Ubezpieczenie upraw rolnych rozszerzone o słonecznik, konopie i grykę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ubezpieczenie upraw rolnych rozszerzone o słonecznik, konopie i grykę

14.12.2022autor: Marek Kalinowski

Wszystko wskazuje na to, że ubezpieczenie upraw rolnych z dopłatą w 2023 r. obejmie nowe uprawy: słonecznik, grykę czy konopie.

Resort poinformował Stanisława Kacperczyka, prezesa zarządu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, że (cytujemy): „Obecnie w Ministerstwie trwają prace nad nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w zakresie rozszerzenia katalogu upraw, do których stosowane będą z budżetu państwa dopłaty do składek producentów rolnych o słonecznik, facelię, len i konopie włókniste oraz doprecyzowanie uprawy gryki jako zboża mieszczącego się w katalogu upraw”.

Jest zatem nadzieja, że wymienione uprawy można będzie ubezpieczyć. To ważne, bo wszystkie (słonecznik, facelia, len, gryka i konopie) obok niewątpliwie wielu korzystnych cech są bardzo wrażliwe na takie niekorzystne zjawiska pogodowe jak burza, deszcz nawalny, huragan czy grad, które powodują osypywanie się cennych nasion.

r e k l a m a

Słonecznik wykorzystywany do zwiększenia białka w paszach

Słonecznik można wykorzystać nie tylko jako roślinę oleistą, ale jest też jedną z tych kultur rolnych, która jest w stanie zastąpić importowane obecnie do naszego kraju białko roślinne. Uprawa tej rośliny może więc zasilić bilans krajowego białka, a tym samym doskonale wpisuje się w rządowy program zwiększania wykorzystania polskiego białka roślinnego w paszach.

Miododajna facelia

Facelia jest rośliną miododajną, a uprawa tego typu roślin jest bardzo potrzebna w naszym kraju, biorąc pod uwagę stan zdrowotności polskich rodów pszczelich. Wprowadzając dopłatę do składek z tytułu ubezpieczenia facelii zachęcamy polskich rolników do większej dbałości o pszczoły.

Len - czy jego powierzchnia uprawy wzrośnie?

Len (włóknisty i oleisty) uprawiany jest obecnie w Polsce na ok. 7 tys. ha. W szczycie popularności, w latach 70. ubiegłego wieku zajmował powierzchnię aż 130 tys. ha. Wsparcie lnu w postaci dopłat do ubezpieczeń może wpłynąć na wzrost zainteresowania jego uprawą.

Konopie coraz popularniejsze

Konopie robią od kilku lat furorę dzięki doskonałym polskim odmianom włóknistym i oleistym. Areał uprawy konopi z ok. 300 ha w 2010 r. wzrósł do ponad 3,5 tys. ha w 2020 r., ale w br. spadł do poniżej 2 tys. ha.

Gryka warta wsparcia w ubezpieczeniach

Gryka jest w Polsce uprawiana na ok. 70 tys. ha i zainteresowanie rośliną rośnie przez chłonny rynek nie tylko na kaszę i płatki, ale także na szerokie wykorzystanie łusek. To roślina cenna dla bioróżnorodności i cenna roślina miododajna, warta wsparcia w ubezpieczeniach.

Marek Kalinowski, fot. Sierszeńska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 50/2022 na str. 19. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Uprawa i zbiór słonecznika - co należy wiedzieć?

Ubiegły rok był wyjątkowy w kwestii uprawy słonecznika. Wielu rolników postanowiło włączyć tę roślinę do struktury zasiewów ze względu na niskie koszty, nieskomplikowane zabiegi uprawowe i nieduże wymagania sprzętowe. Aby zasiać słonecznik, trzeba jedynie zmienić tarcze w siewniku pneumatycznym. 

czytaj więcej

Jakie może być zastosowanie konopi włóknistych?

Uprawa konopi włóknistych może być dodatkowym źródłem dochodów dla gospodarstw rolnych. A na co zwrócić uwagę przy ich uprawie?  Jak obecnie wygląda zbiór konopi i do czego mogą być wykorzystane konopie włókniste?

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)