłej, która jest gatunkiem inwazyjnym. Owoce zaatakowane przez szkodnika tracą wartość handlową. Te niezebrane stanowią dalsze zagrożenie dla naszych upraw.

czytaj więcej

Rolnik bez odszkodowania za szkody łowieckie, gdy obwód nie ma dzierżawcy

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwraca uwagę na istotny problem związany z przepisami dotyczącymi wyłonienia dzierżawcy obwodu łowieckiego. Bez dzierżawcy nie ma bowiem odszkodowania za szkody łowieckie. Nie ma także polowań, a zwierzyna leśna czuje się niezagrożona i niszczy uprawy rolników.

czytaj więcej

Fusarium nie odpuszcza zbożom i je podstępnie atakuje

Łamliwości podstawy źdźbła zbóż i traw, zgorzel podstawy źdźbła oraz fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni, to trójka najgroźniejszych chorób podstawy źdźbła. Występowanie tej ostatniej, której sprawcami są grzyby z rodzaju Fusarium: najczęściej F. culmorum i F. avenaceum, ale także Fusarium graminearum, Microdochium nivale, Fusarium nivale, Fusarium spp., skutecznie ogranicza poprawne zmianowanie i agrotechnika.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)