Jakie może być zastosowanie konopi włóknistych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie może być zastosowanie konopi włóknistych?

14.01.2023autor: Natalia Marciniak-Musiał

Uprawa konopi włóknistych może być dodatkowym źródłem dochodów dla gospodarstw rolnych. A na co zwrócić uwagę przy ich uprawie?  Jak obecnie wygląda zbiór konopi i do czego mogą być wykorzystane konopie włókniste?

Specjaliści z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznani przygotowali poradnik, który zawiera informacje o możliwościach jakie daje uprawa konopi włóknistych oraz ich zastosowaniu w działalności pozarolniczej. W poradniku znajdują się informacje jakie możliwości daje uprana konopi oraz do czego można wykorzystać plon.

r e k l a m a
Publikacja jest dostępna dla każdego na stronie instytucji Możliwości uprawy i wykorzystanie pozarolnicze konopi włóknistych, a jej autorami są: Iwona Świechowska, Damian Kupka, Marta Gagracz . Atutem opracowania jest wszechstronna prezentacja konopi włóknistych, w tym metody uprawy i szerokie spektrum działania i zastosowania.

W poradniku znajdziecie Państwo ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, z którą związane są obostrzenia w zakresie uprawy konopi włóknistych.

Czego można dowiedzieć się z broszury na temat uprawy konopi?

Autorzy publikacji w przystępny dla rolnika i każdego zainteresowanego tym gatunkiem sposób przedstawiają historię uprawy konopi włóknistych w Polsce. Celem jest także "odczarowanie" negatywnej opinii jaką przypisuje się konopiom, przywrócenie ich uprawy do łask. Tym bardziej, że jak wskazują autorzy "W Polsce mamy bardzo dobre odmiany do produkcji przemysłowej i zaplecze naukowe w tej dziedzinie, dlatego nie powinniśmy się bać tej rośliny i promować jej uprawę. Jej powrót, przy prawidłowym przekazie wiedzy i dobrze funkcjonujących przepisach prawa, wydaje się już być jedynie kwestią czasu."

Uprawa konopi włóknistych i oleistych to także alternatywne źródło dochodu dla małych gospodarstw. Najtrudniejszym etapem uprawy konopi jest ich zbiór o czym przeczytasz w artykule:

Jak obecnie wygląda zbiór konopi?

W 2022 roku znacząco uproszczono przepisy dotyczące uprawy konopi włóknistych w Polsce, także na cele medyczne o czym informowaliśmy w jednym z artykułów na naszym portalu:  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 24 marca 2022 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Zastosowanie konopi włóknistych i oleistych - praktyczne możliwości

Okazuje się, że konopie włókniste można wykorzystać w przemyśle na 25 tysięcy różnych sposobów, jednak nie sposób wymienić je za jednym razem. Wśród najpopularniejszych zastosowań tej rośliny wyróżnia się: 

  • właściwości antybakteryjne konopi
  • budownictwo
  • kompozyty półpropylenowe
  • produkcja grafenu
  • w produkcji komputerów
  • tkaniny ognioodporne
  • przemysł spożywczy i jako źródło białka
  • ochrona zdrowia, lecznictwo, kosmetologia
  • przemysł włókienniczy
  • rolnictwo
  • rekultywacja terenów pokopalnianych
  • energia i paliwo
  • antyogniowe zabezpieczanie drewna.

Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem, który stanowi cenne źródło wiedzy dla każdego!

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
fot. archiwum (M.Kopaczel-Radziulewicz)

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Konopie włókniste idealne do rekultywacji jałowej gleby. "Efekty doskonałe"

Konopie włókniste Białobrzeskie to polska odmiana należąca do Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – PIB. Została zarejestrowana i jest uprawiana od 1968 r. Charakteryzuje się dużą biomasą.

czytaj więcej

Ubezpieczenie upraw rolnych rozszerzone o słonecznik, konopie i grykę

Wszystko wskazuje na to, że ubezpieczenie upraw rolnych z dopłatą w 2023 r. obejmie nowe uprawy: słonecznik, grykę czy konopie.

czytaj więcej
Żywienie świń

Konopie włókniste w żywieniu świń

Konopie są roślinami wielofunkcyjnymi i zapewne niewielu kojarzy je z produkcją świń, tymczasem ich nasiona, olej, makuchy czy łuski mogą być wprowadzone do dawek pokarmowych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)